Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Θέλει κάποιος να μεταβιβάσει. Ξέρει κανείς αν μας αφήνει το σύστημα να περαιώσουμε χωρίς την Β φάση (με σκοπό να την περάσουμε αργότερα?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειλίκρινά δεν μπορώ να καταλάβω το έγγραφο της δήλωσης του ιδιοκτήτη, όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. Ποια περίπτωση επιλέγετε για τις νομιμοποιήσεις ? (την Περίπτωση 2?) . Ποια ακριβώς εννοούνε στοιχεία ιδιοκτήτη...? Θέλει και αυτό το έγγραφο θεώρηση απο ΚΕΠ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κάποιος να μεταβιβάσει. Ξέρει κανείς αν μας αφήνει το σύστημα να περαιώσουμε χωρίς την Β φάση (με σκοπό να την περάσουμε αργότερα?)

Ναι, γίνεται. Δεν έχει αλλάξει κάτι από ότι ίσχυε μέχρι πριν το άνοιγμα του συστήματος για το ανέβασμα των αρχείων. Δηλώνεις ότι διαθέτεις όλα τα στοιχεία και προχωράς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλά το θέμα των 10 ημερών προθεσμία υποβολής αρχείων φαίνεται και στο σημείο που κλικάρεις την ''δήλωση κατοχής μελετών και λοιπών στοιχείων''.

 

Κάτι άλλο τώρα:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από που προέκυψε το θέμα να χρησιμοποιήσουμε κατόψεις από την πράξη σύστασης;

Δηλαδή αν υπάρχουν εγκεκριμένες βάσει υπάρχουσας αδείας ενώ οι κατόψεις της σύστασης είναι με ενσωματωμένες τις αυθαιρεσίες, εγώ τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

@ d.styl

 

Συνάδελφε, εσύ ελέγχεις με βάση τις μελέτες της αδείας, και όχι με βάση τα σχέδια που υπάρχουν στην σύσταση. Εάν κάνεις μια αυτοψία και βλέπεις κάτι που δεν υπάρχει στο σχέδιο του φακέλου της πολεοδομίας, αλλά υπάρχει στην σύσταση, τότε είναι αυθαίρετο. Ο έλεγχος γίνεται μόνο με σχέδια εγκεκριμένα από την δημόσια αρχή.

 

 

Και τώρα κάτι άλλο, και εάν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος παρακαλώ ας μου απαντήσει, γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Στην περίπτωση που εκδίδουμε βεβαιώσεις, είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε όλες τις μελέτες και τα έγγραφα που ζητάει το σύστημα;

Ναι, ξέρω ότι βγαίνει η βεβαίωση κανονικά, όπως πριν ανοίξει η λειτουργία της αποστολής αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Με το δελτίο δομικής τρωτότητας τί παίζει. Πότε θα έχουμε ΤΟΤΕΕ έχει ακούσει κάποιος συνάδελφος κάτι σχετικό?

Επίσης αυτά τα υποδείγματα που αναφέρθηκαν προηγουμένως που μπορούμε να τα βρούμε?

Link to comment
Share on other sites

Delta, Το μόνο σχέδιο για τις βεβαιώσεις που αναφέρεται στο νόμο ότι θα το στέλνουμε ηλεκτρονικά στο σύστημα είναι το τοπογραφικό Τίποτα άλλο:

 

Ν4030, αρθρο 49 παρ 16

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται

στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2)

μηνών. Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επι-

μελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό,

που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η

βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πληρο-

φοριακού συστήματος, που προβλέπεται στο άρθρο 24

παρ. 23 του ν. 4014/2011, να υποδέχεται τα τοπογραφι-

κά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, υπο-

βάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων, στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και

προσαρτώνται στα συμβόλαια. Για την ενεργοποίηση της

παραπάνω δυνατότητας εκδίδεται διαπιστωτική απόφα-

ση του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

@ d.styl

 

Συνάδελφε, εσύ ελέγχεις με βάση τις μελέτες της αδείας, και όχι με βάση τα σχέδια που υπάρχουν στην σύσταση. Εάν κάνεις μια αυτοψία και βλέπεις κάτι που δεν υπάρχει στο σχέδιο του φακέλου της πολεοδομίας, αλλά υπάρχει στην σύσταση, τότε είναι αυθαίρετο. Ο έλεγχος γίνεται μόνο με σχέδια εγκεκριμένα από την δημόσια αρχή.

 

 

Και τώρα κάτι άλλο, και εάν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος παρακαλώ ας μου απαντήσει, γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Στην περίπτωση που εκδίδουμε βεβαιώσεις, είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε όλες τις μελέτες και τα έγγραφα που ζητάει το σύστημα;

Ναι, ξέρω ότι βγαίνει η βεβαίωση κανονικά, όπως πριν ανοίξει η λειτουργία της αποστολής αρχείων.

 

Δεν στέλνουμε τίποτα (προς το παρόν).

 

 

Με το δελτίο δομικής τρωτότητας τί παίζει. Πότε θα έχουμε ΤΟΤΕΕ έχει ακούσει κάποιος συνάδελφος κάτι σχετικό?

Επίσης αυτά τα υποδείγματα που αναφέρθηκαν προηγουμένως που μπορούμε να τα βρούμε?

 

Περιμένουμε ακόμα τις οδηγίες.

Μάλλον θα είναι κάτι σαν κι αυτές: http://www.spme.gr/uploads/File/DEDOTA/DEDOTA.pdf

Υποδείγματα μπορείς να βρεις εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/534-%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CE%94%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-1-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-3/

Link to comment
Share on other sites

@ Manolis gon

 

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για την απάντηση σου, και την τεκμηρίωσή της.

 

@ ΙΑΣΟΝΑΣ

 

Για ποιο λόγο δεν στέλνουμε τίποτα προς το παρών; Περιμένουμε κάποια εγκύκλιο ή οδηγία;

 

 

Βέβαια ίσως να χρειάζεται κάποια διόρθωση το σύστημα και να μην απαιτείται να στέλνουμε τις τομές και τις κατόψεις, αφού όπως λέει ο νόμος, και έγραψε ο Manolis gon παραπάνω, θα πρέπει να στέλνουμε μόνο το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

O νόμος για τις βεβαιώσεις δεν απαιτεί να "στείλουμε" τίποτα!

Όπως πολύ σωστά παρέθεσε ο συνάδελφος Manolis.gon παραπάνω αργότερα θα απαιτήσει να στέλνουμε μόνο το τοπογραφικό (κι αυτό χλωμό το βρίσκω). Όταν γίνει αυτό θα το ανακοινώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.