Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω κουραστεί και έχω κι ένα ..."πρόβλημα", με πιάνουν τα γέλια με αυτά που διαβάζω και δεν μπορώ πιά να γράψω......

 

 

Αν υπολογίσουμε ότι, περίπου η κάθε δήλωση 4014 χρειάζεται κατά μέσο όρο 20 διαφορετικά αρχεία.

Τότε αν έχουμε π.χ. συνολικά 350.000 δηλώσεις (προσωρινή και οριστική υπαγωγή), πρέπει ν' ανέβουν συνολικά στο σύστημα περίπου 7.000.000 διαφορετικά αρχεία.

Σήμερα είμαστε περίπου στο 700.000!!!!!

Δηλαδή, θα πρέπει ν' ανεβαίνουν με ρυθμό περίπου 100.000 αρχεία την ημέρα!!!!!

Κάθε μέρα, από σήμερα έως και 30.9.2013!!!!

Δηλαδή, θα πέσει πάρα πολύ, μα πάρα πολύ, μα πάρα πολύ γέλιο!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσονα, ποια είναι η άποψη σου όταν το αυθαίρετο ανήκει σε νομικό πρόσωπο που δεν έχει υποχρέωση υποβολής Ε9? Τι Ε9 ανεβάζουμε? Πως αντιμετωπίζουμε μία τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει μια δήλωση ενός Ιερού Ναού, ο οποίος είναι ΝΠΔΔ και έχει Ε9, το οποίο έχω πάρει και έχω καταθέσει.

Είσαι σίγουρος ότι, το νομικό πρόσωπο που αναφέρεσαι δεν έχει υποχρέωση υποβολής Ε9.

Στη δική μου περίπτωση, χρειάστηκε να πάρω και ειδική βεβαίωση από την εφορία του ότι, όντως είναι ΝΠΔΔ και βεβαίωση της οικείας Μητρόπολης ότι, για το συγκεκριμένο ΝΠΔΔ αρμόδιος "διαχειριστής" είναι ο ιερέας τάδε, ο οποίος υπέγραψε στη συνέχεια όλα τα αναγκαία έγγραφα.

Τα πάντα από τα παραπάνω ανέβασα στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελαχιστες βαφιστηκαν νομιμες.

Δεν καταργηθηκαν, απλα δοθηκε η δυνατοτητα της συμβατικης αμοιβης (συμφωνηθεισας).

 

Ο νομος που εκανε τα παραπανω, αναφερει ξεκαθαρα τι ισχυει για κρατησεις υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ (αυτες καταργηθηκαν με αλλο Νομο).

 

Οσοι λοιπον εχετε αντιθετη αποψη, πρωτα να διαβασετε το Νομο, αλλιως μην γραφετε ανακριβειες, διοτι διαβαζουν πολλοι και μπορει απο τα γραφομενα αυτα να μπουν σε περιπετειες.

Πιστεψε με αν παρακολουθεις το φορουμ (που το παρακολουθεις) ειμαι απο τους πρωτους που ξεσκονισα το νομο (οπως και ο ιασωνας και πολλοι αλλοι)......και τον ξερω πολυ καλα....

Αλλα μηπως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα πρεπει να ειμαστε λιγοτερο τυπολατρες και περισσοτερο ελαστικοι???

Δεν ειμαστε ουτε αμορφωτοι....ουτε κατι αλλο... Ειμαστε επιστημονες και πρεπει να διεκδικουμε το ορθο...διαφωνεις μεχρι εδω??

Και ορθο ειναι να πληρωνεις φορο ή εισφορα για κατι που εισεπραξες ως αμοιβη και οχι για αερα....η γνωμη μου ειναι αυτη και δυστυχως ενω ξεκινησα ως πολυ τυπικος σε ολα πριν πολλα χρονια και επειδη το γραφειο μου το εστησα εντελως μονος μου....εχω αποφασισει να γινω πιο ´´ελαστικος´´ γιατι αλλιως δεν μπορω να επιβιωσω!!!!

Ευτυχως που δεν πληρωσα εισφορες τεε γιατι καταργηθηκαν.....

Το ιδιο πιστευω οτι θα συμβει και με τσμεδε-εμπ......δηλαδη στην χειροτερη να πληρωνουμε επι της νομιμης.....δεν θελω να ανακατευτω με νομικα αλλα πιστευω οτι νομικα δεν στεκει αυτη η εισφορα σε αμοιβη που δεν εισπρατεις....

