Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Καταρχήν, επειδή ο συντηρητής δεν έβλεπε μονάδες σε kw τα θεώρησε σε kcal. Οπότε εμείς θα πάμε με τη λογική και θα πούμε ότι τα 70.000 που έγραψε είναι 81,41kw.

 

Μετά, έχουμε παροχή καυσίμου 1,25 και βαθμό απόδοσης 90%. Ετσι 1,25x11,92 (θερμογόνος δύναμη πετρελαίου)χ 0,9= 13,41kw η πραγματική ισχύ λέβητα Pm. :smile:

 

Αλλά επειδή μάλλον δεν είναι παροχή 1,25 αλλά 12,5 η παραπάνω πράξη μας δίνει πραρματική ισχύ Pm= 134,1Kw που μάλλον είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Τα υπόλοιπα έπειτα τα γνωρίζεις... :mrgreen:

 

Το 1.25 αναφέρεται σε πίεση 7 bar (ανάλογα την εταιρεία) και είναι αυτό που αναγράφεται στο μπεκ.

Εάν αλλάξουμε την πίεση της αντλίας αλλάζει η παροχή.

 

Το πιθανότερο είναι να είναι σε πίεση 12 bar οπότε η παροχή διαφοροποείται και γίνεται 5.24 kg/h

Επίσης παραλείφθηκε ο βαθμός απόδοσης

 

(Αναλυτικά Βλέπε συν. παράδειγμα)

του συναδέλφου Νίκου Γαλάνη

Ισχύς Λέβητα (1).pdf

Edited by hkamp
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου χει τυχει κι εμενα περιπτωση με ΦΕ ενος λεβητα που στο 2013 να γραφει 80kW και στο 2012 80000 kcal/h

 

Προφανως και χρησιμοποιησα το 80kW που βελτιωνε ενεργειακα το κτηριο  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εδώ παλιότερα έχουμε συζητήσει ότι κοιτώντας το φ.ε η τιμή που γράφει (η οποία πολλές φορές είναι ίδια με το ταμπελάκι) είναι η Pm και είναι αυτή που βάζουμε στο xml στην θέρμανση, ενώ είναι και αυτή που χρησιμοποιούμε στην υπερδιαστασιολόγηση στον αριθμητή.

πίσης ο β.α του καυστηραντζή είναι ο ngm.

Δεν κάναμε περαιτέρω πράξεις.

Αντίθετα εδώ υποστηρίζεται ότι πρέπει να βρούμε τον Pm και τον ngm.Τί κάνετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το έκανα με τον πρώτο τρόπο που λές, αλλά μετά τα σεμινάρια το άλλαξα με τον δεύτερο, συγκεκριμένα όπως πχ στο παράδειγμα της θεματικής ενότητας ΔΚ3-3/4... (Δεν ξέρω αν έχουμε όλοι τα ίδια)

Αρχίζω και μπερδεύομαι πάλι....

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό που ανέφερα είναι ίδιο με αυτό που εφαρμόζεται στην ΔΚ-3 στο παράδειγμα

Αρχίζω και εγώ να μπερδεύομαι πάλι....

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω κατι παραπανω απο το να παιρνω τα στοιχεια απο το χαρτι του ΦΕ και να κανω την υπερδιαστασιολογηση

Στα σεμιναρια δε μας διδαξανε τιποτα σχετικο με υπερδιαστασιολογηση οποτε την πεπατημενη που ακολουθω τοσον καιρο τη συνεχιζω

Link to comment
Share on other sites

Και έγραφε 70000 W  ή 70 KW  ?

 

o λέβητας έγραφε kW 

ήταν Buderus, και μάλιστα αρκετά καινούριος, άρα λογικό είναι να γράφει kW και όχι θερμίδες

λαλακία μου που δεν το έβγαλα φώτο, αλλά το θυμάμαι 1000%

 

Το 1.25 αναφέρεται σε πίεση 7 bar (ανάλογα την εταιρεία) και είναι αυτό που αναγράφεται στο μπεκ.

......

 

ωραίος, ευχαριστώ πολύ !!!

 

Στην αρχή το έκανα με τον πρώτο τρόπο που λές, αλλά μετά τα σεμινάρια το άλλαξα με τον δεύτερο, συγκεκριμένα όπως πχ στο παράδειγμα της θεματικής ενότητας ΔΚ3-3/4... (Δεν ξέρω αν έχουμε όλοι τα ίδια)

Αρχίζω και μπερδεύομαι πάλι....

 

μία απ΄ τα ίδια με τον κύριο :P

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω κατι παραπανω απο το να παιρνω τα στοιχεια απο το χαρτι του ΦΕ και να κανω την υπερδιαστασιολογηση

Στα σεμιναρια δε μας διδαξανε τιποτα σχετικο με υπερδιαστασιολογηση οποτε την πεπατημενη που ακολουθω τοσον καιρο τη συνεχιζω

ακριβώς, δεν νομίζω ότι χρειάζονται πίνακες και αναλυτικές πράξεις περαιτέρω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.