Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακύρωση δήλωσης Ν4014/11 λόγω αδυναμίας πληρωμής


Recommended Posts

Η επιλεκτικη τακτοποιηση δεν ειναι κατα αναγκη επιλογη του πελατη, εστω κτιριο οπως προειπα πιο πανω με αυθαιρετο εντος κοινοχρηστου που ο πελατης θελει να το τακτοποιησει αλλα δεν γινεται....Δηλαδη εμεις δεν μπορουμε να τακτοποιησουμε τα υπολοιπα αυθαιρετα του μεχρι να γκρεμισει το παραπνω κτιριο....?

Εγω παντως εχω καταληξει οτι γινεται επιλεκτικη τακτοποιηση αρκει να ειμαστε τυπικοι στις αναφορες, τοσο στα σχεδια οσο και στην τ.εκθεση, των κτισματων που δεν τακτοποιουνται και να ειμαστε καλλυμενοι εχοντας την υπ. δηλωση του ιδιοκτητη οτι τον ενημερωσαμε και οτι δεν εχει δικαιωμα να ζητησει βεβαιωση μεταβιβασης μεχρι να γκρεμισει ή να τακτοποιησει τα κτισματα που δεν εχουν ενταχθει στον νομο

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε επιλεκτική τακτοποίηση.

 

Τώρα μιλάμε θεωρητικά, όταν όμως μας στείλει κανένας πελάτης ή γείτονας ή άλλος με έννομο συμφέρον (πχ η Τράπεζα που έχει υποθηκεύσει το ακίνητο) στο δικαστήριο οι ΥΔ δεν θα γίνουν αποδεκτές!

Και θα αξιώνουν να τους πληρώσουμε το πρόστιμο, την αξία του ακινήτου, τα δικαστικά έξοδα κλ

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ιδιοκτήτες θέλουν επιλεκτική τακτοποίηση καλό είναι να πάνε ...."αλλού"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στην περίπτωση που όντως ο ιδιοκτήτης κατεδαφίσει αυτό που δεν θα τακτοποιηθεί, τι ενέργειες πρέπει να κάνει ο Μηχανικός??

 

Απ' ότι ξέρω για να γίνει νόμιμα η κατεδάφιση πρέπει να βγει άδεια από την Πολεοδομία και ο ιδιοκτήτης να πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης 30% και διατήρησης για όσα χρόνια το είχε. Οπότε μάλλον χωρίς άδεια πρέπει να κατεδαφιστεί γιατί αλλιώς είναι κοροιδία....

 

Μετά όμως θα έχει θέμα με την Εφορία που θα δηλώσει πιο λίγα τετραγωνικά στο Ε9 ?? Πως αιτιολογείται εκεί η μείωση ??

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί έχω μια περίπτωση που ενδιαφέρεται να κατεδαφίσει άμεσα ένα μέρος του αυθαιρέτου του....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το πρόστιμο που λες γιατί μπορεί να το δηλώσει με τον 4014 και μετά να βγάλει άδεια για να το κατεδαφίσει.Οπότε τα πρόστιμα είναι μάλλον λιγότερα.Απλώς τιμωρείται επειδή το κατασκευσε.

Link to comment
Share on other sites

Και με το Ν4014 το πρόστιμο φτάνει τα 10.000 ευρώ και δεν αξίξει τον κόπο διότι πρόκειται για "παράγκα". Οπότε του λέω να το κατεδαφίσει μόνος του χωρίς άδεια και τελειώνει το θέμα...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

"Παράγκα" που να βγαίνει το πρόστιμο του 4014 10.000 ευρώ, λίγο δύσκολο.

Επίσης δύσκολο να κατεδαφιστεί χωρίς άδεια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το πρόστιμο που λες γιατί μπορεί να το δηλώσει με τον 4014 και μετά να βγάλει άδεια για να το κατεδαφίσει.Οπότε τα πρόστιμα είναι μάλλον λιγότερα.Απλώς τιμωρείται επειδή το κατασκευσε.

 

Μανώλη, είσαι σίγουρος ότι μπορεί να το δηλώσει με τον 4014 προκειμένου στη συνέχεια να εκδώσει άδεια κατεδάφισης (χωρίς να πληρώσει τα σημερινά ισχύοντα πρόστιμα) ?????

 

Πώς θα το δηλώσει με τον 4014 εφόσον βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο ????

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι σε κοινόχρηστο χώρο δεν το είδα να το λέει.Αν μπαίνει στον 4014 εξαρτάται από την ημερομηνία κατασκευής του αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.