Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός νεών κατώτατων ορίων ημερομισθίων εργατοτεχνιτών


Recommended Posts

δευτερη απδ για τους μπογιατζηδες αυτη τη φορα. εχωετοιμασει καιεχουν 3 ατομικες συμβασεις και πριν τις καταθεσω μου λεει ο λογιστης δεν χρεισαζονται επιθεωρηση αλλα στο κεπ.

 

μιλαμε για ικα βολου. για ν μην τρεχω σαν το μαλακα παιρνω τηλ στο ικα. μου λενε οι α.σ. στο κεπ και μετα πριν τιςεργασιες σε εμας για να ερθουμε για ελεγχο ( τι ελεγχο θα κανουν πριν τις εργασιεςακομα απορω)

2 τηλεφωνο στους ελεκτες του ικα βολου μου λεν οι α.σ. στο κεπ και μετα τις εργασιες κανω απδ και μαζι με τις αποδειξεις τα παω στο ικα

3 τηλεφωνο στην επιθεωρηση (δεν ξερουν τι να κανουν)

4 τηλεδωνο απο περιεργεια στι ικα πατρων μου λενε υπευθυνη δηλωση του εργαζομνου που δουλεψε και ποσο καιρο. μετα τις εργασιες κοβω αποδειξη , το πρωτοτυπο στον εργαζομενο να το εχειμαζι με τηνυπευθηνη δηλωση και μια φωτοτυπια για μας μηπως καιμου κανουν ελεγχο

5 τηλεφωνο κεντρικο ικα αθηνας στους ελεκτες οικοδομικων . μου ειπαν ακριβως το ιδιο μετο πατρων.

 

 

εγω παιδες συνεχιζω πλεον με τις υπευθηνες δηλωσεις στους εργαζομενους και τις αποδειξεις στο τελος.

μας παιζουν σαντο μπαλακι καιαυτο με εκνευριζει. 2 απδ που εχω κανει μεχρι στιγμης μου τις εχει παρει το συστημα κανονικα.

 

καλη απδ να εχουμε , οτιδηποτε ερωτησεις δεκτες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτήσεις προς ducatista εστω και καθυστερημένα :

- η υπ. δήλωση του εργαζόμενου είναι μετά τις εργασίες, για το πόσο και με τι ημερομίσθιο δούλεψε, ή πριν? προφανώς θέλει και γνήσιο.

- δηλαδή τα πρωτότυπα απόδειξης και υπ δήλωσης τα κρατάει ο εργαζόμενος? εντύπωση μου κάνει.

- η απόδειξη είναι είσπραξης από τον εργαζόμενο ή πληρωμής από τον ιδιωτη ιδιοκτήτη?

- η ατομική σύμβαση δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω προαιρετική είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και αυτή η διευκρινιστική εγκύκλιος: http://www.ika.gr/gr..._22-10-2012.pdf και είναι πράγματι αρκετά διευκρινιστική!

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε γελια με το ΙΚΑ. Μεχρι και νομο του 1951 επικαλουνται για να μη χασουν την κονομα.....

 

Αμ δε σφαξανε ομως....ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΑΠ ΟΛΟΥΣ και ΤΕΛΟΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ωραία τα λέμε εμείς, ωραία τα λένε και οι εγκύκλιοι, αλλά επειδή δε τα λένε ΣΑΦΩΣ ωραία, και επειδή όποιος έχει ελεγχθεί από ικα ξέρει για τί παρανοια μιλάμε, καλά θα ήταν να συνεχίσουμε την ανταλλαγή πληροφοριών μέχρι να αρχισει να περπατάει αρκετά το θέμα. Το τοπικό ΙΚΑ της περιοχής μου για παράδειγμα λέει να πηγαίνουμε την ατομική σύμβαση και την πρώτη απόδειξη πληρωμής στο αρχείο τους. Το είδατε εσείς γραμμένο στην εγκύκλιο της 22-10? και ζητάει γνήσιο υπογραφής και στη σύμβαση - σωστό βέβαια αλλά όχι υποχρεωτικό βάσει εγκυκλίου.

ducatista επειδή λίγο με μπέρδεψες με αυτά που έγραψες πιο πάνω, μπορείς μήπως να απαντήσεις στις διευκρινίσεις μου σε παρακαλώ? (post 91 - 92)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eχει υποβαλλει κανενας συναδελφος μειωμενα ενσημα για δημοσιο εργο?

Λεω να το επιχειρησω, αλλα αν εχει κανει καποιος πριν απο εμενα, ας ενημερωσει.

Βεβαια, με την πρωτη ματια, ο εργοδοτης σε δημοσιο εργο δεν εχει καποιο οφελος αφου το ποσοστο που πρεπει να πληρωσει παραμενει το ιδιο, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, με την πρωτη ματια, ο εργοδοτης σε δημοσιο εργο δεν εχει καποιο οφελος αφου το ποσοστο που πρεπει να πληρωσει παραμενει το ιδιο, ετσι δεν ειναι?

 

 

Ακριβως.

Απλα θα περασεις μεγαλυτερο αριθμο ημερομισθιων.

Ισως τους εργατοτεχνιτες τους συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα από έναν καινούριο στο forum.

 

Είμαι ιδιώτης και ολοκληρώνω τώρα ένα διαμέρισμα η κατασκευή του οποίου ξεκίνησε το 2006.Θα χρειαστεί να πληρώσω τα απαιτούμενα ένσημα για πλακά και μπογιατζή βάσει ΕΚΚΟ. Έχω καταλάβει τις αλλαγές που έχουν γίνει με την δυνατότητα υπογραφής Ατομικής Σύμβασης με τον κάθε εργατοτεχνίτη. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ορισμένα πράγματα, αν μπορείτε να με κατατοπίσετε..

 

1. Μπορώ ως ιδιώτης να κάνω κι εγώ Α.Σ. με τους εργατοτεχνίτες?

 

Ένα ένσημο για έγγαμο εργατοτεχνίτη με 7 τριετίες ήταν (χοντρικά) €89,80 * 85% = €76,00

Σύμφωνα με τη νέα Ε.Σ.Σ.Ε. το ένσημο μειώνεται (χοντρικά) σε €36,65 * 85% = €31,00

 

2. Η συγκεκριμένη αυτή μείωση τι επιπτώσεις έχει στον εργατοτεχνίτη? Επί της ουσίας χάνει κάτι? π.χ. υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το ποσό στο δώρο χριστουγέννων του? Ή το ποσό της σύνταξής του? (αν ποτέ την πάρει βέβαια...)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1. Την ατομική σύμβαση την φτιάχνει ο εργοδότης με τον εργάτη. Αν είσαι ο εργοδότης μπορείς.

2. Εννοείται πλεον οτι το δώρο είναι αντίστοιχο των εισφορών που πληρώθηκαν, δηλαδή σχεδόν τίποτα. Οσο για την σύνταξη, άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδες μηγα να βαλω ενσημα για τον φλεβαρη και ειδα οτι εγινε πιο περιπλοκη η ιστοσελιδα και δεν μπορω να καταλαβω εαν οριστικοποιω η οχι την απδ. ξερετε τιποτα περι αυτου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.