Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οικον σε κτίριο που έχει ήδη ΠΕΑ


Recommended Posts

Κάπου διάβασα έγκραφη απάντηση από ΕΥΕΠΕΝ, και αναφέρει ότι οποιοσδήποτε ΕΕ μπορεί να το υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η σύνταξη του προσαρτήματος και η δημιουργία σεναρίων έχει σαν προϋπόθεση την ύπαρξη του xml της επιθεώρησης. Στην περίπτωση που συντάσει το προσάρτημα διαφορετικός ΕΕ, σημαίνει ότι θα κάνει νεο xml, ουσιαστικά νέα επιθεώρηση, που μπορεί να διαφοροποιείται από την παλιά, τόσο ως προς τις καταναλώσεις, όσο και ως προς την εν. κατηγορία.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό εφικτό, εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εφικτοτατοτατο....

Εχεις ΠΕΑ απο συναδελφο, του οποιου το xml για διαφορους λογους δε δυνασαι να εχεις στην κατοχη σου

Ξαναστηνεις το μοντελο. Παρατηρεις οτι η διαφορα στα θερμαινομενα τετραγωνικα ειναι ασημαντη

Οι καταναλωσεις ειναι πολυ κοντα τοσο σε ΚΑ οσο και σε κτηριο σου.

Αυτο ΔΕ δικαιολογει ανακληση...

Τι κανεις? Προσαρτημα...

 

Βαζεις τα στοιχεια του ΠΕΑ στο προσαρτημα, θα πρεπει, νομιζω, να ακολουθησεις τις καταναλωσεις του ΠΕΑ (αν και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο), οριζεις τα σεναρια σου βασει του μοντελου που εχεις εσυ στησει και προχωρας τη δουλεια σου, την οποια και πληρωνεσαι με τη νομιμη αμοιβη ετσι κι αλλιως, η οποια επιστρεφεται στον πελατη...

 

Το τι θα γραψεις στην ΑΠΥ ειναι δικο σου θεμα. Εγω γραφω "1η ενεργειακη επιθεωρηση διαμερισματος ταδε προς ενταξη στο προγραμμα Εξοικονομησης κατ οικον"

Η νομιμη αμοιβη ειναι εξασφαλισμενη ειτε εχεις ΠΕΑ παλιο και κανεις προσαρτημα ειτε κανεις νεο ΠΕΑ εξ αρχης...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παράδειγμα με ΠΕΑ παλιό με την έκδοση 1.28 του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, που έχει σημαντικές αποκλίσεις από το νέο ΠΕΑ (σαν υπολογιστικό μοντέλο μόνο, όχι έκδοση), που έγινε με την έκδοση 1.29. Σε αυτή την περίπτωση πως το αντιμετωπίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα το εξετάσεις με την 1.29 και τις τροποποιημένες ΤΟΤΕΕ κι ο Θεός βοηθός.

Εξαρτάται κι από το τι Η/Μ συστήματα έχει το κτίριο. Αν π.χ. για ζ.ν.χ. έχει ηλεκτρικό θερμαντήρα και δεν έχει και ηλιακούς συλλέκτες, με βάση τις παλιές ΤΟΤΕΕ, μπορεί η κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας για ζ.ν.χ. να είναι ως και 80% μεγαλύτερη από αυτήν που θα υπολογίσεις (πριν τα σενάρια) με βάση τις τροποποιημένες ΤΟΤΕΕ και την έκδοση 1.29 του λογισμικού. Επίσης και η συνολική κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του αρχικού Κ.Α. πιθανόν να είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν του νέου Κ.Α.

Οπότε πιθανόν να "πετυχαίνεις" πιο εύκολα μια καλύτερη ενεργειακή κατάταξη σε σχέση με το αν γινόταν σήμερα το πρώτο ΠΕΑ, κι αυτό άσχετα από το γεγονός ότι ο Ευκλείδης μάλλον θα θέλει να σηκωθεί και να μας σπάσει στο κεφάλι κανένα τρίγωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφικτοτατοτατο....

