Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί της πιστοποίησης των ενεργειακών επιθεωρητών


slalom

Recommended Posts

Το πνευμα συναδελφικοτητας και ελληλεγγυης διεπει το συναδελφο slalom...

Με συναδελφους που ξέρουν δεν εχω προβλημα, εχω με αυτους που δεν ξερουν.

Το οτι είναι και η κουτση Μαρια προσωρινός επιθεωρητης εσας δε σας ενοχλει.

 

Μη πουμε μια διαφορετικη γνώμη απο τη δική σας αμεσως να πεσετε πανω

Σπουδάσαμε πέντε χρόνια στο πολυτεχνείο, είμαστε επιστήμονες,

έχουμε δικαίωμα να εκπονήσουμε Μ.Ε.Α. (όπως και να υπογράψουμε,

ο κάθε μηχανικός στον κλάδο του, σε ουρανοξύστες, αεροδρόμια, λιμάνια

και ότι άλλο βάλει ο νου σου), αλλά........

 

για να επιθεωρήσουμε ενεργειακά ένα ακίνητο πρέπει να μας

διδάξει την ύλη ένα ......ΚΕΚ και να περάσουμε από εξετάσεις!!!!!!!!

 

Ε όχι, ούτε και εγώ συμφωνώ στην πιστοποίηση την ικανότητάς μας

να είμαστε μηχανικοί, το θεωρώ προσβολή!!!!!!

Και φαντάσου να είσαι Μηχανολογος με ενεργειακή κατευθυνση

 

Μακάρι να εκανα και εγω ενα σεμιναριο και να υπεγραφα στατικα

Edited by slalom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, ούτε και εγώ συμφωνώ στην πιστοποίηση την ικανότητάς μας

να είμαστε μηχανικοί, το θεωρώ προσβολή!!!!!!

 

Είναι και ηλίθιο συν τοις άλλοις.

Φαντάσου να κανεί κάποιος μία ΜΕΑ χωρίς να ξέρει και πολλά και από μ#@!!!!!@ία το κτίριο να βγή Γ. ( Η μελέτη δεν ελέγχεται)

Ενώ η επιθεώρηση αν γίνει λάθος δεν είναι και μεγάλος κόπος να ξαναγίνει και να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα συνάδελφοι δεν είναι με εσάς τους μηχανολόγους που ούτως ή άλλως τα διδαχθήκατε 10 πράγματα. Αφορά όλες τις ειδικότητες που μπορούν να εκδόσουν ΠΕΑ και να συνυπογράψουν μελέτη. Μπορεί ένας τοπογράφος, ένας χημικός (καλή ώρα όπως βλέπετε αριστερά) να έχει ασχοληθεί και να γνωρίζει μπορει και όχι. Δεν είναι το θέμα τι διδαχθήκαμε (αρκετά πράγματα αν μη τι άλλο, λιγότερα από τους μηχανολόγους στο συγκεκριμένο τομέα) αλλά αν ασχολήθηκε ο καθένας μας με 2,3 περιπτώσεις, με τις ΤΟΤΕΕ ή με το όλο σκεπτικό.

Θυμάστε σε αυτά τα σεμινάρια που γίνονταν και παρουσίαζαν τις ΤΟΤΕΕ - μισές τότε - που ακουγόταν ότι όποιος έχει τις γνώσεις ας εκδόσει ΠΕΑ ασχέτως ειδικότητας αφού ούτως ή άλλως έχει την ευθύνη μετά αυτών που καταθέτει.

Απλά μπήκαν στο χορό και οι φορείς πιστοποίησης και εμείς αντί να δούμε τι γίνεται διαφωνούμε μεταξύ μας...

 

Τουλάχιστον η δική μου ειδικότητα και νεότεροι σε ηλικία συνεργάζονται με μηχανολόγους ή με παλαιότερους για την ορθότητα των δεδομένων που εισάγονται σε ένα ΠΕΑ. Δική μου άποψη πως αυτός είναι ο μόνος δρόμος και όχι να με πιστοποιήσει ένα ΚΕΚ σε 60 ώρες. Χωρίς να θέλω να θίξω όσους έκαναν τα μαθήματα που προφανώς είχαν τις γνώσεις απ ότι είδα εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω γνωρίσει άπειρους μηχανικούς τελειωμένους απο "καλά" πολυτεχνεία και δεν ήξεραν βασικά πράγματα είμαι υπερ των εξετάσεων γιατι πολύ απλά όσο ανεβαίνει η ποσότητα πέφτει η ποιότητα.

 

Είδατε τι έγινε με την κατάργηση των 8ώρων. Γεμίσαμε ιταλούς και άγγλους.

 

Εξετάσεις παντού, όποιος μπορεί θα τα καταφέρει.

