Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Επειτα απο επικοινωνια με το αρμοδιο τμημα, μου ειπαν πως υπαρχει σοβαρο προβλημα λειτουργιας της υπηρεσιας.

Θα υπαρχει σιγουρα καθυστερηση 8-10 ημερες για τον ορισμο ελεγκτη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειτα απο επικοινωνια με το αρμοδιο τμημα, μου ειπαν πως υπαρχει σοβαρο προβλημα λειτουργιας της υπηρεσιας.

Θα υπαρχει σιγουρα καθυστερηση 8-10 ημερες για τον ορισμο ελεγκτη!!

 

Στο έργο σου απαιτείται και δεύτερος ελεγκτής για Η/Μ;

 

Απ'ότι ξέρω υπάρχουν αυτή την στιγμή πάνω από 2.500 ελεγκτές δόμησης, άρα σίγουρα υπάρχουν αρκετοί για κάθε έργο.

Επειδή όμως οι ερωτήσεις στις εξετάσεις αφορούσαν όχι μόνο Η/Μ αλλά και ΓΟΚ, κτηριοδομικό και γενικότερα πολεοδομική νομοθεσία αρχιτέκτονα και Π/Μ, ελάχιστοι ΗΜ και ΜΜ μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε.

Έχω μεγαλώσει σε τεχνικό γραφείο και παρόλα αυτά δεν ήξερα όλες τις απαντήσεις. Φαντάζομται πως οι συνάδελφοι ΗΜ και ΜΜ που θέλανε να γίνουν ελεγκτές σηκώσανε τα χέρια ψηλά όταν προσπαθήσανε να διαβάσουν την σχετική νομοθεσία, γι'αυτό και δεν υπάρχουν αρκετοί ελεγκτές δόμησης σε αυτές τις ειδικότητες.

 

Προσωπικά πηγαίνω όπου μου τύχει έλεγχος. Ο κοντινότερος ήταν μια ώρα δρόμο να πάω και μια να γυρίσω (χώρια ο χρόνος ελέγχου).

Ο μακρινότερος έλεγχος ήταν στην Ζάκυνθο. Έχω πάει και στην Σπάρτη και στο Ναύπλιο. Αν δεν ήταν το κόστος καυσίμων θα πήγαινα και στην Θράκη για έλεγχο, αν μου το ζητούσαν.

 

Εκτός από το θέμα του ελέγχου, στο οποίο είμαι τυπικός (αν έχει ελλείψεις κάποιος θα του πω να πάρει τηλέφωνο τον μάστορά του να το φτιάξει πριν το μεσημέρι ώστε να είναι σωστός όταν υπογράψω το πόρισμα ελέγχου), το βλέπω και σαν ευκαιρία να μάθω καινούργια πράγματα (π.χ. σε έναν έλεγχο είχαν BEMS και στον αερισμό το σύστημα είχε ενδείξεις οξυγόνου και διοξειδίου του άνθρακα) αλλά και να γνωρίζω συναδέλφους από κοντά. Ίσως κάποια στιγμή συνεργαστώ με κάποιον από τους επιβλέποντες των έργων, θα έχω από πριν άποψη για την δουλειά τους.

Edited by sdim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sdim δεν καταλαβες τι μου απαντησαν. 

 

"σοβαρο προβλημα λειτουργιας της υπηρεσιας!"

 

δεν υπαρχει προβλημα με τους ελεγκτες αλλα με την οργανωση του τμηματος ή με την υποστελεχωση

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο εκδόθηκαν συνολικά περίπου 1200 άδειες δόμησης.

http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/A1302/PressReleases/A1302_SOP03_DT_MM_03_2013_01_P_GR.pdf

 

Αν θεωρήσουμε πως σταθερά κάθε μήνα βγαίνουν 1200 άδειες δόμησης και πως προχωράνε όλες μέχρι την ολοκλήρωση σημαίνει πως θα πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 2400 έλεγχοι (αρχικός, τελικός). Λέω τουλάχιστον επειδή υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι έλεγχοι σε κάποιες περιπτώσεις, επανέλεγχοι αν βγει αρνητικό πόρισμα καθώς και νέα χαρτούρα αν κάποις ελεγκτής δεν δεχτεί τον ορισμό του.

 

Με 20 εργάσιμες τον μήνα, σημαίνει πως την ημέρα πρέπει να κληρώνονται 120 έλεγχοι.

 

Αν υποθέσουμε πως το ωράριο της υπηρεσίας είναι 8 ώρες την ημέρα, σημαίνει πως πρέπει κατά μέσο όρο να κάνουν τα χαρτιά για 15 ελέγχους την ώρα.

 

Τα ερωτήματα είναι:

1. Πόση ώρα χρειάζεται ένας υπάλληλος στην υπηρεσία για να κάνει τα χαρτιά για έναν έλεγχο;

2. Ποια η διαδικασία για την ηλεκτρονική κλήρωση;

3. Πόσοι υπάλληλοι φαντάσματα υπάρχουν;

 

Η τελευταία είναι και η πιο καίρια ερώτηση. Ίσως να μην υπάρχει κανένα "φάντασμα" αλλά ίσως να υπάρχουν τόσα πολλά που οι λίγοι που εργάζονται να μην προλαβαίνουν να αντεπεξέλθουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι περίμενες δηλαδή..

Δεν βλέπεις....ότι διανύουμε μήνες διακοπών όλων (μηχανικών -υπαλλήλων Υ.ΔΟΜ -και γενικά εμπλεκόμενων Υπαλλήλων κεντρικής...);;

Link to comment
Share on other sites

IOANNA

Μη ξεχνάς ακόμη..

ότι πριν τον 4030 και τους Ε.Δ

ολόκληρες  πολεοδομίες, επίσημα πολλές φορές, κλείνανε αυτόν τον μήνα!!!

Τώρα τι περιμένεις ..

Π.Χ να κόψω τις διακοπές (π.χ από τη Σκιάθο) για να πάω στην Ξάνθη ή ακόμη και στον Έβρο; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άμεσο ενδιαφέρων αλλά είναι δυνατόν..... Να παρακαλάει κάποιος να έρθουν να τον ελέγξουν; 

Δηλαδή μερικά κωθώνια (ΥΠΕΧΩΔΕ) παίζουν με τις περιουσίες και τον ιδρώτα ανθρώπων;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.