Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστωτικό τιμολόγιο


Recommended Posts

 Kακώς σας κράτησαν το πρωτο τιμολόγιο . Είναι στοιχείο δικό σας  αυτό. το κατάστημα αν θέλει έχει το δικό του αντίγραφο. Στην παραπάνω περίπτωση θα π΄ρεπει να έχετε καταχωρημένα στο βιβλίο σας, το  πρώτο τιμολόγιο, το δεύτερο τιμολόγιο και το πιστωτικό τιμολόγιο (αφαιρετικά).

Link to comment
Share on other sites

 Kακώς σας κράτησαν το πρωτο τιμολόγιο . Είναι στοιχείο δικό σας  αυτό. το κατάστημα αν θέλει έχει το δικό του αντίγραφο. Στην παραπάνω περίπτωση θα π΄ρεπει να έχετε καταχωρημένα στο βιβλίο σας, το  πρώτο τιμολόγιο, το δεύτερο τιμολόγιο και το πιστωτικό τιμολόγιο (αφαιρετικά).

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έτσι φαίνεται το λογικό.

Ο λογιστής δεν μου το ανέφερε καθόλου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ. στο Πλαίσιο και δεν ήξεραν τπτ περί αυτού του θέματος. 

Μου είπαν επίσης ότι το πρώτο τιμολόγιο δεν υπάρχει καταχωρημένο... 

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν συναντήσει ξανά παρόμοιο θέμα. 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

έχω ένα τιμολόγιο από κατάστημα ηλεκτρονικών από τον Νοέμβριο του 13 το οποίο δεν έχω περάσει στα βιβλία μου γιατί είχα επιστρέψει ένα αντικείμενο και μέχρι να βγάλω άκρη με το κατάστημα και να μου επιστρέψουν τα τιμολόγια έκλεισε το έτος. Τον 4ο του 14 μου επέστρεψαν τα χρήματα και το αρχικό τιμολόγιο καθώς και ένα πιστωτικό για την επιστροφή.

Τι θα περάσω στην περιοδική ΦΠΑ του Β' τριμήνου;

Το κανονικό τιμολόγιο μπορώ να το περάσω τώρα ή να το ξεχάσω; (έχει ημερομηνία 11/13)

Το πιστωτικό θα πρέπει να το περάσω στα έξοδα αλλά με αρνητικό ποσό ή μήπως στα έσοδα;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 Kακώς σας κράτησαν το πρωτο τιμολόγιο . Είναι στοιχείο δικό σας  αυτό. το κατάστημα αν θέλει έχει το δικό του αντίγραφο. Στην παραπάνω περίπτωση θα π΄ρεπει να έχετε καταχωρημένα στο βιβλίο σας, το  πρώτο τιμολόγιο, το δεύτερο τιμολόγιο και το πιστωτικό τιμολόγιο (αφαιρετικά).

Συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα, απλώς μια διευκρίνηση...

Όλα αυτά καταχωρούνται στα έξοδα σωστά? πχ 100+ΦΠΑ 23 η πρωτη αγορά που την καταχωρούμε κανονικά ως έξοδο, στη συνέχεια - (100+23 ΦΠΑ), που το καταχωρούμε αφαιρετικά με μείον ακριβώς από κάτω, οπότε μας βγάζει σύνολο Κ.Α. και Φ.Π.Α. 0 και στη συνέχεια το νέο τιμολόγιο κανονικά? 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα, απλώς μια διευκρίνηση...

Όλα αυτά καταχωρούνται στα έξοδα σωστά? πχ 100+ΦΠΑ 23 η πρωτη αγορά που την καταχωρούμε κανονικά ως έξοδο, στη συνέχεια - (100+23 ΦΠΑ), που το καταχωρούμε αφαιρετικά με μείον ακριβώς από κάτω, οπότε μας βγάζει σύνολο Κ.Α. και Φ.Π.Α. 0 και στη συνέχεια το νέο τιμολόγιο κανονικά? 

 

Αυτό ακριβώς . Τα τιμολόγια τα καταχωρούμε με θετικό πρόσημο , τα δε πιστωτικά με αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο μένα. Και αν το πιστωτικό τιμολόγιο που μας δίνει η εταιρία γίνεται 2 έτη μετά την αγορά (το πάγιο είχε πλήρως αποσβεστεί), πώς το χειριζόμαστε?

Πρέπει να καταχωρηθεί ως έσοδο το ποσό του πιστωτικού?Γιατί πώς θα καταχωρίσουμε ένα πιστωτικό τιμολόγιο μόνο του?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε ακριβώς από πάνω από τον Σωτήρη.

Στα βιβλία το πιστωτικό τιμολόγιο στην ημερομηνία που αναγράφει (αφαιρετικά δηλ. με αρνητικό πρόσημο ) στα έξοδα.
Επίσης και στις ΜΥΦ ως πιστωτικό.
Αφού έχει αποσβεσθεί πλήρως το διαγράφεις και από τα πάγια. (νομιζω ?)
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ναι αρνητικά μπαίνει, αυτό το ξέρω. Αλλά το θέμα είναι οτι δεδομένου οτι δεν είχα για το συγκεκριμένο τρίμηνο αγορά άλλου παγίου, πώς θα καταχωρηθεί στην περιοδική με αρνητικό πρόσημο?Εφόσον δεν αγόρασα κάτι άλλο μετά να κοπεί άλλο τιμολόγιο (κόπηκε απλή απόδειξη άσχετη με την επιχείρηση), δεν θεωρείται "έσοδο", σαν να μου επέστρεψαν τα λεφτά μου πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείται "εσοδο" γιατί δεν είναι τέτοιο.

Το καταχωρείς με αρνητικό πρόσημο στην περιοδική ΦΠΑ στις εισροές (κωδ. 362, 382) και θα σου εμφανισθεί στον κωδ.480 ως χρεωστικό υπόλοιπο, αθροιζόμενο με πιθανό φόρο εκροών σε περίπτωση που έχεις τιμολογήσει κάποια εργασία σου.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι το κατά πόσο είναι "συννομο" με το πιστωτικό τιμολόγιο να προβείς σε αγορά προϊόντος που δεν μπορεί να δικαιολογειθεί ως επαγγελματική δαπάνη.

Πιθανόν να μπορείς να περάσεις την απόδειξη στα βιβλία και ο ΦΠΑ που αναλογεί εφόσον δεν αναγνωρίζεται για έκπτωση, να προστεθεί και να αυξήσει το κόστος της δαπανης και στην φορολογία εισοδήματος να κάνεις αναμορφώση.

Πιθανόν να μην χρειάζεται να γίνει τιποτα παρά μόνο αυτό που έγραψα στην πρώτη παράγραφο.

 

Θα το δει και Σωτήρης και θα μας πει.

post-2272-0-56540300-1454273314_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.