Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ για φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Παντού αναφέρεται "μηχανικός" κατάλληλης ειδικότητας.

....

Να δεις που στο τέλος θα ανακαλύψω ότι έχω κι εγώ δικαίωμα υπογραφής σ αυτά, και τσάμπα ψάχνω ηλεκτρολόγο να μου φιάξει την δήλωση για νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι μου.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

(μεταφορά)

Η παράνομη παράκαμψη του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ της Ελλάδας (με οποιονδήποτε νόμο) θα πρέπει να τιμωρείται ΑΜΕΣΑ.

Οι πολιτικοί τα τελευταία χρόνια το κάνουν κατ' επανάληψη και ο ελληνικός λαός με τη στάση του δεν κάνει κάτι για αυτό, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

 

Πώς απαγορεύεις κάτι τέτοιο στον εγκαταστάτη ΣΤ άδειας?

Ποιος φταίει?

Ο Νομοθέτης που δεν πρόβλεψε κάτι τέτοιο, αφού η απαγόρευση (καλύτερα η μη επίτρεψη) δεν ισχύει βάση άλλων νόμων?

Ο εγκαταστάτης (σαν συλλογικό όργανο) που δεν διεκδικεί αυτό το δικαίωμα βάση της ισχύος ΣΤ άδειας του?

 

Αν μπορείς να υπογράφεις Φ/Β, θα πρέπει να ζητάς έγγραφη τυχόν απόρριψη της ΥΔΕ σου από τον υπάλληλο της ΔΕΗ (κανείς δε θα το κάνει) ή από τον προϊστάμενο (ούτε αυτός θα το κάνει). Και αν κάποιος σου δώσει εγγράφως ότι δε δέχεται την ΥΔΕ σου, κύριε εγκαταστάτη ΣΤ άδειας, για Φ/Β σε στέγη για παράδειγμα, τότε θα πρέπει να τον καταγγείλεις, ή αυτόν, ή τη ΔΕΗ ή όποιον άλλον κατά περίπτωση. Και αν δικαιωθείς, να κάνεις και μήνυση για παραπληροφόρηση, μη επίτρεψη άσκησης των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων και άλλων τέτοιων...

Τα συλλογικά όργανα αυτόν το ρόλο έχουν!

 

Αυτή είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δυστυχώς, παρόμοιες καταστάσεις υπάρχουν πάμπολες στο κράτος μας και ειδικότερα στον τομέα της μηχανικής με το αλισβερίσι στις Δημόσιες υπηρεσίες - κράτος.

Και αφού, όπως γνωρίζουμε όλοι, το κράτος αδυνατεί να έχει το τέλειο νομοθετικό σύστημα, εκουσίως ή ακουσίως, τότε θα πρέπει να το βάλουμε στη θέση του και εμείς με αλλεπάλληλες πιέσεις και συλλογικά (απ' έξω οι γνωστοί άγνωστοι "εργατοπατέρες").

Είναι μια μορφή κοινωνικής επανάστασης και αυτή. Δε θα πρέπει να φτάσουμε στο σημείο που θέλουν να μας οδεύσουν: Τάξη εναντίον τάξης.

 

Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος για λίγο αλλά πνίγομαι πραγματικά.

Ένας οργισμένος πολίτης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με ποια επαγγελματικά δικαιώματα υπογράφει ένας Η/Μ, Η/ΜΜ, κλπ ηλεκτρολόγοι την ΥΔ που αναφέρει :

 

‘’Για το φωτοβολταϊκο σύστημα που εγκαθίσταται στο κτίριο που βρίσκεται σε εντός σχεδίου περιοχή, στη διεύθυνση…… του Δήμου……. του Νόμου…………..

α) το κτίριο / κτίσμα / κατασκευή επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκο σύστημα υφίσταται νόμιμα

β) για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν απαιτείτε γνωμοδοτήσει της ΕΠΑΕ’’’

 

Αυτή ,δεν είναι ερώτηση δικιά μου, αλλά ενός Η/Μ σε ερώτηση μου γιατί δεν ασχολήθηκε με τα Φ/Β

Αυτή είναι δουλειά Π/Μ μου λέει και όχι Η/Μ

Link to comment
Share on other sites

α) το κτίριο / κτίσμα / κατασκευή επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκο σύστημα υφίσταται νόμιμα

β) για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν απαιτείτε γνωμοδοτήσει της ΕΠΑΕ’’’

 

Δηλώνει ο Η/Μ ή Μ/Μ ότι υπάρχει Ο.Α. .... δεν δηλώνει ότι δεν υπάρχουν πολεοδομικές αυθαιρεσίες που πράγματι είναι δουλειά Α/Μ ή Π/Μ....

ΕΠΑΕ ζητείται σε παραδοσιακούς οικισμούς... κάτι που δεν είναι δύσκολο να μάθει ο οποιοσδήποτε από τις κατά τόπους πολεοδομικές υπηρεσίες....

Link to comment
Share on other sites

Αμα βρε Νικοςτρι, αρχίσουν και υπογράφουν οι ΠΜ και Φ/Β, όλοι εμείς θα πάμε να υπογράφουμε αυτόγραφα μετά.......

Link to comment
Share on other sites

Νικοστρι,Ρωτα τον εκ μερους μας,με ποιο δικαιωμα οι ΠΜ θελουν να γινουν ενεργειακοι επιθεωρητες λεβητων και ψυξης που σε σεμιναρια τους βλεπουν να μην καταλαβαινουν Χριστό.

Καλα ,ασε οταν βγαινει ο ψυχρομετρικος χαρτης τι νταβαντουρια εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

ποσο πιο λιανα να το κανω? Σε λιγο θα μας παρουν και τα σωβρακα και θα λεμε και ευχαριστω.

Οπως ειπε και ο Ικαρος, στο τελος εμεις θα πρεπει να αλλαξουμε επαγγελμα αν δεν μπορουμε να διεκπεραιωσουμε μια καθαρα Η/Μ εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.