Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Μα αν δεν ήταν μέσα στη ζώνη των 15 μ. δεν θα το είχα δηλώσει με τον ν. 4014.

Μου δίνει τη δυνατότητα ο νόμος να δηλώσω υπέρβαση δόμησης και πλαγίων αποστάσεων

Η αναθεώρηση γίνεται μόνο αν είσαι νόμιμος?

Τότε πώς μπορώ να κάνω εργασίες αποπεράτωσης μετα την ένταξη στον 4014?

Μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην Πολεοδομία μου είπαν ότι μπορώ να προχωρήσω απευθείας σε Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης χωρίς αναθεώρηση της αδείας.

 

Δεν ξέρω πώς μπερδεύτηκα έτσι, μάλλον ξέρω τι με μπέρδεψε, είναι αυτό το

"προσκομίζονται οι μελέτες των υπολοιπομένων εργασιών που πρόκειται να εκτελεστούν κατά το διάστημα ισχύος της άδειας",

που, φαίνεται ότι θέλει να πεί κατά το διάστημα ισχύος της έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξέρετε αν ακόμα απαιτείται να έχει εξοφληθεί όλο το πρόστιμο προκειμένου να πάρω άδεια επισκευής για κατασκευή που έχει ενταχθεί στο 4014; Στην πολεοδομία μου λένε ότι αφού δεν έχω κάνει περαίωση του προστίμου δεν μπορω να κάνω επισκευή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΜΑΛΙΝΑ δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι, προφανώς χρειάζεται περαίωση για έγκριση εργασιών επισκευής αυθαιρέτου.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω τους συνάδελφους (κυρίως τον ΚΑΝΑ) που λένε ότι χρειάζονται αμοιβές, κρατήσεις, φορολογικά κλπ για έγκριση εργασιών επισκευής, πόσο σίγουροι είναι για αυτό.

Διαβάζοντας προσεκτικά το ΦΕΚ 43Β 20/01/2012 δεν προκύπτει ότι απαιτείται κάτι άλλο πέραν των αναφερομένων σε αυτό, ενώ αντίθετα για την έγκριση αποπεράτωσης αναφέρεται: "Για τη χορήγηση Έγκρισης Εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής υποβάλλονται τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά και μελέτες και εφαρμόζονται οι διαδικασίες που προβλέπονται στο Π.Δ/μα της 8/13.7.1993 «Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος ανεγειρομένων οικοδομών.» (ΦΕΚ 795 Δ΄) όπως ισχύει ή στην παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/11 για αιτήσεις που θα υποβληθούν μετά την 1−3−2012.2. Επιπλέον υποβάλλονται :....."

Άλλωστε, η αίτηση για εργασίες επισκευής γίνεται από τον ιδιοκτήτη και απλώς συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού και η όλη διαδικασία δεν αναφέρεται πουθενά ως άδεια, αλλά ως έγκριση εργασιών...

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στο υπόδειγμα της έγκρισης εργασιών επισκευής υπάρχει αναφορά σε επιβλέποντα μηχανικό.

Παρακαλώ, αν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει την διαδικασία ας μας πει τι ακριβώς ζητάνε στην πολεοδομία, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Πολυκατοικία που είναι στα μπετά (υπόγειο, ισόγειο, όροφος)

έχει δηλωθεί στον 4014 για αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κατοικία με ξεμπάζωμα

και κλείσιμο ΗΧ στο ισόγειο και στον όροφο

 

η ερώτηση είναι η εξής:

 

καταρχήν, μπορεί να δηλωθεί κλείσιμο ΗΧ, χωρίς αυτό να έχει γίνει στην πραγματικότητα?

 

μήπως θα πρέπει να κλείσει με τοιχοποιία

και μετά να πάω για άδεια αποπεράτωσης?

 

το λέω αυτό διότι υπολόγιζα να βγάλω φωτογραφίες για τη β' φάση

αφού προχωρήσουμε στις τοιχοποιίες

 

όμως αφού απαιτούνται φωτογραφίες και για την άδεια αποπεράτωσης

μήπως θα πρέπει να κλείσει έστω και τώρα?

 

για τα υπόγεια αρκεί απλά η δήλωση στον 4014 ότι αλλάζουν χρήση?

αφού στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ακόμα χρήση

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι

το ακίνητο θα μεταβιβασθεί πριν την άδεια αποπεράτωσης

 

και η άδεια θα βγει

στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος του υπογείου αν η χρήση των υπερκείμενων ορόφων είναι κατοικία δεν έχει αλλάξει χρήση κατά 4014. Θα μετρήσει μόνο στο συντελεστή δόμησης.

Για τον Η/Χ κινείσαι σε γκρίζες ζώνες της νομοθεσίας. Εφόσον είναι ανοικτός κατά τη δήλωση είναι αναληθές να δηλωθεί διαφορετικά αλλά και να χτίσεις είναι παράνομο (περισσότερο για τον ιδιοκτήτη). Διαλέγεις και παίρνεις ή δε το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε

 

για τα υπόγεια εννοείται ότι δεν θα δηλωθούν στο σύστημα ως αλλαγή χρήσης

το ερώτημα είναι αν υπάρχει χρήση από τη στιγμή που δεν έχουν ακόμα αποπερατωθεί

 

 

οι ΗΧ είχαν δηλωθεί με τον 3843

θυμίζω ότι τότε δεν απαιτούνταν φωτογραφίες

και ότι την ευθύνη της δήλωσης είχε μόνο ο ιδιοκτήτης

 

τώρα θα γίνει μεταφορά από τον 3843 στον 4014

όπου χρειάζονται φωτογραφίες και την ευθύνη την έχει και ο μηχανικός

 

σκέφτηκα να πω στον ιδιοκτήτη

να κλείσει με τοιχοποιία μόνο τους ΗΧ

οπότε να καλυφτούμε στο θέμα των φωτογραφιών

Edited by Fritz Todt
Link to comment
Share on other sites

Κανένας από τους παραπάνω χώρους δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4014, αφού πρόκειται για αυθαίρετες χρήσεις και όχι αυθαίρετες κατασκευές. Όπως πολύ σωστά σημειώνεις και μόνος σου, δεν μπορεί να εννοηθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε χώρο που δεν έχει χρήση. Οι προθέσεις και μόνο και δεν μετράνε.

Ειδικά για τον ΗΧ εάν ήταν ο τοίχος κτισμένος έως και τον 7/2011 θα είχε καλώς (άρση του χαρακτηρισμού ως ΗΧ). Αυτό όμως θα προσέφερε και τα αντίστοιχα στοιχεία (τιμολόγια και ένσημα τοιχοπληρώσεων) ώστε να ενδειχθεί ο χρόνος κατασκευής. Πλέον όμως η δήλωση θα είναι παράνομη και δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με τίποτα.

Όσον αφορά στον 3843, εκεί δεν είχαμε χρον περιορισμό της εγκατάστασης, αλλά οριακή ημερ έκδοσης ΟΑ. Ο μηχανικός δεν είχε καμία ευθύνη για το χρόνο δήλωσης του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

άρα λες να περαιωθεί με τον 3843?

(ήδη περαιωμένοι είναι οι ΗΧ,

να πληρώσει και τις υπόλοιπες δόσεις για το υπόγειο για να περαιωθεί κι αυτό)

 

να δηλωθεί με τον 4014 μόνο το ξεμπάζωμα

 

και μετά να βγει άδεια αποπεράτωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.