Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Βασίλη πρέπει να περιορίσεις το εύρος του ερωτήματος ...

 

Η πρώτη απάντηση είναι ότι δεν βγήκε ακόμη η απόφαση του δεύτερου τμήματος του 19.β.

 

Καλησπέρα Θόδωρε

αυτή η απόφαση βγήκε (καθορισμός αμοιβών Ε.Δ) 

επομένως γιατί λες ότι δεν βγήκε?

 

Πιστεύω ότι για άλλους λόγους δεν εφαρμόζεται

Ένας απ' αυτούς είναι ότι στις καταγγελίες

...τα πράγματα είναι πιο άγρια

και ένας Ε.Δ (ιδιώτης) δεν έχει το κύρος των 2 υπαλλήλων ΥΔΟΜ 

και πιθανώς μπορεί ...να εξάψει την κατάσταση  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Άρθρο 19

Εξουσιοδοτικές διατάξεις

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού, καθορίζονται:

α. οι κανόνες και οι αρχές που διέπουν την εκτέλεση του έργου των ελεγκτών δόμησης και η κατανομή στις αποκεντρωμένες διοικήσεις και η εξειδίκευσή του στο πλαίσιο του άρθρου 18 παρ. 2 στοιχείο α΄,

β. ο τρόπος υπολογισμού των αποζημιώσεων των ελεγκτών δόμησης σε συνάρτηση με την επιφάνεια, το είδος και την κατηγορία της κατασκευής, ο χρόνος και η διαδικασία καταβολής τους, η υποχρέωση καταβολής και το ύψος του παραβόλου για την εξέταση της επώνυμης καταγγελίας, η απόδοση ποσοστού από το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου για την πληρωμή των αποζημιώσεων των ελεγκτών δόμησης και κάθε σχετικό θέμα,,

 

Τα μπλε δεν βγήκαν....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ...

Και εγώ το δεύτερο τμήμα του 19.β είπα Βασίλη ...

Μετά πρέπει να διαλέξουμε το γιατί ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστός ο armenopoulos!

 

Μήπως όμως μπορείς να εκθέσεις και τις απόψεις -υποθέσεις σου

για τους λόγους για τους οποίους αυτή η ΥΑ καθυστερεί ??

 

υ.γ μπράβο kan62

 

μήπως ένας άλλος λόγος είναι και η προπληρωμή του Ε.Δ?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξέ το καλά ... Υπάρχουν δύο ποσά.

Ένα παράβολο, βρέξει-χιονίσει, για την εξέταση της καταγγελίας και ένα ποσοστό από το πρόστιμο αυθαιρέτων που θα προκύψει για τον ΕΔ ...

Νομίζω ότι ο λόγος είναι ο ίδιος που δεν επέτρεψε/επιτρέπει να γίνουν και πολλά άλλα ... μην ψάχνεις στον ιδιωτικό τομέα ...

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε

αυτό (με το προπληρωμή) εννοώ και εγώ !

δηλ κάνω καταγγελία και πρέπει να πληρώσω και παράβολο?

(κάτι αντίστοιχο με το μηνύω ...και παράβολο)

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει και όταν ...

Το παράβολο θα κατατίθεται μαζί με την επώνυμη για να κληθεί ο ΕΔ. Στο μεγάλο ταμείο ...

Αν υπάρξουν αυθαίρετα θα προκύψουν και πρόστιμα. Και αυτά στο μεγάλο ταμείο ...

Από το ίδιο ταμείο, αφού πρώτα θεσμοθετηθεί γιατί τώρα πληρώνει ο καλών κατευθείαν στον ΕΔ, θα δίνεται και κάποιο ψίχουλο στο λογαριασμό του ΕΔ.

Το πόσο μεγάλο θα είναι το ψίχουλο, θα κριθεί από την ανάπτυξη που έρχεται ... το ίδιο και ο αριθμός των καταγγελιών ή των ΕΔ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περιπτωση ανεγερσης οικοδομής και ταυτοχρονα κι αλλων εργασιων στο οικοπεδο οπως περιτοιχιση, στον πρωτο ελεγχο εαν εγω εχω ολοκληρωσει την περιτοιχιση μου υπαρχει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό έλεγχο ελέγχεται η θέση του κτιρίου, οι διαστάσεις του και οι πλάγιες αποστάσεις από τα όρια όπως φαίνονται στο δ. δόμησης. Ο έλεγχος διενεργείται στο κατασκευαστικό στάδιο ξυλοτύπων προ σκυροδέτησης.

Για την περιτοίχιση δε βλέπω να υπάρχει κάποια απαγόρευση. Καλύτερα για τον πρώτο ελεγκτή θα είναι, αφού θα έχει ήδη υλοποιημένα τα όρια του οικοπέδου για να μετρήσει τις αποστάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.