Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

νο οφενς αλλά πολύ χαίρομαι που το μετανιώσανε οι εκτπωσάκηδες. Καμιά φορά ήμουν και γω οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις καλά να πάθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμια φορα οι περισσοτεροι αναγκαστηκαμε να πεσουμε σε τετοια επιπεδα, ειτε λογω καταστασης ειτε λογω "θεωρητικα" ευκολης περιπτωσης.

Ο καθενας μπορει να κρινει τη δουλεια του και να αποφασισει για το κερδος που θελει να εχει.

Εαν καποιοι καταληξουν να βαλουν και απο την τσεπη τους ισως να ειναι ενα καλο μαθημα για την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τι γίνεται στις εργολαβίες.

 

Και ακόμα περιμένουμε απαντήσεις σε σχέση με τις μελέτες για περιπτώσεις ββ και ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις μας ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουν στην ΑΠΥ, διότι οι κρατήσεις είναι κρατήσεις από την αμοιβή μας!!! Το αν κάποιοι ζητούν επιπλέον τις κρατήσεις τους από την τιμή που λένε στον πελάτη, για εμένα είναι ΛΑΘΟΣ. Εάν θέλω να ξέρει ο πελάτης ότι τελικά από τα 500€, στο χέρι θα πάρω 400€, γιατί τα 100€ είναι κρατήσεις, του το λέω μετά, αλλά η τιμή που του αναφέρω είναι ΤΕΛΙΚΗ ... και ΝΟΜΙΜΗ !!!

 

Συνεπώς στην ερώτησή σου, η απάντηση είναι: 400+ περίπου 80 (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ) = 480 € στο κουτάκι. Και από τον πελάτη παίρνεις 480*1.23= 492€.

 

Αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ. Από κει και πέρα... κρίνεις και πράττεις!

 

Συνάδελφε θεωρώ πως κάνει λάθος αλλά παραξενεύομαι γιατί γνωρίζω την άποψή σου στο συγκεκριμένο θέμα.

Οπότε μάλλον δεν κατάλαβα τι γράφεις...

 

Απλά θεωρώ πως στο κουτάκι θα πρέπει να γράψουμε την καθαρή αμοιβή που θα έχει η ΑΠΥ προς τον πελάτη.

Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι συνάδελφοι που είστε κοντά στην ολοκληρωμένη υπαγωγή, σκανάρατε όλα τα σχέδια και τα επεξεργαστήκατε μετά στον υπολογιστή?

Εγώ ακολούθησα το δρόμο σκαννάρισμα των εγκεκριμένων -> ψηφιακό σκιτσάρισμα/διαγράμμιση + ψηφιακή (σκανναρισμένη) υπογραφή και σφραγίδα -> εκτύπωση σε pdf.

Ο λόγος ήταν ότι μπορώ να διορθώσω ευκολότερα τυχόν λάθη στη διαγράμμιση (undo γαρ...) και η μεγαλύτερη ευκολία στα χρώματα - πάχη γραμμών - ευκρίνεια των γραμματοσειρών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα συζητηση εκτος θεματος (ισως θα επρεπε καποιος να ανοιξει ενα τετοιο topic) αλλα αγαπητοι μου συναδελφοι η πραγματικοτητα μας εχει ξεπερασει εδω και μηνες. Οι περισσοτερες δηλωσεις γινονται με comple τιμη απο 400€ εως 700€. Πλεον δεν εχει νοημα αν βγαζεις ή οχι κερδος, ειναι απλα θεμα επιβιωσης!

Εγω προσωπικα, σε φιλους και καλους πελατες που εκανα τετοιες χρεωσεις ειλικρινα σας το λεω....ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ !!!! Ο tpanag sto ποστ 168 εχει πει το ρεζουμε! Ειναι μεγαλη η "φθορα" απο καθε δηλωση!

