Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λυομενο + υπερβασεις


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

 

Το ερώτημα μου αφορά λυομένη οικία, η οποία έχει ανεγερθεί με άδεια οικοδομής.

 

Η άδεια είναι για 50τμ. Η σημερινή οικία είναι 58τμ και δεν έχει κτιστεί σύμφωνα με τα κατασκευαστικα χαρακτηριστικά λυόμενης κατασκευής. Με την ένταξη της στο Ν.4014 σκοπός είναι να τακτοποιηθεί η οικία στο σύνολο της.

 

Στο φύλλο καταγραφής περνάω τα 58τμ ως υπέρβαση δόμησης, ωστόσο εχω προβληματιστεί με το ποσοστό υπέρβασης: (1) Υποθέτω ότι τα 50τμ είναι βάσει αδείας, συνεπώς η υπέρβαση θα αφορά μόνο τα 8τμ, δηλαδή "ποσό < της επιτρεπομένης δόμησης", ή (2) υποθέτω ότι λόγω κατασκευής το σύνολο των 58τμ είναι υπέρβαση, τότε το ποσοστό θα περαστεί ως "100-200% της επιτρεπόμενης δόμησης"?

 

Φοβάμαι ότι η σωστή αντιμετώπιση είναι η (2), ωστόσο και επειδή αυξάνει το ποσό του προστίμου, θέλησα να ρωτήσω μία ακόμη γνώμη. Οι σκέψεις σας .......

 

Επιπλέον, τα 8τμ θα τα δείξω και ως υπέρβαση κάλυψης.

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δηλώσεις ότι δεν έχει καθόλου οικοδομική άδεια. Υπάρχει σχετικό θέμα συζήτησης στο φόρουμ. Αν βάλεις ότι έχει άδεια και τα 58 θα πρέπει να θεωρηθούν ως υπέρβαση δόμησης, αφού έχεις 50 τ.μ. για λυόμενο και τα 58 είναι συμβατικά, δηλαδή είχες άδεια για λυόμενο άσχετα που δεν το έκτισες και έκτισες 58 παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπέρβαση κάλυψης ωστόσο θα μετρήσουν, μόνο, τα επιπλέον 50 τ.μ. δεν θα υπολογίσουμε κ εκει το σύνολο των τ.μ. ??

 

 

Ευχαριστώ - θα ρίξω 1 ματιά κ στο φόρουμ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καταρχάς έχει άδεια.

Η γνώμη μου είναι πως στο οικόπεδο επιτράπηκαν με οικοδομική άδεια 50 τ.μ. δόμησης. Αφού δε φτιάχτηκε λυόμενο, αλλά συμβατική κατασκευή, τότε δηλώνουμε όλα τα τ.μ. με ΥΔ, αλλά συγκρίνουμε με την επιτρεπόμενη δόμηση (άρα έως 50% υπέρβαση). Το ίδιο και στην κάλυψη, μόνο τα 8 τ.μ.

Εάν το δήλωνα έτσι κι εσύ ήσουν ελεγκτής δόμησης, θα μου την έβγαζες άκυρη;

Πάντα αυτή την ερώτηση κάνω στον εαυτό μου πριν δηλώσω αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έβγαινε άδεια για κτίριο με μεταλλικό σκελετό και ο ιδιοκτήτης τον έφτιαχνε από σκυρόδεμα αλλά χωρίς να υπερβεί καθόλου δόμηση, κάλυψη, ύψος κλπ θα ήταν αυθαίρετο για όλα του τα τετραγωνικά;

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ.

Ουσιαστικά πιστεύω ότι ο 4014 έχει να κάνει με τα πολεοδομικά μεγέθη και ορισμένα κτιριοδομικά (δομηση,Δ,λοιπές παραβάσεις) και αυθαίρετες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

 

Το ερώτημα μου αφορά λυομένη οικία, η οποία έχει ανεγερθεί με άδεια οικοδομής.

 

Η άδεια είναι για 50τμ. Η σημερινή οικία είναι 58τμ και δεν έχει κτιστεί σύμφωνα με τα κατασκευαστικα χαρακτηριστικά λυόμενης κατασκευής. Με την ένταξη της στο Ν.4014 σκοπός είναι να τακτοποιηθεί η οικία στο σύνολο της.

 

Στο φύλλο καταγραφής περνάω τα 58τμ ως υπέρβαση δόμησης, ωστόσο εχω προβληματιστεί με το ποσοστό υπέρβασης: (1) Υποθέτω ότι τα 50τμ είναι βάσει αδείας, συνεπώς η υπέρβαση θα αφορά μόνο τα 8τμ, δηλαδή "ποσό < της επιτρεπομένης δόμησης", ή (2) υποθέτω ότι λόγω κατασκευής το σύνολο των 58τμ είναι υπέρβαση, τότε το ποσοστό θα περαστεί ως "100-200% της επιτρεπόμενης δόμησης"?

