Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων εξόδων - νέος ελεύθερος επαγγελματίας


Recommended Posts

Ωραία και κατανοητά Σωτήρη

 

Όμως, όταν κανουμε φορολογική αναμόρφωση στα εξοδα χωρις δικαίωα (πχ βενζίνες), το υπουργείο δεν αναγνωρίζει πχ το 70% των εξόδων και φορολογούμαστε για το υπόλοιπο 30% ?

 

Κάπως έτσι δεν θα έπρεπε να ήταν και για το ΕΕΤΗΔΕ ?

 

Εκεί άλλωστε αποσκοπούσε η αρχική μου ερώτηση

 

Ως προς το βιββλίο, αν λέμε αν, αρχίζω να γράφω στο θεωρημένο, θα έχω καποια ποινή ? (πέρα απο τις όποιες άλλες που σίγουρα θα μου βρούνε οι ελεγκτές σε έλεγχο)

 

Εκτός και αν ορίζεται στο Ν. 4093/12 οτι υποχρεωτικά το βιβλίο πρέπει να είναι αθεώρητο απο 1-1-13

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πάντως αν το θεωρημένο μας βιβλιο δέν είχε τελειώσει τον Ιανουάριο του 2013 μπορούμε να συνεχίζουμε κανονικά να γράφουμε μέχρι να τελειώσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και κατανοητά Σωτήρη

 

Όμως, όταν κανουμε φορολογική αναμόρφωση στα εξοδα χωρις δικαίωα (πχ βενζίνες), το υπουργείο δεν αναγνωρίζει πχ το 70% των εξόδων και φορολογούμαστε για το υπόλοιπο 30% ?

 

Κάπως έτσι δεν θα έπρεπε να ήταν και για το ΕΕΤΗΔΕ ?

 

Εκεί άλλωστε αποσκοπούσε η αρχική μου ερώτηση

 

Ως προς το βιββλίο, αν λέμε αν, αρχίζω να γράφω στο θεωρημένο, θα έχω καποια ποινή ? (πέρα απο τις όποιες άλλες που σίγουρα θα μου βρούνε οι ελεγκτές σε έλεγχο)

 

Εκτός και αν ορίζεται στο Ν. 4093/12 οτι υποχρεωτικά το βιβλίο πρέπει να είναι αθεώρητο απο 1-1-13

 

Και πάλι ευχαριστώ

 

1. Σχετικά με την έκπτωση των δαπάνων (φορολογική αναγνώριση) σημασία δεν έχει το πως κατά τη γνώμη μας έπρεπε να είναι τα πράγματα, αλλά το τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος (εδώ κυρίως ο Ν 2238/94, άρθρο 31 και οι διάφορες ΠΟΛ που κατά καιρούς έχει εκ΄δοσει το ΥΠ. ΟΙΚ. με θέμα την φορολογική αναγνώριση των δαπανών )

 

2. Σχετικά με το βιβλίο (το οποίο είναι χειρόγραφο θεωρημένο ) δεν καταλαβαίνω τι σας εμποδίζει να αφήσετε το ήδη θεωρημένο στην άκρη και να πάρετε ένα άλλο αθεώρητο και να αρχίσετε να γράφετε σε αυτό, ενώ εναλλακτικά μπορείτε να σταματήσετε το χειρόγραφο βιβλίο και να ξεκιινήσετε την τήρηση μηχανογραφημένου απλογαρφικού βιβλίου σε ένα excel. . Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σας στη συνέχιση χρήσεως του θεωρημένου. (νομίζω ότι τελικά εμείς είμαστε οι γραφειοκράτες ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

 

Σου έβαλα +1 στο #30 + #33

 

Είχα την εντύπωση οτι το ΕΕΤΗΔΕ πέρναγε ως ένα είδος δαπάνης χωρις δικαίωμα έκπτωσης και στη φορολογική αναμόρφωση αναγνωριζόνταν ένα % αυτού (όπως πχ στις βενζίνες), τέλος πάντων έγινε κατανοητό οτι δεν λογίζεται καθόλου

 

Όσο αφορά το χειρόγραφο θεωρημένο βιββλίο, δεν με εμποδίζει τίποτα να το αφήσω στην άκρη, ούτε έχω κάποια επιμονή με αυτό, απλά δεν έχω καταλάβει ή μου έχει διαφύγει κάτι απο το Ν. 4093/12, αν πρέπει να συνεχίσω στο παλιό θεωρημένο βιββλίο ή να ξεκινήσω απο καινούργιο αθεώρητο ή μηχανονογραφημένο με excel.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο βιβλίο εσόδων εξόδων, μέχρι τώρα όλες οι δαπάνες που καταχωρούσα ήταν εκπιπτόμενες (όσον αφορά το εισόδημα), είτε υπόκειντο σε ΦΠΑ είτε όχι, και έτσι δεν έκανα ποτέ δήλωση για φορολογική αναμόρφωση (ή αν έκανα ήταν μηδενική).

