Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oδηγός τακτοποίησης υπογείων


Recommended Posts

robin, για ξεμπαζωμένα υπόγεια μεζονετών/μονοκατοικιών όλα τα έχω κάνει με τον συντελεστή 0,5 + 500 € για ξεμπάζωμα. ΟΧΙ υπέρβαση ύψους (δεν χτίστηκε ψηλότερα η οροφή, απλώς ξεμπαζώθηκε το υπόγειο). Όσους μηχανικούς έχω ρωτήσει στη Θεσσαλονίκη έτσι το κάνουν και είναι και το λογικό.

Μην το ψειριάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμερα θα ήθελα να παραθέσω μια περίπτωση που μου έτυχε :

Σε γήπεδο εκτός οικισμού βγήκε άδεια το 1995 για συγκρότημα 3 κατοικιών 1 ισόγειας και 2 διώροφων.

Η άδεια αναθεωρήθηκε (κατάθεση 1/11/99) σφραγίδα 16/02/2000 και το ισόγειο της κατοικίας του πελάτη μου μετατράπηκε σε υπόγειο διατηρώντας όμως τον ημιυπαίθριο χώρο και την είσοδο (ακριβώς όπως ήταν το ισόγειο).

Ο κατασκευαστής προχώρησε σε Σύσταση Οριζοντίων στις 21/04/2000 με σχέδια και πίνακα του μηχανικού από τον 09/1999 περιγράφοντας ισόγειο.

Ο πελάτης μου το αγόρασε στις 15/05/2000 ως ισόγειο με όροφο.

Έγινε Β΄ αναθεώρηση στην άδεια στις 13/11/2003 όπου και εκεί περιγράφεται ως υπόγειο.

Ακολούθησαν 2 τροποποιήσεις της σύστασης τον 06/2004 (με σχέδια του μηχανικού με ημερομηνία 2004) και 10/2006 με την περιγραφή να παραμένει ισόγειο.

Ακολούθησαν 2 ακόμα συμβόλαια το 2006 και τέλος ο πελάτης μου έκανε γονική παροχή την κατοικία ως ισόγειο με όροφο το 2010.

Ο πελάτης μου δεν ξέρει ότι το ισόγειο έχει <<αναθεωρηθεί>> σε υπόγειο. Θα ήθελα την συμβουλή σας πως να το αντιμετωπίσω.

Edited by pavlosk76
Link to comment
Share on other sites

Πώς αναθεωρήθηκε η ισόγεια κατοικία σε υπόγειο; Σε τί υπόγειο, αποθήκες, ΒΧ; Προβλεπόντουσαν εργασίες επίχωσης; Τελικά σήμερα είναι υπόγειο ή ισόγειο;

 

Όπως ακουγεται η περίπτωση,μάλλον πρέπει να δηλωθεί η κατοικία ως ΥΔ (ΒΧ ή ΚΧ ανάλογα με την εικόνα) και 1 παράβαση για το μπάζωμα που δεν έγινε. Δυστυχώς ως μετά του 2004.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα η κυρια απορια μου ειναι αν βαζω τον συντελεστη αλλαγη χρησης ή οχι. Υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση σε αυτο; Εγω πλεον πιστευω ακραδαντα οτι δεν τον βαζω τον συντελεστη, αφου η χρηση του κτιριου ειναι κατοικια

 

Δεν βαζεις αλλαγη χρησης.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Είναι εντός ζώνης οικισμού προ του 23, δηλ. εκτός σχεδίου και η οροφή του υπογείου δε μπορεί να είναι περισσότερο από 0.80μ. από το διαμορφωμένο έδαφος.

 

Νομιζω εισαι στην περιπτωση 2 που αναφερθηκες.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

robin, για ξεμπαζωμένα υπόγεια μεζονετών/μονοκατοικιών όλα τα έχω κάνει με τον συντελεστή 0,5 + 500 € για ξεμπάζωμα. ΟΧΙ υπέρβαση ύψους (δεν χτίστηκε ψηλότερα η οροφή, απλώς ξεμπαζώθηκε το υπόγειο). Όσους μηχανικούς έχω ρωτήσει στη Θεσσαλονίκη έτσι το κάνουν και είναι και το λογικό.

Μην το ψειριάζεις.

 

Κι εγω ετσι το εκανα αλλα μου ακουγεται λογικο να παμε και με συντελεστη 0.5+υπερβαση υψους

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και διευκρινίζω ότι το ισόγειο στην πρώτη άδεια ήταν επιχωμένο από της τρεις πλευρές του, στην αναθεώρηση έχω το ίδιο ακριβώς σχέδιο και δεν αναφέρει της χρήσεις των χώρων. Δεν προβλέπονταν περαιτέρω επίχωση, διατηρήθηκε ο ημιυπαίθριος χώρος και η είσοδο του υπήρχε στο ισόγειο . Ο χώρος κατά τα σχέδια της άδειας ονομάζεται <<Υπόγειο>> κατά την σύσταση και τα σχέδια της σύστασης <<Ισόγειο>>. Αν είναι ισόγειο δεν έχει καμία αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Aυτό το GT-P@#$ είναι λιγουλάκι αργό!

Σωστές ή λάθος οι υποδείξεις σου, όταν έρχονται 3 μήνες μετά την ερώτηση...

