Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από Ν.3843/2010 σε Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με μία τακτοποίηση που έγινε με τον 3843 και τώρα θέλω να το περάσω στο 4014!

 

1) Τακτοποιήθηκαν δύο υπόγεια από αποθήκες σε διαμερίσματα και το κλιμακοστάσιο που βρίσκεται εκεί... Τώρα τα περνάω σαν ΥΔΒΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και περνάω και το ξεμπάζωμα; Το ξεμπάζωμα να το περάσω σαν λοιπή παράβαση σε κάθε ένα από τα φύλλα καταγραφής ή στο συνολικό στο πάνω μέρος στα στοιχεία υπολογισμού;

 

2) Οι ΗΧ που τακτοποιήθηκαν τώρα τους περνάω σαν ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και τίποτα άλλο;

 

Υ.Γ.: Δεν έχει γίνει οριζόντιος αλλά το κάθε διαμέρισμα δηλώνεται κανονικά στο Ε9!

Link to comment
Share on other sites

 

Προϋπόθεση είναι η αυθαίρετη χρήση, που θα δηλώσεις ξανά στο ν. 4014/11, να έχει εμβαδόν ίσο ή μεγαλύτερο με αυτό

του ν. 3843/10.

 

Που το είδατε αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με μία τακτοποίηση που έγινε με τον 3843 και τώρα θέλω να το περάσω στο 4014!

 

1) Τακτοποιήθηκαν δύο υπόγεια από αποθήκες σε διαμερίσματα και το κλιμακοστάσιο που βρίσκεται εκεί... Τώρα τα περνάω σαν ΥΔΒΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και περνάω και το ξεμπάζωμα; Το ξεμπάζωμα να το περάσω σαν λοιπή παράβαση σε κάθε ένα από τα φύλλα καταγραφής ή στο συνολικό στο πάνω μέρος στα στοιχεία υπολογισμού;

 

2) Οι ΗΧ που τακτοποιήθηκαν τώρα τους περνάω σαν ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης και τίποτα άλλο;

 

Υ.Γ.: Δεν έχει γίνει οριζόντιος αλλά το κάθε διαμέρισμα δηλώνεται κανονικά στο Ε9!

Κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει κανεις ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΕΝΤΑΞΗΣ απο 3843? (περνοντας στον 4014)

Μου εδωσαν μια ΑΙΤΗΣΗ που εκανα σαν αποδεικτικο. Πρεπει να παρακολουθησουμε την διαδικασια απενταξης ή αρκει η αιτηση?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς Αίτηση Απόσυρσης φακέλου 3843 λόγω ένταξης του ακινήτου στον 4014;

Αν ναι, αρκεί η αίτηση (προφανώς έχεις αριθμό πρωτοκόλλου) την οποία συνόδευες με το 5σέλιδο pdf της δήλωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομία ανατολ. θεσ/νίκης έκανα μια απλή αίτηση με το 5σέλιδο αφου περαίωσα και μου είπανε ολα οκ... φυσικα έχω μόνο τον αριθμ. πρωτ. και κανένα αποδεικτικό. στον έυοσμο την ίδια περίοδο δεν ζητόυσανε τιποτα και στην κεντρικη έκανες μια αίτηση και χωρις να ειναι περαιωμένο (γιατί κανένας δεν ξέρει που θα βρλισκεται σε 3-4 χρόνια) μου είπανε οκ χωρίς όμως να δίνουν αριθμ. πρωτοκ. Αυτα πριν κανά μήνα..

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε ημιυπαιθριο που ειχε τακτοποιηθει με τον 3843 ο μηχανικος αργησε να δωσει το προστιμο με τον κωδικο στον ιδιοκτητη με αποτελεσμα να μην προλαβει τον προθεσμια και να ειναι εκτος νομου.τωρα πρεπει να το τακτοποιηση με το 4014.θελω να θεσω δυο ερωτηματα.πρωτον θελει να αλλαξει τον μηχανικο του γιατι τον θεωρει υπαιτιο και θελει να το ρυθμισω εγω.μπορει να γινει κατι τετοιο?(ειχε εξοφληθει ο μηχανικος για την τακτοποιηση που θα εκανε με τον 3843).και δευτερων το παραβολο των 250 ευρω που ειχε δωσει με τον 3843 αφαιρειται απο το νεο προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και γίνεται η μεταφορά του αυθαιρέτου από τον 3843 στον 4014 και συμψηφίζεται και το παράβολο στα πρόστιμα του 4014.

 

 

Εγκύκλιος 7/2012

Α.6. Στην παρ. 8 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/2012 :

Μετά την ισχύ της παρ. 11δ, του άρθρου 51, του ν. 4042/12 ( ΦΕΚ 24 Α’)

καταργείται η παρ. 8 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/2012 και επιτρέπεται να

υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) για χώρους

για τους οποίους έχει υποβληθεί φάκελος για την υπαγωγή στο άρθρο 5 του ν.

3843/2010 σε κάθε περίπτωση, δηλ. ανεξάρτητα αν έχει περαιωθεί ή όχι η

σχετική διαδικασία.

Στις περιπτώσεις για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία του ν.

3843/2010, επιβάλλεται η ενημέρωση της αρμόδιας ΥΔΟΜ από τον

ενδιαφερόμενο με την υποβολή αίτησης απένταξης από το ν. 3843/10, η οποία θα

συνοδεύεται απαραίτητα από αντίγραφο της αίτησης με τον κωδικό υπαγωγής στη

ρύθμιση του ν. 4014/11 και λοιπά στοιχεία τα οποία θα ταυτοποιούν τις αυθαίρετες

κατασκευές που αφορά η απένταξη από τη διαδικασία του ν. 3843/2010 και οι

οποίες εντάσσονται στο ν. 4014/11. Εάν δεν περαιωθεί η διαδικασία, όπως

προβλέπεται στο ν. 4014/11 για τις εν λόγω αυθαίρετες κατασκευές επιβάλλονται τα

πρόστιμα του άρθρου 27 του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

οποτε οπως καταλαβαινω δεν εχει σημασια ποιος μηχανικος εκανε την διαδικασια με τον 3843.αρκει να παω πολεοδομια και να ακυρωσω τον προηγουμενο φακελο.το θεμα ειναι θα μπορω εγω να ακυρωσω τον φακελο η θα πρεπει να εχω εξουσιοδοτηση απο τον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία υποβάλλεις "αίτηση απόσυρσης του φακέλου 3843" , την οποία συνοδεύεις με το 5σέλιδο pdf της δήλωσης του 4014.

Άρα, πρώτα κάνεις τη δήλωση 4014, εκδίδεις το παράβολο, πληρώνεται το παράβολο, πας τη δήλωση προσωρινή υπαγωγή, τυπώνεις το 5σέλιδο pdf, φτιάχνεις την αίτηση απόσυρσης του φακέλου 3843 στο όνομα του ιδιοκτήτη, την υπογράφει και την πρωτοκολλείς στην οικεία πολεοδομία, παίρνοντας αριθμό πρωτοκόλλου για το αρχείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.