Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oδηγός τακτοποίησης υπογείων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πως βρε παιδιά τόσο απλά, θα ρυθμίσετε "τμήμα ακινήτου" που βρίσκεται σε "τμήμα οικοπέδου" αλλουνού (έστω και "υπογείως");;;;

Με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στην περίπτωση που διαμέρισμα έχει φάει μέτρα από το δίπλα διαμέρισμα... Συναίνεση ιδιοκτήτη!

Αν σκέφτομαι λάθος ζητώ συγγνώμη...

 

Φλασιά... Διαμερισματοποίηση "οικοπέδων" ????? :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. να κάνω μια ερώτηση συνάδελφοι.

 

Εχω προς έκδοση άδειας δόμησης, δυόροφο κτίσμα με υπόγειο σε οικόπεδο με ανωφέρεια χωρίς άδεια. Οικισμός κάτω από 2000. Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής 7,50 μέτρα. Οροι δόμησης σύμφωνα με ΓΟΚ 85(κατασκευή αυθαίρετου το 88 με αποδεικτικό).

 

Σκοπεύω να το εντάξω στο ν. 4014/2011(παράβολο) και στη συνέχεια να εκδώσω άδεια.

 

Το υπόγειο από την εμπρός όψη είναι εκτεθειμένο κατά 2,80 μέτρα. Από τη πίσω όψη είναι κανονικά μπαζωμένο ολόκληρο. Στις άλλες πλευρές το κτίσμα κολλάει με όμορα οικόπεδα. Ωστόσο υποθέτωντας τη στάθμη του φυσικού εδάφους, θα μπορούσα να θεωρήσω πως από την εμπρός πλευρά είναι ξεμπαζωμένο. Αρα, λέω εγώ, πληρώνω 500 ευρώ για ξεμπάζωμα και για το σύνολο του κτιρίου(δύο όροφοι και υπόγειο) εκδίδω άδεια.

 

Στη πολεοδομία Ελασσόνας μου είπαν πως δε γίνεται να το κάνω αυτό, αλλά θα πρέπει να μπαζώσω πρώτα από εμπρός και μετά να πάω για την έκδοση άδειας. Μάλιστα μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται ούτε πρόσβαση για αυτοκίνητο ή πεζό προς το υπόγειο από εμπρός. Η πρόσβαση μου είπαν θα είναι μόνο με σκάλα μέσα από σπίτι.

 

Τι λέτε εσείς???

Edited by tzatzakis
Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι έχουν δίκιο. Επειδή δόθηκε η οδηγία με τα υπόγεια και τα ξεμπαζώματα για να πέσουν λίγο τα πρόστιμα και να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις, δεν σημαίνει ότι όλα αυτά μπορούν να νομιμοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εάν δεχτώ οτι έχουν δίκιο(δε το αποκλείω και εγώ), τότε όντως δε μπορώ να αφήσω πρόσβαση(ξεμπαζωμένο τμήμα) για πεζό ή αυτοκίνητο?? Θα πρέπει να μπαζωθεί όλη η όψη??

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη μετα απο ενδελεχη συζητηση με συναδελφο μαλλον μπερδευτηκα περαιτερω, μπορει καποιος να με λυσει μια απορια?

 

Ημιυπογειος βοηθητικος χωρος παλιας οικοδομης εχει γινει διαμερισμα... Τι περιεργο

 

Η τακτοποιηση γινεται με ΥΔΒΧ η με ΥΔΚΧ?

Εχουν τηρηθει πληρως τα υψομετρα, οι σταθμες εκσκαφης (πλην του πισω που βαζουμε ξεμπαζωμα) αλλα ο βοηθητικος χωρος εχει μετατραπει σε ΧΚΧ

 

Δεν ειναι λιγο οξυμωρο να το θεσω ΥΔΒΧ απο τη στιγμη που επι της ουσιας τους ΧΚΧ αυξανουμε με αυτη τη μετατροπη?

Link to comment
Share on other sites

Και εάν έγραφες ότι αποτελεί ΚΧ, αλλά για τον υπολογισμό του προστίμου και μόνο λογίζεται ως ΒΧ σύμφωνα με τις ε/α τους για υπόγεια (στάθμη -1.50) ???

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι της ερωταπαντησεις τις γραφω εκει που δεν πιανει μελανι

Ο καθενας γραφει οτι του κ@βλωσει, η μια αναιρει την αλλη.

 

Εγω βασει λογικης το ειπα, δεδομενου οτι μειωνεις το ΒΧ επ ωφελεια του ΚΧ, οποτε τι ΥΔΒΧ να βαλω?

Οι ΒΧ ειναι καθορισμενοι βασει αδειας, οπως και οι ΚΧ

Ενα ΒΧ τον κανω ΚΧ, παρα το οτι βασει ΓΟΚ εχει τις προυποθεσεις ΒΧ

 

ΚΧ δεν ειναι τωρα? Απο που κι ως που να βαλω υπερβαση δομησης βοηθητικων? Λες και με καποιο τροπο αυξησαμε τους βοηθητικους.

 

Αν ειναι ετσι, να βαλω μια διαμερισματωση μονο για να διαχωρισω το τμημα μου, απο τη στιγμη που το δηλωνω ως βοηθητικο, οπως και στην αδεια και να καθαρισω

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.