Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας Σύστασης Κάθετης Ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

 

Μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας και είναι η πρώτη φορά.

Θα ήθελα να βρώ ένα υπόδειγμα του πίνακα κατανομής χιλιοστών. Αν έχει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει θα ήταν ευπρόσδεκτο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάθετη Ιδιοκτησία έχω σίγουρα.

Κλασσικη περίπτωση, πατέρας που θέλει να μοιράσει το οικόπεδο στα δύο παιδιά του

Link to comment
Share on other sites

με απλα λογια η συσταση κάθετης ειναι η διανομη του δικαιώματος δόμησης σε ξεχωριστά τμηματα του ιδίου οικοπεδου

Ο διαχωρισμός γινεται με εστιγμένη.

Ωστε παιρνεις το αρχικό οικόπεδο και το χωρίζεις στα δυο και οριζεις σε καθε τμημα με στοιχεια αβγδ...εζηθ...το εμβαδον με ποσοστό 500 χιλ εξ αδιαιρετου το κάθε ένα σε όλο το οικόπεδο.

 

εάν έχεις μεγάλο προσωπο το "κοβεις" στα δύο καθετως...αν οχι, για να αποφυγεις να χτίσεις τίποτε "βαγόνια" , φτιαχνεις ενα τμήμα μπροστα και ενα πισω στο οποιο περιλαμβανεις και μια λωρίδα περι τα 3 μ. για να διοδο απο τον δρόμο, δλδ το δευτερο ειναι σαν "πιστόλι"

 

αν θες κατεβασε και καποιο σχεδιάκι...όλο και κάτι καλό θα βγεί...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που σου είπε ο Δημήτρης, η κάθετη δεν έχει πίνακα χιλιοστών.Απλως γράφεις το ποσοστό επι του οικοπέδου που έχει το κάθε τμήμα της κάθετης, τα μ2 που αντιστοιχεί αυτό το ποσοστό και συμπληρωματικά τα μ2 κάλυψης και δόμησης που του αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα! αν υπαρχουν κτισματα σε καθετη στο πινακιο ποσοστων πρεπει να αναγραφονται υποχρεωτικα και οι ογκοι των κτισματων??? 

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις τ.μ και όγκο των κτιρίων που αντιστοιχούν στην κάθε μία από τις κάθετες

Link to comment
Share on other sites

τα ποσοστα υπολογιζονται με βαση την αντικειμενικη αξια καθε κτίσματος

 

και  πρεπει πρωτα  να δεις  διαφορα θεματα..

δλδ

-αν εισαι  εκτος σχεδιου...οπου δεν επιτρεπεται "περαιτερω" συσταση καθετης...αρα δεν μπορεις να δωσεις ξεχωριστα  ποσοστα...

-αν εχεις εφαρμογη του 4178...θα πας με το αρθρο 5

-αν εισαι εντος σχεδιου  θα πας με το 11//δ/iv

 

ειναι ...λιγο περιπλοκο...δεν ειναι δυσκολο...

θα σου πει η συμβ/φος...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, θέλω μια βοήθεια επί του θέματος,
αν έχω ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο (προ '45) το οποίο έχει υπερβεί δόμηση.Πώς το φτιάχνω τον πίνακα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

Εχω αναλάβει τη σύνταξη ενός τοπογραφικού, στο οποίο είχαν συσταθεί παλαιότερα 3 κάθετες (με υπάρχουσες οικοδομές). Τώρα που συντάσσω το τοπογραφικό πρέπει να κάνω και πινακακι κατανομής κάθετων (δεδομένου του ότι δεν γίνεται νέα σύσταση);;;; Κυρίως το ρωτάω, γιατί στο τοπογραφικό έχω περιγράμματα των οικοδόμων και όχι το εμβαδόν κάθε ορόφου (να αναφέρω ότι όλα τα κτίρια έχουν παρανομίες και την τακτοποίηση θα την αναλάβει άλλος μηχανικός). Με αυτά τα δεδομένα αν είμαι υποχρεωμένη να φτιάξω πινακακι κατανομής κάθετων, δε διαθέτω εμβαδόν ορόφων. Θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σας. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.