Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυτευτό υποστύλωμα?


 

Recommended Posts

.όπως και να χει κατά την γνώμη μου κάτι δεν παει καλά στην όλη ιστορία και γιαυτό τραβηξα την φωτό.Θα ξαναπαω το βραδακι να τραβήξω και άλλες φωτό μπας και βγάλουμε μια άκρη

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τη βαση του φυτευτου. Αν ηταν περασια με την κατω ινα της πλακας, τοτε θα ειχες δικιο χωρις συζητηση.

 

Έχω δίκιο, απλά μάλλον δεν διάβασες όλη την συζήτηση:

 

Το ότι φαίνεται να πατάει πανω στην πλάκα είναι καθαρά θέμα κατασευαστικής ευκολίας. Ο μπετατζής το καλούπωσε και το σκυροδέτησε μαζί με τις κολόνες, την επομένη που είχε διαστρώσει την πλάκα...

 

Αλεξάρα, δεν υπάρχει κάτι που να μην πηγαίνει καλά. Είναι μία τυπική περίπτωση αρχιτεκτονικής προεξοχής από μη φέρον Ω/Σ.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό AlexisPap, αρχιτεκτονικό στοιχείο θα το χαρακτήριζα για να ταιριάξει με τα υπόλοιπα υποστυλώματα όπως αυτά φαίνονται στο αριστερό τμήμα της φωτογραφίας. Επεξεργάζοντας τη φωτογραφία φαίνεται εσωτερικά κάτι σαν δοκάρια σε μικρή απόσταση.

Εκτός λοιπόν από το φυτευτό υποστύλωμα, μου έκανε εντύπωση η ανισοσταθμια των πλακών του Α' οροφου, όχι ότι είναι κάτι το σημαντικό απλά ως παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ουτε έμπειρος όυτε θέλω να φέρω καμία κοντρα σε καμία περίπτωση αλλά θέλω να κάνω την ε΄ξης ερώτηση.αφού δεν έιναι φέρων στοιχέιο και έιναι καθαρά αρχιτεκτονικό τότε για ποιό λόγο να κάνουν τέτοια σπατάλη με σκυρόδεμα για μια ΄τετοια διατομή με οπλισμό κτλ και να μην ήταν είτε απο τουβλο η έστω μίας οψης μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπατάλη. Το συνεργείο είναι ήδη μέσα (καλουπατζήδες), το υλικό είναι φτηνό (σκυρόδεμα) θα είναι απόλυτα συμβατό με την υπόλοιποη κατασκευή.

Το να εφερνες έναν μεταλλά/γυψοσανιδά/κλπ θα το πλήρωνες πιο ακριβά (την διαμόρφωση μίας κολώνας που να φαίνεται ίδια με τις άλλες)

Link to comment
Share on other sites

...

για ποιό λόγο να κάνουν τέτοια σπατάλη με σκυρόδεμα για μια ΄τετοια διατομή με οπλισμό κτλ

....

 

Όπως είπα και ανωτέρω πιθανά για να στηρίξουν δομικά στοιχεία της όψης (αλουμίνια, υαλοπλάσματα ή άλλα). Μπορεί στην όψη να θέλει να έχει εμφανές μπετό κλπ κλπ.

 

Υπομονή, δεν δείχνει κτήριο «αμελέτητο»….

 

Οι μελέτες κάτι θα έχουν προβλέψει και θα φανεί στις όψεις εκτός αν ρίξουμε ένα τηλεφώνημα στον μελετητή να μας δώσει σχέδια να λυθεί το ερώτημα διότι θα έχουμε ξανά εκλογές σε λίγο. (άσχετο)

 

 

Υ.Γ.

Θέση ακινήτου μπορείς να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

θα τραβήξω και άλλες φωτο όταν μπορέσω αρκεί να μην φάω κανενα τουβλο στο κεφάλι από κανεναν ιδιοκτ'ητη. :grin: .το ακίνητο έιναι στα νότια προάστια

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι το στοιχείο αυτό είναι αρχιτεκτονικό. Η διατομή του δεν προκύπτει από στατική αναγκαιότητα, αλλά από αισθητικές απαιτήσεις.

 

Και, τέλος πάντων, δεν υπάρχει τίποτα περίεργο στην εικόνα.

Ο συνάδελφος (ή οι συνάδελφοι) θέλανε ένα αρχιτεκτονικό στοιχείο στην όψη, δεν θα μπορούσε να είναι υποστύλωμα αφού από κάτω έχει ράμπα, το κάναν από μπετό χάριν ευκολίας, οικονομίας και κατασκευαστικής ομοιομορφίας. Έπραξαν άψογα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες Μανωλη, το σκεφτηκα κι εγω.

Δεν θα επρεπε ομως τετοια δοκος να είναι στον παρακατω οροφο;

Εμενα μου φαινεται για συμπαγες στηθαιο το οποιο απλα σηκωσανε με μια σειρα τουβλο.

 

Συμφωνω με didonis και θα ελεγα πως και η πρωτη αριστερα "κολωνα" ειναι διακοσμητικη.

Παντως θα ηθελα να δω περισσοτερες φωτο απο την οικοδομη.

Παράθεση

Μα, νομίζω ότι είναι καταφανές πως πρόκειται για κατασκευή που έγινε με Ω/Σ κατά την κατασκευή του Φ/Ο.

Προσεξε τη βαση του φυτευτου. Αν ηταν περασια με την κατω ινα της πλακας, τοτε θα ειχες δικιο χωρις συζητηση. Ομως ειναι παραπανω κι αυτο αφηνει ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα καθοτι "μαστορικα" ειναι τελειως παραλογο-παραδοξο. Μπορει να επεσε κουστουμι με την πλακα του 1ου :lol: αλλα μπορει και να εγινε μεταγενεστερα.

 

Παντως απο κοντα υποστυλωματα, καλα παμε!!!!

 

Περισσοτερες φωτο please!!!!

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.