Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

 

 

 

υγ  θα μου απαντήσει και μένα κάποιος αν σε κατηγορια Α  με 2-3 εσωτερικές αλλαγές από άδεια χρήσης τι θα κάνει έλεγχο ο Ε.Δ

 

Η άδεια δόμησης που εκδόθηκε σε τι αφορούσε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προχθές ήμουν μπροστά σε έλεγχο από την υπηρεσία ελεγκτών δόμησης σε πόρισμα τελικού ελέγχου.

Δειγματοληπτικός έλεγχος.

 

Μετά την ολοκλήρωση, πιάσαμε την κουβέντα με τις 2 συναδέλφους.

Ρώτησα τι ακριβώς ελέγχει ο ελεγκτής π.χ. σε μία προσθήκη.

Ελέγχει μόνο ότι αφορά η άδεια;

Μου είπε ότι δεν μπορείς να αγνοήσεις τα στοιχεία βάσει των οποίων εκδόθηκε η άδεια.

Δλδ άμα δείχνει ένα υφιστάμενο στα 5x5 και εσύ βρεις ένα 12x12, τότε προφανώς και θα πρέπει να το αναφέρεις.

Ξέρω ότι ανοίγω μεγάλη κουβέντα τώρα, αλλά ας μείνουμε ότι ελέγχουμε τα βασικά στοιχεία της υπόλοιπης άδειας.

Δηλαδή δεν θα πάμε να ελέγξουμε τους Η/Χ στο υφιστάμενο που ανέφερα πριν, αλλά θα πρέπει να δούμε την θέση του, το περίγραμμα του και λοιπές βασικές παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η άδεια είχε τίτλο αλλαγή χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων. 

Κατηγορία ελέγχου Α

2. Ο τελικός έλεγχος για τις εργασίες δόμησης της 
Κατηγορίας Α΄ διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των 
εργασιών και αφορά στη διαπίστωση των εκτελεσθει−
σών εργασιών σύμφωνα με την άδεια δόμησης
(...).
Link to comment
Share on other sites

εμένα μαπασχολεί τι θα κάνει έλεγχο  για να ξέρω πόση ώρα θα πάρει να δω πότε θα γίνει η αίτηση

 

είναι νομίμως υφιστάμενο χωρίς τακτοποιήσεις...όλο το κτίριο έχει αποτυπωθεί εξωτερικά πρόσφατα τοπογραφικά και στα σχέδια έχει μείνει ακόμα και με 1-5μοίρες πουχει λοξάδα στα αρχιτεκτονικά οι εξωτερικές  πλευρές

εσωτερικά επειδή είναι διατηρητεο στους χώρους επειδή δεν είναι τετραγωνισμένοι οι χώροι πήγαν 1εκ προς τα κάτω για να μην υπάρχει θέμα με επιτροπές γιατί βγήκε η χωρητικότητα βάση τ.μ  χώρων....δλδ  ήταν  5,03 * 10,03 *5,05 *10,01  στα σχέδια είναι10,01 *5,03

 

δλδ θα κάνει έλεγο εξωτερικού περιγράμματος ...?....ας κάνει

να κάνει έλεγχο αν έχει τις πλάγιες απσοτάσεις που λεει το τοπογραφικό.....ας κάνει....

ας μετρήσει και τα κουφώματα δεν με απασχολεί

 

απλά να ξέρω τι έλεγχος θα γίνει  για να ξέρω πόση ωρα θα χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου ότι σε κατηγορία ελέγχου Α για αλλαγή χρήσης, θα πρέπει ο ελεγκτής να κάνει έλεγχο ,ίδιο με αυτόν της κατηγορίας Β (εκτός προσθηκών καθ ύψους που εντέλλεται να ελέγξει το υφιστάμενο).

Αν για παράδειγμα έχουμε ένα κτίριο βάσει άδειας με μια χρήση Α και με νεότερη άδεια δόμησης έχει γίνει χρήση Β, το κτίριο ήταν και παραμένει νομίμως υφιστάμενο και ο ελεγκτής θα τσεκάρει τη  χρήση ή και τις  εργασίες εσωτερικής διαρρύθμισης στη δική σου περίπτωση, ότι αυτές εκτελέστηκαν βάσει των σχεδίων της άδειας δόμησης.

Το πόση ώρα θα χρειαστεί ο έλεγχος γιατί είναι μείζονος σημασίας για σένα; Αν π.χ κάνει μισή ώρα ή μια ώρα ή 15 λεπτά αλλάζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

παυλο αν  καθίσει να μετράτο οικόπεδο (κατι στρεμ)....εξωτερικά το κτίριο(κάτοψη κοντα 1000τ.μ)  ...στεγες αετωματα .  για μενα αλλάζει ο χρόνος

και αντίστοιχα η ενημέρωση του πελάτη που σε όλες τις πιστοποιήσεις θέλει ναναι ΠΑΡΩΝ

επομένως θέλω να του εχω δώσει σωστή εικόνα του ελέγχου τι θα γίνει και πόση ωρα θα πάρει

 

ας καθίσει και 5 ωρες να μετρά δεν με απασχολεί.....απλά να έχω ενημερώσει ΣΩΣΤΑ τον πελάτη μου

 

γενικά στους πελάτες μου κάνω  καθετοποιημένη διαχείριση έργου  ΤΑΠ -αποχετευση -δεη -ευδαπ-κτηματολογιο-υποθ-   επομένως γιαυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία ελέγχου για την οποία ενδιαφέρεσαι δεν περιλαμβάνει τέτοιο έλεγχο. Η διατύπωση ελέγχου κατηγορίας Α είναι σαφής. Έχεις αλλαγή χρήσης σε νομίμως υφιστάμενο με εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Ελέγχει τη χρήση και τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις αν όντως έγιναν ορθά.

Για την καθετοποιημένη διαχείριση έργου αν θες να το αναλύσεις θα είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.