Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα πλευρικες σκιάσεις....Μονο από ορίζοντα, πρόβολο....

 

Γιατί με αυτή τη λογική κάθε κτήριο έχει πλαινό, σιάζεται...

 

Πλευρικά, παίρνω μόνο όταν η πλευρά τους είναι κάθετη στη δική μου ακριβώς και όχι παράλληλη...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε Μ.Ε.Α. που πρόκειται να γίνει, υπάρχουν τοίχοι με μπαλκόνια, όπως φαίνονται στον επισυναπτόμενο σχέδιο.

Πως θα μπορούσε να αντιμετωπισθεί το θέμα των σκιάσεων από τους προβόλους πρακτικά;

post-19781-0-11058700-1399374561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ' ένα εμπορικό αλλά το ελέγχω διεξοδικά. Ειδικά τα Η/Μ τα κάνω όλα μέσω ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Αυτό όμως τη σχέση έχει με το ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνήθως όταν το κάνεις με εμπορικό πρόγραμμα και το σχεδιάζεις εκεί, όταν σχεδιάζεις και τους οριζόντιους προβόλους υπολογίζει αυτόματα και τις σκιάσεις από αυτούς. Εγώ είπα μήπως θέλεις να περάσεις στο ΤΕΕ Κενακ τις τιμές των σκιάσεων σε κάθε πεδίο μόνος σου, πράγμα που μου φαίνεται λίγο επίπονο για τόσα μπαλκόνια... Συγνώμη για την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στο εμπορικό περνάω τις διαστάσεις των τοίχων, των κουφωμάτων, των προβόλων και όλων των υπολοίπων μεταφέροντας τα από το excel που τα έχω καταχωρίσει και όχι μέσω σχεδιαστικού προγράμματος.

Γι' αυτό ρωτάω πως περνιέται ένας τέτοιος τοίχος. Το σωστό θα ήταν να τον χωρίσω σε τόσα κομμάτια όσα είναι οι πρόβολοι και σε άλλα τόσα όσα τα ενδιάμεσα! (ζήτω που καήκαμε!)

Ο άλλος τρόπος που σκέφθηκα είναι να πάρω για τους τοίχους το 0,6 αν θυμάμαι καλά, θα δω αν ισχύει για την περίπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.