 

Φοβάμαι ότι η σωστή αντιμετώπιση είναι η (2), ωστόσο και επειδή αυξάνει το ποσό του προστίμου, θέλησα να ρωτήσω μία ακόμη γνώμη. Οι σκέψεις σας .......

 

Επιπλέον, τα 8τμ θα τα δείξω και ως υπέρβαση κάλυψης.

 

 

ευχαριστώ

 

Συνάδελφε καλησπέρα. Μεταφέρω από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση.Νομίζω είναι η δική σου περίπτωση.

 

77. ΛΥΟΜΕΝΟ: (Β΄18) Κτίριο µε οικοδοµική άδεια λυόµενου προκατασκευασµένου (ν.

194/69-ΦΕΚ 103 Α’/31-5-69) που έχει κατασκευασθεί µε συµβατική κατασκευή είναι

αυθαίρετο διότι δεν τηρήθηκαν οι όροι της άδειας και υπάγεται στο ν. 4014/11.

Σήµερα ισχύει το Π∆/29-8-96 ΦΕΚ-1032/∆/96 «Καθορισµός όρων και περιορισµών δόµησης

για εγκατάσταση λυοµένων κατοικιών µε προκατασκευασµένα στοιχεία», και προηγούµενα

ίσχυε το Β∆/7-8-67 (ΦΕΚ-101/Α΄), όπως τροποποιήθηκε µε το Π∆/23-9-72 (ΦΕΚ-259/∆΄)

και µε το Β∆/5-12-72 (ΦΕΚ-336/∆)

Οι τύποι του Λυόµενου εγκρίνονται µε απόφαση Υπουργού Περιβάλλοντος, ύστερα από

γνώµη του Κεντρικού ΣΧΟΠ και πρέπει να είναι σύµφωνοι µε τις εγκεκριµένες

προδιαγραφές.

• άδεια Λυόµενου που δεν εφαρµόσθηκε: Στην περίπτωση αυτή δεν πρόκειται για άδεια

που εκδόθηκε µε ψευδή στοιχεία, αλλά για άδεια που δεν εφαρµόσθηκε και γι΄ αυτό δεν

εφαρµόζεται η Θ΄8.

Κρίνονται εξ ολοκλήρου αυθαίρετα τα κτίρια µε άδεια στο συντελεστή 1, αλλά χωρίς να

ελέγχονται οι λοιποί συντελεστές πλην του ύψους, δεδοµένου ότι το οικόπεδο δεν είναι άρτιο

και εποµένως δεν έχει όρους δόµησης.

Link to comment
Share on other sites

Έστω λοιπόν ακίνητο με άδεια λυομένου για 50τ.μ. Ο ιδιοκτήτης κατασκευάζει με συμβατικό τρόπο (σκυρόδεμα-οπτόπλινθους κλπ) 120 τ.μ.

Στα φύλλα καταγραφής θα το καταχωρήσουμε όπως στην εικόνα που επισυνάπτω;

 

Οι λοιπές παραβάσεις θα μπουν από τη στιγμή που θεωρείται όλο ως αυθαίρετο; (πχ μπαλκόνια, στέγη, πέργκολες κλπ)

 

 

edit: Δύο μέρες αργότερα παρατήρησε ο συνάδελφος Manolisgon ότι υπάρχει σφάλμα στο δείκτη "χωρίς παράβαση"

 

Την εικόνα την ανέβασα ως παράδειγμα και δεν αποτελεί ορθό τρόπο αντιμετώπισης των λυομένων.

post-121-0-91523500-1341640088_thumb.jpg

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την καταγραφή όπως την παρουσιάζεις.Ο μόνος συντελεστής που πρέπει να ελεχθεί είναι αν υπάρχει υπέρβαση μεγίστου ύψους περιοχής. Λοιπές παραβάσεις δεν θα έβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις του φόρουμ συμπεραίνω ότι τα λυόμενα αποτελούν μια ιδιαίτερη περίπτωση την οποία ο καθένας την αντιμετωπίζει όπως νομίζει καλύτερα.

Λίγο μπέρδεμα δηλαδή.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , kostassid έχεις άδεια για 50 και δηλώνεις 120. Τα 70 θα πρέπει να μπούνε τουλάχιστον σε 2ο φυλλο καταγραφής ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης επί των 50 που είχες δικαίωμα τότε να κτίσεις , ενδεχομένως και πλαγίων αποστάσεων κλπ.

Εγώ πάντως θα το πήγαινα όλο ως αυθαίρετο χωρίς άδεια οικοδομής.

Με το σκεπτικό της Λεμπέση διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως. (και αφού δεν νομοθετεί δεν είμαι και υποχρεωμένος να το εφαρμόσω).

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.