Στην περίπτωση της ύπαρξης ΦΠΑ, καταχωρούσα τη δαπάνη σε μία στήλη και τον ΦΠΑ σε άλλη. Στην περίπτωση της μη ύπαρξης ΦΠΑ (πχ κοινόχρηστα, εισφορες ΤΕΕ, ποσό για ΕΡΤ/Δήμο), καταχωρούσα τις δαπάνες αυτές στην στήλη των δαπανών χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (και εννούσα ΦΠΑ) και τις καταχωρούσα στιν εκκαθαριστική ΦΠΑ στον κωδικό 666 (λοιπες εισφορες απαλ/νες εξαιρ/νες χωρις δικαιωμα εκπτωσης).

Έτσι, εν αγνοια μου, το τέλος ΕΕΤΗΔΕ καταχωρήθηκε στην ίδια στήλη που καταχωρούνται όλες οι δαπάνες χωρίς ΦΠΑ (δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, που όμως εκπίπτουν στο εισόδημα) και φυσικά καταχωρήθηκε και στην εκκαθαριστική στον κωδικό 666, μαζί με τις άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ.

Τι πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω τώρα? Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο εσόδων εξόδων, μέχρι τώρα όλες οι δαπάνες που καταχωρούσα ήταν εκπιπτόμενες (όσον αφορά το εισόδημα), είτε υπόκειντο σε ΦΠΑ είτε όχι, και έτσι δεν έκανα ποτέ δήλωση για φορολογική αναμόρφωση (ή αν έκανα ήταν μηδενική).

Στην περίπτωση της ύπαρξης ΦΠΑ, καταχωρούσα τη δαπάνη σε μία στήλη και τον ΦΠΑ σε άλλη. Στην περίπτωση της μη ύπαρξης ΦΠΑ (πχ κοινόχρηστα, εισφορες ΤΕΕ, ποσό για ΕΡΤ/Δήμο), καταχωρούσα τις δαπάνες αυτές στην στήλη των δαπανών χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (και εννούσα ΦΠΑ) και τις καταχωρούσα στιν εκκαθαριστική ΦΠΑ στον κωδικό 666 (λοιπες εισφορες απαλ/νες εξαιρ/νες χωρις δικαιωμα εκπτωσης).

Έτσι, εν αγνοια μου, το τέλος ΕΕΤΗΔΕ καταχωρήθηκε στην ίδια στήλη που καταχωρούνται όλες οι δαπάνες χωρίς ΦΠΑ (δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, που όμως εκπίπτουν στο εισόδημα) και φυσικά καταχωρήθηκε και στην εκκαθαριστική στον κωδικό 666, μαζί με τις άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ.

Τι πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω τώρα? Σας ευχαριστώ.

 

Εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικά όμως δεν πρέπει να διαχωριστούν αυτές που εκπίπτουν στο εισόδημα και στον ΦΠΑ στο βιβλίο εσόδων εξόδων?Τις μη εκπιπτόμενες δαπάνες με ή χωρίς ΦΠΑ τις περνάμε στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ?

Και πως θα αντιμετωπίσω τη δαπάνη του ΕΕΤΗΔΕ αυτή στο Ε3?Θα την προσθέσω κανονικά μαζί με όλες τις άλλες στην κατηγορία των παροχών τρίτων?και μετά θα το καταχωρίσω και στις μη εκπιπτόμενες δαπάνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tο Ειδικό τέλος Ακινήτων δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστά έσοδα των επιχειρήσεων.

Ο νόμος υπ’ αριθμόν 4072 (ΦΕΚ Α' 86/11-04-2012) στο άρθρο 321, παρ. 4α αναφέρει:

Στην περίπτωση ε΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, που κυρώθηκε με το ν. 2238/1994 (Α΄151), προστίθεται νέο εδάφιο που έχει ως εξής: «Επίσης, δεν εκπίπτουν οι ακόλουθοι φόροι, τέλη και εισφορές που βαρύνουν την επιχείρηση: ... εε) το έκτακτο ειδικό τέλος ηλεκτροδοτούμενων δομημένων επιφανειών του άρθρου 53 του ν. 4021/2011 (Α΄ 218)

 

Τώρα αν από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ που έχουμε ήδη καταχωρήσει στα βιβλία μας και το ΕΕΤΗΔΕ τότε σύμφωνα με την παραπάνω διάταξη η συγκεκριμένη δαπάνη θα πρέπει να συμπεριληφθεί στη φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων στις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και οι οποίες παραθέτονται αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος για το οικονομικό έτος 2012

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Μέχρι τώρα καταχωρούσα μαζί το ΕΕΤΗΔΕ και τις χρεώσεις Δημου/ΕΡΤ (ως άθροισμα στην ίδια σειρά στο βιβλίο εσόδων εξόδων) στη στήλη των δαπανών χωρίς ΦΠΑ (πράγμα που ισχύει με τη διαφορά ότι η μία δαπάνη εκπίπτει απο το εισόδημα ενώ το ΕΕΤΗΔΕ όχι). Πως προτείνετε να συνεχίσω?Να δημιουργήσω νέα στήλη για δαπάνες χωρίς ΦΠΑ που δεν εκπίπτουν απο το εισόδημα και να το καταχωρήσω εκεί?Και με τις προηγουμενες λάθος καταχωρήσεις τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.