Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Ηλία, με ενδιαφέρουν μόνο οι τοίχοι.

 

Τους συντελεστές σκίασης των διαφανών -αφού δίνω για το καθένα τα στοιχεία του και το μήκος του προβόλου και των υπολοίπων σκιάσεων από ορίζοντα και πλάγια-μου τις υπολογίζει το πρόγραμμα μόνο του. Μόνο του επίσης υπολογίζει και τις σκιάσεις των αδιαφανών αν του δώσω όλα τα στοιχεία.Όμως εδώ είναι το ερώτημά μου:

 

Τι μήκος προβόλου να δώσω στο πρόγραμμα για τον συγκεκριμένο τοίχο ώστε να μου υπολογίσει τον αντίστοιχο συντελεστή σκίασης, αφού για τον δεδομένο τοίχο, δεν είναι ενιαίος ο πρόβολος, αλλά διακοπτόμενος; Κι είναι πολλοί οι τοίχοι για να "σπάσω" τον καθένα σε τόσα κομμάτια όπως ανέφερα παραπάνω.

 

Αυτό με τον γενικό συντελεστή σκίασης ίσον με 0,6 για τα αδιαφανή, μπορώ να το χρησιμοποιήσω λες; (δεν θυμάμαι που ακριβώς εφαρμόζεται, θα το ψάξω)

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλοι οι πρόβολοι έχουν το ίδιο μήκος Μ, θεώρησε ότι έχεις ένα τοίχο ο οποίος σκιάζεται από ένα πρόβολο ο οποίος έχει μήκος  Μ1= [(L1+L2+.....Ln)/L] * Μ

όπου :

L1, L2,...Ln = τα μήκη των τμημάτων του τοίχου που έχουν πρόβολο.

L  = το συνολικό μήκος του τοίχου

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Αυτό περίπου που λέει ο Νίκος είναι :

παρ. 3.3.3.  ΤΟΤΕΕ1 <<Στην περίπτωση ύπαρξης πολλών οριζόντιων εξωτερικών σκιάστρων με διαφορετικό πλάτος, ως πλάτος προβόλου λαμβάνεται το μέσο σταθμικό πλάτος όλων των προβόλων>> αλλά νομίζω ότι το σταθμισμένο πλάτος βγαίνει αλλιώς. Στον τύπο που δίνει ο Νίκος βγαίνει Μ1=Μ (ή κάνω λάθος; )

Κάτι σαν Πρόβολος σταθμισμένος = (Πλάτος 1 Χ πρόβολος 1 + ..... Πλάτος ν Χ πρόβολος ν) / Πλάτος συνολικό

 

Αλλος μπορεί να πάρει την μέση του τοίχου της όψης κι όπου κάτσει το μήκος προβόλου.

Προτιμώ και προτείνω το πρώτο.

 

Αυτό με το <0,6 που ψάχνεις δεν το κατάλαβα. Στην αντίστοιχη ενότητα της ΤΟΤΕΕ1 το γράφει.

Εκεί έχω την άποψη ότι, με βάση την παρ. 6.5 της ΔΕ-3 σελ. 60 στην 3η παράγραφο, το 0,9 θα πρέπει να προκύπτει από τα πλαϊνά και τα πλευρικά. Στα απέναντι πρέπει να περάσεις ότι έχει πραγματικά ως σκίαση (νομίζω ότι είχε συζητηθεί και παλιότερα).

Αυτό βέβαια έρχεται λίγο σε αντίθεση με τα γραφόμενα στην αντίστοιχη παράγραφο της ΤΟΤΕΕ1 αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι το σωστό.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία

(L1+L2+...Ln) < L

Τα μήκη L1,L2,...Ln είναι τα τμήματα των τοίχων που έχουν πρόβολο

L είναι το συνολικό μήκος του τοίχου (μαζί με τα τμήματα που δεν έχουν πρόβολο)

Μ είναι το μήκος (πλάτος) όλων των προβόλων που από το σχέδιο που ανέβασε ο emnikol φαίνεται να είναι το ίδιο.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αχά!!! Δεν πρόσεξα το σχέδιο καλά. Τώρα αν σου πω ότι <<διάβασα>> ανάποδα το σχέδιο, μη γελάσεις.

%#@@ την ηλικία μου μέσα :)

 

Αρα γράψαμε τον ίδιο τύπο.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

emnikol

 

Εννοώ ότι :

 

Έστω ότι όλος ο τοίχος σου έχει μήκος L= 10m

 

Έστω ότι τρία τμήματά του L1=2,5m, L2=2,0m και L3= 1,5m έχουν το καθένα πρόβολο πλάτους Μ= 1,5 m και τα υπόλοιπα ενδιάμεσα τμήματα δεν έχουν πρόβολο.

 

Τότε αντί να περιγράψεις κάθε τοίχο ξεχωριστά, να θεωρήσεις ότι έχεις ένα τοίχο ο οποίος έχει πρόβολο πλάτους Μ1 = [(2,5+2,0+1,5)/10] * 1,5 = 0,9 m

Edited by nick_61
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μάλλον αυτό που παραθέτω, όπου η κόκκινη γραμμή είναι ο ισοδύναμος πρόβολος.

edit: έγραφα ενώ μου απαντούσες.

post-19781-0-99005900-1399402073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.