 

Τελος επειδη εχουμε φτασει εδω προφανως επειδη εχουμε γινει ´´προβατά´´ και οτι και να μας λενε λεμε ναι νομιζω οτι πρεπει να ψαχτουμε και λιγο παραπανω....και ας βρεθουμε και απεναντι και σε επιμελητηρια και σε οτιδηποτε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει μια δήλωση ενός Ιερού Ναού, ο οποίος είναι ΝΠΔΔ και έχει Ε9, το οποίο έχω πάρει και έχω καταθέσει.

Είσαι σίγουρος ότι, το νομικό πρόσωπο που αναφέρεσαι δεν έχει υποχρέωση υποβολής Ε9.

Στη δική μου περίπτωση, χρειάστηκε να πάρω και ειδική βεβαίωση από την εφορία του ότι, όντως είναι ΝΠΔΔ και βεβαίωση της οικείας Μητρόπολης ότι, για το συγκεκριμένο ΝΠΔΔ αρμόδιος "διαχειριστής" είναι ο ιερέας τάδε, ο οποίος υπέγραψε στη συνέχεια όλα τα αναγκαία έγγραφα.

Τα πάντα από τα παραπάνω ανέβασα στο σύστημα.

 

Πρόκειται για μία Ομόρρυθμο Εταιρεία. Εργολάβος εταιρεία δηλαδή... Αντιπαροχές...

Τους ζήτησα το Ε9 για ένα διαμέρισμα που τακτοποίησα και δεν έχουν...

Μίλησα και με το λογιστή τους που με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής Ε9...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια περίπτωση μου έτυχε και μένα, και ακόμα εκκρεμεί η λύση!

Καμιά ιδέα από κάποιον συνάδελφο, πως παρακάμπτεται αυτή η υποχρέωση του Ε9??

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή βάζετε το "εργολαβικό συμβόλαιο" που αναφέρεται η συγκεκριμένη αυτοτελής και ανεξάρτητη "ιδιοκτησία" και φυσικά το καταστατικό της εταιρίας, στο οποίο φαίνεται ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτής, ο οποίος υπογράφει τα έγγραφα κ.λπ.

 

 

Υ.Γ.

Καλό ......σκανάρισμα!!!

Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση και το εργολαβικό ήταν 85 σελίδες Α4......

Να δω μετά πως θα το κάνετε < 20Μb που δέχεται το σύστημα.....

 

 

Το ιδιο πιστευω οτι θα συμβει και με τσμεδε-εμπ......δηλαδη στην χειροτερη να πληρωνουμε επι της νομιμης.....δεν θελω να ανακατευτω με νομικα αλλα πιστευω οτι νομικα δεν στεκει αυτη η εισφορα σε αμοιβη που δεν εισπρατεις....

 

Δυστυχώς δεν θα προλάβουμε μέχρι τις 30.9 και μάλλον θ' αναγκαστούμε να πληρώσουμε τα επί της νόμιμης......

Κάποια στιγμή όμως στο μέλλον θα γίνει κι αυτό....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

" Στοιχεία που είτε υποβάλλονται με υπογραφές είτε προϋπάρχουν σε χαρτί

Τα στοιχεία αυτά περιλαμβάνουν υπεύθυνες δηλώσεις με υπογραφές ή στοιχεία που

είναι διαθέσιμα σε χαρτί, όπως στελέχη αδειών, παλαιά σχέδια, Ε9, αποδείξεις

παλαιών πληρωμών κλπ. Τα στοιχεία αυτά πρέπει να ψηφιοποιηθούν σε ανάλυση...."

 

Το Ε9 τι σφραγίδα θέλει βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

alexda

Πρόκειται για μία Ομόρρυθμο Εταιρεία. Εργολάβος εταιρεία δηλαδή... Αντιπαροχές...

Τους ζήτησα το Ε9 για ένα διαμέρισμα που τακτοποίησα και δεν έχουν...

Μίλησα και με το λογιστή τους που με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής Ε9...

Ουτε Ε9 για το οικοπρδο δρν υπαρχει; ( δηλωνω πληρη αγνοια με τις αντιπαροχες)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.