Τι λες... Μένει η ταμπέλα "Φτηνός μηχανικός" .... και μετά θα κάνεις 2η δουλειά για να καλύπτεις τις ζημίες από το μηχανιλίκι!!! :smile:

400 ευρώ βάζεις στο κουτάκι εφόσον κόβεις ΑΠΥ 400+ΦΠΑ. Οι κρατήσεις αφορούν εσένα και γίνονται: ο μεν ΦΕΜ επί των 400 ευρώ, τα δε ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ επί της νόμιμης που είναι 1569. Έχε υπόψη σου ότι αν όντως ζήτησες τόσο χαμηλή αμοιβή, τελικά δε θα σου μείνει τίποτα ή και θα βάλεις και από την τσέπη σου κάτι ψιλά. Έχεις ακριβώς 120 ευρώ (από αυτά τα 400) που πρέπει να πληρώσεις για ΦΕΜ-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ οπότε μένουν 280€. Πιθανότατα δε η φορολογική σου υποχρέωση για αυτή την αμοιβή δεν θα εξαντληθεί μόνο στο 10% (40€) του ΦΕΜ αλλά θα κληθείς να πληρώσεις και επιπλέον φόρο -ανάλογα το τελικό σου εισόδημα- όπως έχουν πλέον τα πράγματα, Αν αφαιρέσεις και τις φωτοτυπίες σου, τα σκαναρίσματα, τις βενζίνες σου, τα τηλέφωνα δε μένει κυριολεκτικά τίποτα για το χρόνο που δαπάνησες.

Καμια φορα οι περισσοτεροι αναγκαστηκαμε να πεσουμε σε τετοια επιπεδα, ειτε λογω καταστασης ειτε λογω "θεωρητικα" ευκολης περιπτωσης.

Ο καθενας μπορει να κρινει τη δουλεια του και να αποφασισει για το κερδος που θελει να εχει.

Εαν καποιοι καταληξουν να βαλουν και απο την τσεπη τους ισως να ειναι ενα καλο μαθημα για την επομενη φορα...

νο οφενς αλλά πολύ χαίρομαι που το μετανιώσανε οι εκτπωσάκηδες. Καμιά φορά ήμουν και γω οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις καλά να πάθω.

 

Συνάδελφοι χαλαρώστε,

 

Τακτοποίησα ένα κλεισμένο μπαλκόνι 4 τετραγωνικά. Με την παρεξήγηση που πάει να γίνει, θα τα βλέπουν άλλοι μηχανικοί και θα κάνουν τρελές εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε vasilis81

Συμφωνώ με την προτροπή σου για χαλάρωμα. άλλωστε συνάδελφοι είμαστε και όλοι τις μικρές ή μεγάλες αμαρτίες μας τις έχουμε κάνει.

Εκεί που διαφωνώ είναι η τελευταία σου φράση "Τακτοποίησα ένα κλεισμένο μπαλκόνι 4 μ2" ( "...και επομένως ζήτησα μικρή αμοιβή " υποθέτω υπονοείς)

Η αμοιβή μας στα αυθαίρετα δεν ακολουθεί την ποσότητα (αν το μπαλκόνι ήταν 8 μ2 θα ζήταγες τα διπλά;), αλλά είναι συνάρτηση κυρίως των ευθυνών που αναλαμβάνουμε και σε δεύτερο λόγο επηρρεάζεται από την ποσότητα. Πρέπει λοιπόν να είμαστε πολύ προσεκτικοί γιατί οι υπογραφές μας θα μας κυνηγάνε για πολύ καιρό. Το έχω πει και αλλού, ο 4014 θα μας φέρει μεγάλους πονοκεφάλους. Σε δυό τρία χρόνια θα βγουν στην επιφάνεια τα μπερδέματα του 4014 και θα αρχίσουν τα πανηγύρια!

Πάντα φιλικά.

Edited by arcgeo
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίησα ένα κλεισμένο μπαλκόνι 4 τετραγωνικά.