 

pavlosk

Πουθενά στην άδεια (την πρώτη) δεν αναφέρεται η χρήση του υπογείου; Στα σχέδια φαίνεται ως κατοικία; Έχει μετρήσει στο ΣΔ;

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

sagiasd

στην αρχική άδεια δεν υπήρχε υπόγειο, η κατοικία ήταν ισόγειο (μέτρησε στο Σ.Δ.) με όροφο . Στην αναθεώρηση της άδειας το ισόγειο << έγινε>> προσθήκη υπογείου και στο νέο Δ.Κ. υπολογίστηκε σαν υπόγειο( δεν μέτρησε στον Σ.Δ.) χωρίς να αναγράφετε στο σχέδιο η χρήση του π.χ αποθήκη, λεβητοστάσιο κ.τ.λ.το ίδιο και στην Β΄αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν η αναθεώρηση (αυτά τα 4 χρόνια μετά 1995-99 με επηρέασαν) έγινε μετά την αρχική κατασκευή του ισογείου - υπογείου.

Πλέον έχω την εντύπωση (επιβεβαίωσε σε παρακαλώ) ότι η αρχική άδεια δεν εφαρμόστηκε καθόλου και οι εργασίες έγιναν σύμφωνα με την αναθεώρηση.

Σε αυτήν την περίπτωση ο χώρος θεωρείται πολεοδομικά βοηθητικός και υπόγειος (αφού δεν έχει μετρήσει και στη δόμηση), οπότε πρέπει αν ρυθμιστεί ως ΥΔ (εφόσον είναι ακόμα ημιυπόγειος ως ΒΧ χωρίς λοιπές παραβάσεις). Η παλαιότητα μπορεί να θεωρηθεί ως προ του 2004 αφού από τη σύσταση του 00 έχει χαρακτηριστεί ως ισόγειο (τι?).

 

Αν έχει χαρακτηριστεί (στη σύσταση) ως κατοικία, πιστεύω ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον όλων των εμπλεκομένων για εξαπάτηση.

Έχουμε συναντήσει χίλιες δυο περιπτώσεις που οι αγοραστές δεν κοίταξαν τα σχέδια πριν αγοράσουν, αλλά εδώ, καταφανώς, του πούλησαν το σπίτι δείχνοντας μόνο την αρχική άδεια.

 

Και μετά όλοι (οι πολίτες) παραπονιούνται για την απαίτηση της βεβαίωσης του 4014...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα sagiasd

δεν μπορώ να ξέρω το πως έγινε η κατασκευή αλλά το οτι διατήρησαν τον ημιυπαίθριο στο υπόγειο τον οποίο και υπολόγισαν στον συντελεστή και την κάλυψη και η πολεοδομία το δέχτηκε μάλλον θα πρέπει να είχε κατασκευαστεί η κατοικία 1 και απλός <<μετονόμασαν>> το ισόγειο σε υπόγειο. Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει μόνο ο πελάτης μου πρόβλημα αλλά όλοι :1) πολεοδομία γιατί την αναθεώρηση που δέχεται ημιυπαίθριο και είσοδο στο υπόγειο, 2)Η συμβολαιογράφος για την σύσταση με λάθος σχέδια που είναι άκυρη, ο μηχανικός που συνεχίζει να δίνει τα αρχικά σχέδια με ημερομηνία 2004 (χωρίς σφραγίδες της πολεοδομίας) για τα συμβόλαια έχει νομικές ευθύνες, ο δεύτερος μηχανικός που αναλαμβάνει και κάνει την Β΄ αναθεώρηση το ίδιο, τα λοιπά συμβόλαια, διορθώσεις είναι άκυρα γιατί περιγραφούν λάθος τα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι ιδιώτης δεν είμαι μηχανικός, οπότε αν γράψω κάποιο λάθος παρακαλώ την κατανόησης σας…

Νοικιάζω έναν ημιυπόγειο χώρο σε μια πολυκατοικία, είναι 112 τμ με δική του ξεχωριστή είσοδο (δεν μπαίνεις δηλαδή από την πολυκατοικία) με ένα μικρό κλιμακοστάσιο. Έχει παράθυρα γύρω-γύρω, ύψος 2.80μ

 

Μου είπαν πως πρέπει να μπω στο νόμο 4014 και να δηλώσω το Βοηθητικό χώρο σε κύριο χώρο χρήσης για να βγάλω μετά κάποια άδεια…!

 

Ψάχνοντας διάβασα εδώ αυτό…

 

«Ένας "τακτοποιημένος" χώρος για να μπορεί να αποκτήσει κάποια "άδεια λειτουργίας" πρέπει να πληροί τις απαραίτητες προϊποθέσεις. Μία εξ' αυτών είναι να μπορεί να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης - ήτοι επαρκές ύψος, φωτισμός, αερισμός...»

 

Αν ο εν λόγω χώρος δεν έχει τις προδιαγραφές τότε η τακτοποίηση δεν βοηθά πουθενά!

 

Ποιο είναι το επαρκές ύψος… ο φωτισμός…;;; ο αερισμός…;;;

 

Ποιος επαγγελματίας μπορεί να μου πει ποια σίγουρη γνώμη και ίσως να αναλάβει την διαδικασία με αμοιβή…;;; Αλλά να γίνεται…!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by kostaspraxis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.