Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

  1. Petertzil αναφέρεται σε μονοκατοικία... άρα, φαντάζομαι, όλο και κάπου θα βρει να "χώσει" τον όποιο απαραίτητο εξοπλισμό
  2. το κόστος του λέβητα πετρελαίου ή φ/α είναι παραπλήσιο με την κόστος της ηλεκτρικής ενδοδαπέδιας θέρμανσης...
  3. θερμομόνωση έτσι ή αλλιώς πρέπει να υπάρχει, ανεξάρτητα της πηγής παραγωγής θερμότητας...
  4. η ενδοδαπέδια απαιτεί 24ωρη λειτουργία, άρα το "νυχτερινό" δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο
  5. συνήθως απαιτείται επαύξηση ισχύος της παροχής
  6. όταν υπάρχει κλιμακωτή χρέωση στο τιμολόγιο του ηλεκτρικού ρεύματος, σίγουρα ανεβαίνεις κλίμακα/ες χρέωσης

η μόνη περίπτωση που θα σύστηνα ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση θα ήταν σε χώρες με "τζάμπα" ηλεκτρικό ρεύμα...

και πίστεψέ με το έχουμε σκεφτεί-αντιμετωπίσει-μελετήσει σοβαρά αρκετά χρόνια... 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κόστος της πλήρους ενδοδαπεδειας θέρμανσης με λέβητα είναι αρκετά ακριβότερο από τη πλήρη ενδοδαπεδεια θέρμανση με καλώδια. Συν τα κόστη συντήρησης και ανταλλακτικών που η ηλεκτρική θέρμανση δεν έχει. Επιπλέον είναι πολύ βολικό τη νύχτα που εμφανίζονται οι χαμηλότερες θερμοκρασίες να ισχύει κ η χαμηλότερη χρέωση.

Οπότε μάλλον κάτι σου έχει ξεφύγει στις μελετες/υπολογισμούς σου.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι το οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης έχει κάποια + όπως και κάποια -.

Επίσης με τα νέα τιμολόγια των ανταγωνιστών της ΔΕΗ, μπορεί κάποιος να έχει "νυχτερινή" χρέωση όλο το 24ωρο.

Αν βάλουμε σαν πρώτο κριτήριο το οικονομικό, που νομίζω ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει, η Α.Θ. πλεονεκτεί σοβαρά, καθώς καταναλώνει περίπου το 1/3 της ενεργείας που προσφέρει, και επομένως γρήγορα αποσβένει το όποιο επιπλέον κόστος εγκατάστασης.

Η ευκολία ή δυσκολία εγκατάστασης είναι κάτι "στιγμιαίο", που τις περισσότερες φορές, δεν απασχολεί καθόλου τον ιδιοκτήτη. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stayros said:

Οπότε μάλλον κάτι σου έχει ξεφύγει στις μελετες/υπολογισμούς σου.

 

σε "ποιον" και "τι" έχει "ξεφύγει",  το έχει απάντησει η "αγορά".... αλλά και οι μελέτες από φορείς που δεν ξέρω αν αποδέχεσαι επιστημονικά... http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0VNMR0KoQRk%3D&tabid=282&language=el1GR

σε ό,τι αφορά το κόστος "συντήρησης και ανταλακτικών" για λέβητα πετρελαίου για οικία 100τμ ... δεν ξέρω πόσο αγοράζεις ανόδιο μαγνησίου που χρειάζεται κάθε 2 χρόνια αντικατάσταση + κόστος καθαρισμού-ρύθμισης....

 

Υ.Γ. δεν πουλάω / ασχολούμε με συστήματα θέρμανσης για να έχω κάποια "ιδιαίτερη" προτίμηση...

Edited by astrah
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω ανατριχιασει απο τις ανοησίες περί αποδοτικής ηλεκτρικής θέρμανσης στην Ελλάδα.

τι διάολο, ρευματοκλοπή κάνουν;

αλλά ακόμα κι έτσι βαλτε μια kumtel κόστος εγκατάστασης μηδέν lol

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Δεν διαφωνώ ότι το οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης έχει κάποια + όπως και κάποια -.

Επίσης με τα νέα τιμολόγια των ανταγωνιστών της ΔΕΗ, μπορεί κάποιος να έχει "νυχτερινή" χρέωση όλο το 24ωρο.

Αν βάλουμε σαν πρώτο κριτήριο το οικονομικό, που νομίζω ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει, η Α.Θ. πλεονεκτεί σοβαρά, καθώς καταναλώνει περίπου το 1/3 της ενεργείας που προσφέρει, και επομένως γρήγορα αποσβένει το όποιο επιπλέον κόστος εγκατάστασης.