 

Είτε 1 τ.μ. μπαλκόνι τακτοποιούσες, είτε βίλα 400 τ.μ. οι κρατήσεις σου επί των 1569,58€ υπολογίζονται. Αυτό σου έδειξα -εγώ τουλάχιστον- με νούμερα. Πέραν αυτού, τα ίδια σχέδια ετοιμάζεις και καταθέτεις σε όλες τις περιπτώσεις, τα ίδια έγγραφα ζητάς, τον ίδιο κόπο κάνεις για να αναζητήσεις το φάκελο της άδειας, ίδιας κατηγορίας ΔΔΤΦΟ απαιτείται κατά πάσα πιθανότητα. Η "ευθύνη" είναι ίσως μικρότερη και οι ενδεχόμενες κυρώσεις (από λογιστικής καθαρά άποψης -δηλαδή την αξία της αυθαιρεσίας- με βάση το νόμο 4014) σε σχέση με τη βίλα των 400 τ.μ., αλλά με 400€ αμοιβή όχι η "ευθύνη" αλλά ούτε καν τα έξοδα δεν καλύπτονται όπως προείπα. Χαλαροί είμαστε. Επισήμανση κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν έκανα δήλωση 4014 για ένα μπαλκόνι 4 τ.μ. κι έπαιρνα 400 ευρώ, την επόμενη φορά που θα μου τύχαινε βίλα 400 τ.μ. θα ζήταγα 10.000 ευρώ....

Εγώ θα τα ζήταγα, θα τα έπαιρνα όμως;;;;

 

P.S.

Είμαστε για κλάματα.......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είτε 1 τ.μ. μπαλκόνι τακτοποιούσες, είτε βίλα 400 τ.μ. οι κρατήσεις σου επί των 1569,58€ υπολογίζονται. Αυτό σου έδειξα -εγώ τουλάχιστον- με νούμερα. Πέραν αυτού, τα ίδια σχέδια ετοιμάζεις και καταθέτεις σε όλες τις περιπτώσεις, τα ίδια έγγραφα ζητάς, τον ίδιο κόπο κάνεις για να αναζητήσεις το φάκελο της άδειας, ίδιας κατηγορίας ΔΔΤΦΟ απαιτείται κατά πάσα πιθανότητα. Η "ευθύνη" είναι ίσως μικρότερη και οι ενδεχόμενες κυρώσεις (από λογιστικής καθαρά άποψης -δηλαδή την αξία της αυθαιρεσίας- με βάση το νόμο 4014) σε σχέση με τη βίλα των 400 τ.μ., αλλά με 400€ αμοιβή όχι η "ευθύνη" αλλά ούτε καν τα έξοδα δεν καλύπτονται όπως προείπα. Χαλαροί είμαστε. Επισήμανση κάνουμε.

  • Το μπαλκόνι βρίσκεται σε διαμέρισμα.με μία και μοναδική ξεκάθαρη παράβαση.
  • Ο φάκελος της άδειας μου παραδόθηκε πλήρης
  • ΔΔΤΦΟ είναι κατηγορίας 1 (με ασήμαντη επιβάρυνση στον φέροντα οργανισμό)

Επομένως

  • Η ευθύνη σαφώς είναι μικρή
  • Ο χρόνος για την αυτοψία και το πρόστιμο ήταν αστείος σε σχέση με μπερδεμένες καταστάσεις σε μονοκατοικίες, όπου προσωπικά έψαχνα για μήνες την νομοθεσία και έτρεχα στα ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ (όπου βέβαια κανείς δεν απαντούσε εγγράφως).

Καλά κάνουμε και αντιδρούμε στις χαμηλές τιμές, αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετική. Και να το θέσω διαφορετικά, χίλιες φορές να μου προκύπτουν πολλά μπαλκόνια κλεισμένα σε νόμιμα διαμερίματα, παρά μονοκατοικίες που έχουν δέκα είδη παραβάσεων (μικρών ή μεγάλων) η καθεμία και δεν είναι σαφές πως θα τις περάσεις στο σύστημα.

 

Εν πάσει περιπτώσει, όποιος διαφωνεί ας ανοίξει κατάλληλο topic να συζητήσουμε από εκεί.

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.