 

Και μην λέτε είμαι μηχανικός και προσβάλλομαι γιατί αφήστε τι κυκλοφορεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται έξω, ούτε με ενδιαφέρει. Δεν έκανα 5 χρόνια σπουδές μηχανολόγου μηχανικού, για να με πιστοποιήσει κάποιο ΚΕΚ με 1 μήνα σαχλά σεμιναρια στα 35 μου....Ελεος δηλαδή.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι παράλογο να σε πιστοποιεί κάποιο ΚΕΚ, για να ασκήσεις την ιδιότητα σου αλλά ακόμη πίο παράλογο είναι να ασκούν την ιδιότητα τους ανίδεοι μηχανικοί είτε εγχώριοι είτε από την εσπερία...Και είναι αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ας φρόντιζε γι'αυτό το ΤΕΕ όταν έδινε την άδεια άσκησης επαγγέλματος, ή η κάθε σχολή που βγάζει μηχανικούς. Γιατί πχ αν κάποιος ΠΜ είναι άσχετος στα στατικά, το λιγότερο που ενδιαφέρει είναι αν είναι ασχετος στις επιθεωρήσεις (που δεν θα είναι..γιατί δεν είναι τίποτα δύσκολο στην τελική). Η μήπως αυτός που πιστοποιείται από ΚΕΚ για επιθεώρηση δεν είναι ασχετος για ΜΕΑ?

Αν και πιστεύω ότι οι άσχετοι θα αποβληθούν από την αγορά έτσι και αλλιώς, τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό....

Και επειδή τα λέμε ντόμπρα, το άλλο με την εμπειρία που το πάτε? Τι πάει να πει 2 χρόνια+σεμινάρια? Πως ο άλλος υπαγράφει στατικά πολυκατοικίας κατευθείαν? Πως εγώ κάνω μελέτες Η/Μ κατευθείαν? Γιατί να μην μπορεί ο άλλος να επιθεωρήσει το κτίριο με την συλλογή στοιχείων που ο ίδιος μελέτησε? Αστεία πράγματα....

Και για να μην κρυβόμαστε, εδώ λέμε αλήθειες.. Οι επιθεωρήσεις σε μεγάλο ποσοστό γίνονται από νεαρούς, γιατί ο επιθεωρητής βαριέται ή έχει άλλες δουλειές....Και μια χαρά τα καταφέρνουν...

Αλλά είπαμε πράπει να μαζέψει το κράτος λεφτά, πρέπει να ζήσουν τα ΚΕΚ και πρέπει να υπάρχει περιορισμός γιατί υπάρχει αναδουλειά και δεν μπορούν να φάνε όλοι, μην έχουμε και γκρίνιες μεταξύ μας.....

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το παιδιά. O ikaros13 σ' ένα σύντομο και ουσιώδες post, σχεδόν τα συνόψισε όλα.

Θα το πω κι εγώ ξεκάθαρα.

Λοιπόν, χάρισμά σας οι επιθεωρήσεις, όσων ζαχαρώνεται. Τουλάχιστον. Να υποχρεώνομαι ν' ακούω τις, στη νιοστή, αν όχι σαχλαμάρες για να γεμίζουν οι ώρες αλλά και θρασείες προτροπές προς καταπάτηση κάθε έννοιας δεοντολογίας, κανόνων τέχνης και επιστήμης, εργασιακών δικαιωμάτων ("έχω πέντε πιτσιρικάδες στο γραφείο και δεν προλαβαίνω" , "Ά ναι οι μεσίτες. Έ, τι να κάνουμε, είναι κι αυτοί" και στο τέλος να δίνω κι εξετάσεις κιόλας επί αυτών, ΟΧΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. Τόσο απλά....

 

Άλλο πράγμα η επιμόρφωση κι άλλο η τάχα-μου "πιστοποίηση".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα!

Οργανώνονται πάλι σε κάποιο ΚΕΚ στην Πάτρα που δουλεύω σεμινάρια και σκοπέυω να παρακολουθήσω. Ξέρετε να μου πείτε αν ως αρχιτέκτονας μπορώ να υπογράψω κανονικά και πιστοποιητικό λέβητων/θέρμανσης και κλιματισμού; Γιατί αλλιώς θα πάρω μόνο τα κτηριακά εννοείται.

Επίσης, από το ΚΕΚ μου είπαν - και μου βρωμάει μούφα - ότι θα ψηφιστεί όπου να'ναι (...) το ότι θα απαιτείται ο επιθεωρητής να κατέχει και τις 3 κατηγορίες για να πιστοποιήσει για οποιαδήποτε από τις 3. Είναι δυνατόν; Έχετε ακούσει κανένας τίποτα;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μούφες! Που τις λένε για να πάρεις και τα υπόλοιπα σεμινάρια και να έχουν την πελατεία τους τα ΚΕΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.