Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα.Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με μία αναθεώρηση.

Το 2007 είχε εκδοθεί άδεια περιτοίχισης-περίφραξης οικοπέδου (χρόνος ισχύος 4 χρόνια). Δέν έγινε καμία εργασία με αποτέλεσμα να χρειάζεται αναθεώρηση η άδεια.

Η αναθεώρηση θα γίνει με τις διατάξεις του Ν.4030/2011 ή με τις προισχύουσες διατάξεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω πρέπει να μας πεις ακριβώς την ημερομηνία, γιατί αν δεν είχε λήξει την 1-3-2011 πήρε τρίχρονη παράταση (δώρο) Από τον Ν4067 αρθρο 29 παρ 5

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω πρέπει να μας πεις ακριβώς την ημερομηνία, γιατί αν δεν είχε λήξει την 1-3-2011 πήρε τρίχρονη παράταση (δώρο) Από τον Ν4067 αρθρο 29 παρ 5

Ομολογώ ότι αυτό το άρθρο μου είχε ξεφύγει....μπορεί κάποιος συνάδερφος να μας ενημερώσει για τη διαδικασία ώστε να κερδίσουμε το δωράκι των extra 3 χρόνων του 4067?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εάν κάνουμε αναθεώρηση σε Ο.Α. του 2010 σε ισχύ για να προσθέσουμε τα μέτρα του κλιμακοστασίου που "χαρίζει" ο ΝΟΚ π.χ. στην πυλωτή ή στο δώμα (έχω ύψος), αυτό θεωρείται προσθήκη ?

 

Το ρωτάω για να δω εάν πάω με το άρθρο 29 του ΝΟΚ που λέει ότι :

 

"..Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη..."

 

Δηλαδή γλυτώνω π.χ. το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ ? Δεν κάνω την διαδικασία με έγκριση δόμησης και άδεια δόμησης κ.τ.λ. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομολογώ ότι αυτό το άρθρο μου είχε ξεφύγει....μπορεί κάποιος συνάδερφος να μας ενημερώσει για τη διαδικασία ώστε να κερδίσουμε το δωράκι των extra 3 χρόνων του 4067?

Δεν κάνεις τίποτα απολύτως.Το δώρο το παίρνεις χωρίς περαιτέρω ενέργειες της ΥΔΟΜ.

 

nik, όχι αυτό δεν είναι προσθήκη.Θα πρέπει να έχεις υπόλοιπο συντελεστή να κάνεις από εκεί την προσθήκη και συννάμα να εκμεταλλευτείς και τα μ2 του κλιμακοστασίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα απολύτως.Το δώρο το παίρνεις χωρίς περαιτέρω ενέργειες της ΥΔΟΜ.

Σε ευχαριστώ Manolis gon.

 

Την 3ετία την δικαιούνται και όσες Ο.Α. έχουν πάρει και την 4ετή παράταση?

Παράδειγμα, άδεια του 2006 (καμία εργασία έως σήμερα) που ελήγε το 2010 πήρε την 4ετία και λήγει το 2014...υπάγεται στο άρθρο 29 του 4067 και παρατείνεται ως το 2017?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τις πρώτες ερμηνείες μάλλον δεν τη δικαιούται η παρατεταμένη για 4 χρόνια την παράταση για 3 χρόνια!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

 

Εχω μια οικοδομική άδεια η οποία είχε λήξει από το 2008 και τώρα καταφέραμε να την ανανεώσουμε αφού περάσαμε από τη διαδικασία τακτοποίησης αυθαιρέτων για κάποιες παραβάσεις που είχαν γίνει.

Στην οικοδομή έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός αλλά οι όψεις δεν έχουν ολοκληρωθεί 100%.

Το θέμα είναι ότι ο μηχανικός λέει ότι ζήτησε αναθεώρηση της άδειας επ' αόριστο και τελικά η ανανέωση είναι μέχρι 31/12/2014.

Ισχύει αυτό ή έχει γίνει κάποιο λάθος ;

Η αρχική έκδοση της άδειας έγινε το 2004 αν έχει κάποια σημασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

έτσι είναι δες

 

ΝΟΚ άρθρο 29 (ισχύει από 4-7-12)

6. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλο) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.

 

ΠΔ 1993 (φεκ 795)άρθρο 6

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).

Ν 4030 Άρθρο 6

Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση

 

γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μια διευκρίνηση ακόμη. Οταν λέμε να ολοκληρωθούν οι όψεις σε ποιό στάδιο πρέπει να βρίσκονται;

Τούβλα είναι αρκετό ή χρειάζονται και επιχρίσματα ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.