Η ευκολία ή δυσκολία εγκατάστασης είναι κάτι "στιγμιαίο", που τις περισσότερες φορές, δεν απασχολεί καθόλου τον ιδιοκτήτη. 

 

Όπως ανέφερα στην αρχή υπό συνθήκες η λύση της ηλεκτρικής ενδοδαπεδειας πλεονεκτεί. Όπως επίσης υπό συνθήκες η λύση της ΑΘ υστερεί γιατί πχ σε περιοχές με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες o COP πέφτει πολύ. Η επίσης απλά να μην υπάρχει το αρχικό κεφάλαιο για ΑΘ Δεν μπορούμε να αφοριζουμε μια λύση χωρίς να ξέρουμε συγκεκριμένα στοιχεία.

13 λεπτά πριν, astrah said:

σε "ποιον" και "τι" έχει "ξεφύγει",  το έχει απάντησει η "αγορά".... αλλά και οι μελέτες από φορείς που δεν ξέρω αν αποδέχεσαι επιστημονικά... http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0VNMR0KoQRk%3D&tabid=282&language=el1GR

σε ό,τι αφορά το κόστος "συντήρησης και ανταλακτικών" για λέβητα πετρελαίου για οικία 100τμ ... δεν ξέρω πόσο αγοράζεις ανόδιο μαγνησίου που χρειάζεται κάθε 2 χρόνια αντικατάσταση + κόστος καθαρισμού-ρύθμισης....

 

Υ.Γ. δεν πουλάω / ασχολούμε με συστήματα θέρμανσης για να έχω κάποια "ιδιαίτερη" προτίμηση...

Αυτό που ανέβασες το διάβασες;  δε μιλάει πουθενά για ενδοδαπεδεια θέρμανση, για να έχει μέτρο σύγκρισης με τα άλλα συστήματα αναφέρει ηλεκτρικό λέβητα που είναι η χειρότερη δυνατή περίπτωση ηλεκτρικής θέρμανσης και δε χρησιμοποιεί το νυχτερινό τιμολόγιο.

Επαναλαμβάνω δεν υποστηρίζω ότι η ηλεκτρική ενδοδαπεδεια είναι η τοπ λύση. Αλλά όχι ότι δεν έχει εφαρμογές που συμφέρει.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, stayros said:

Αυτό που ανέβασες το διάβασες;  δε μιλάει πουθενά για ενδοδαπεδεια θέρμανση, για να έχει μέτρο σύγκρισης με τα άλλα συστήματα αναφέρει ηλεκτρικό λέβητα που είναι η χειρότερη δυνατή περίπτωση ηλεκτρικής θέρμανσης και δε χρησιμοποιεί το νυχτερινό τιμολόγιο.

 

πες μας τις διαφορές στην κατανάλωση μεταξύ ηλεκτρικής ενδοδαπέδιας θέρμανσης και ηλεκτρικού λέβητα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σημαντική διαφορά στο κόστος που επηρεάζει την περίοδο αποσβεσης. Μην μπούμε κ στις λεπτομέρειες του βαθμού απόδοσης δικτύου. Γενικά αυτό που ανέβασες δεν αφορά τη συζήτηση μας.

 

Πάντως το ότι στις χρεώσεις δεν χρησιμοποιεί νυχτερινό ρεύμα δε βλέπω να το σχολιάζεις...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

το κουράσαμε χωρίς λόγο...

από 10 θέματα που έχω γράψει παραπάνω να σχολιάσω το αν έχει ληφθεί υπόψη στους υπολογισμούς η διαφορά χρεώσης ΜΟΝΟ στο κομμάτι των ανταγωνιστικών χρεώσεων λόγω νυχτερινού έχει νόημα.... ? 

Link to comment
Share on other sites

stayros θα πρεπει να προσεχεις καλυτερα τι διαβαζεις. Η μελετη αναφερει συστημα με αντιστασεις με 100% αποδοση. Ενδεικτικα αναφερει λεβητα. Αρα καμια διαφορα αοπ την ενδοδαπεδια (ως προς την καταναλωση).

Οσον αφορα το νυχτερινο τιμολογιο ποση διαφορα πιστευεις οτι μπορει να εχει στο συνολικο αποτελεσμα?. Μην ξεχνας οτι κατα τη διαρκεια της νυχτας υποτιθεται οτι μειωνεις την επιθυμητη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.