Εχεις ΠΕΑ απο συναδελφο, του οποιου το xml για διαφορους λογους δε δυνασαι να εχεις στην κατοχη σου

Ξαναστηνεις το μοντελο. Παρατηρεις οτι η διαφορα στα θερμαινομενα τετραγωνικα ειναι ασημαντη

Οι καταναλωσεις ειναι πολυ κοντα τοσο σε ΚΑ οσο και σε κτηριο σου.

Αυτο ΔΕ δικαιολογει ανακληση...

Τι κανεις? Προσαρτημα...

 

Βαζεις τα στοιχεια του ΠΕΑ στο προσαρτημα, θα πρεπει, νομιζω, να ακολουθησεις τις καταναλωσεις του ΠΕΑ (αν και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο), οριζεις τα σεναρια σου βασει του μοντελου που εχεις εσυ στησει και προχωρας τη δουλεια σου, την οποια και πληρωνεσαι με τη νομιμη αμοιβη ετσι κι αλλιως, η οποια επιστρεφεται στον πελατη...

 

Το τι θα γραψεις στην ΑΠΥ ειναι δικο σου θεμα. Εγω γραφω "1η ενεργειακη επιθεωρηση διαμερισματος ταδε προς ενταξη στο προγραμμα Εξοικονομησης κατ οικον"

Η νομιμη αμοιβη ειναι εξασφαλισμενη ειτε εχεις ΠΕΑ παλιο και κανεις προσαρτημα ειτε κανεις νεο ΠΕΑ εξ αρχης...

Εχω περίπτωση διαμερίσματος που ο Ιδιοκτήτης το απέκτησε με αγορά το τελευταίο διάστημα και έχει ήδη Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης. Πρόκειται να υπαχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον. 

 

Επικοινώνησα  σήμερα μέσω του τηλεφώνου αρωγής του Υπουργείου και μου ανέφεραν ότι έχει γράψει  και παραπάνω ο Inzaghi, ότι δηλαδή να εκδώσω προσάρτημα. Τους  ρώτησα αν μπορώ να το υπογράψω επειδή δεν έχω εκδόσει εγώ το Πιστοποιητικό και μου απάντησαν γιατί να μην μπορείς αλλά δεν ήταν και απόλυτα σίγουροι, αναφέροντας μου και την περίπτωση που δεν μπορεί να βρεθεί ο Συνάδελφος. Μου ανέφεραν επίσης να ρωτήσω και στην τράπεζα. 

 

Inzaghi αλλά και οι άλλοι Συνάδελφοι, μπορώ να υπογράψω το προσάρτημα ένω δεν έχω εκδώσει το Πιστοποιητικό ;

Το έχουν απαντήσει κάπου επίσημα, για να μην έχουμε πρόβλημα πέρα από την υπογραφή μας αλλά και στον έλεγχο των δικαιολογητικών από το υπουργείο  ;

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει εγω και στο εγγυωμαι 100% οτι γινεται.

Μαλιστα ετοιμαζω κι αλλο παλι με προσαρτημα.

Τα πρωτα ΠΕΑ τα ειχα βγαλει εγω με σφραγιδα του πατερα μου.

Οταν υπαχθηκαμε στο προγραμμα, ημουν εγω επιθεωρητης και αυτος οχι. Σφραγισα εγω κανονικα.

 

Και τωρα μαλιστα εχω παρατηρησει καποια λαθακια στο xml τα οποια και σκοπευω να διορθωσω στο μοντελο που θα τροποποιησω ως προς τα σεναρια.

Αλλα και τις ιδιες τιμες με το ΠΕΑ να κρατησω δεν εγινε και κατι. Εγγυωμαι εγω ως μηχανικος οτι με τις παρεμβασεις επιτυγχανονται οι ενεργειακοι στοχοι του προγραμματος και στο 2ο ΠΕΑ θα το πιστοποιησω κανονικα και ολα καλα!

Προχωρα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μπορείς να προχωρήσεις με προσάρτημα και να το υπογράψεις. Ποιος θα το έκανε, ο προηγούμενος? Και αν πλέον δεν είναι ενεργός είτε σαν επιθεωρητής είτε σαν μηχανικός ή είναι στον άλλο κόσμο? Οπότε προχώρα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.