Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι μηχανολόγος εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΕ και μου ζήτησαν το ΜΕΚ μου για στελέχωση εταιρείας (ενοίκιο).

 

Μου είπαν ότι θα πρέπει να έχω πάντα βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω πάντα πληρωμένες τις εισφορές μου στον ΟΑΕΕ, έτσι δεν είναι;

 

Όταν στελεχώνεις ΜΕΕΠ εταιρείας πρέπει να σε έχουν με σχέση εξαρτημένης εργασίας;

Πως πληρώνεσαι και τα δηλώνεις στην εφορία, κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών;

Εγώ θα μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω με το μπλοκάκι, ως ελεύθερος επαγγελματίας;

 

Καθώς δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, είμαι μηχανολόγος εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΕ και μου ζήτησαν το ΜΕΚ μου για στελέχωση εταιρείας (ενοίκιο).

 

Μου είπαν ότι θα πρέπει να έχω πάντα βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω πάντα πληρωμένες τις εισφορές μου στον ΟΑΕΕ, έτσι δεν είναι;

 

Όταν στελεχώνεις ΜΕΕΠ εταιρείας πρέπει να σε έχουν με σχέση εξαρτημένης εργασίας;

Πως πληρώνεσαι και τα δηλώνεις στην εφορία, κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών;

Εγώ θα μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω με το μπλοκάκι, ως ελεύθερος επαγγελματίας;

 

Καθώς δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Καλησπέρα

1. Για τα στελέχη ΜΕΚ, υποβάλλεται σε κάθε δημοπρασία η ''Ασφαλιστική Ενημερότητα''.

2. Μπορείς να είσαι είτε εταίρος είτε μισθωτός είτε με Σύμβαση Εργασίας.

3.  - Εαν είσαι εταίρος φορολογείσαι ανάλογα του ποσοστού συμμετοχής στην εταιρεία. Δεν εκδίδεις Φορολογικό Στοιχείο (ΤΠΥ/ΑΠΥ).

     - Εαν είσαι μισθωτός, είσαι στο μισθολόγιο και φορολογείσαι ανάλογα. Δεν εκδίδεις Φορολογικό Στοιχείο (ΤΠΥ/ΑΠΥ)

     - εαν είσαι με Σύμβαση Εργασίας, υπογράφεται συμφωνητικό με τα ποσά που ορίζοναι από το Υπουργείο (ανάλογα την τάξη ΜΕΚ) και ''κόβεις'' αντίστοιχο ΤΠΥ/ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτήσω κάτι που έχει γραφτεί κάμποσες φορές στο νήμα.

 

Κάποιος συνάδελφος που'χει διαθέσει ΜΕΚ πρόσφατα, ή που να έχει νοικιάσει ΜΕΚ. Μπορείς να μας πεί τι ποσό έβαλε στο συμφωνητικό; ποια η διαδικασία που ακολουθήσε; (η νόμιμη...). Πλέον με τη κατάργηση ελαχίστων κτλ, μήπως μπορούμε να κάνουμε συμφωνητικό για ένα τυπικό ποσό;

 

Εχω γράψει παλιότερα, πως σε επικοινωνία στο Δ15 μου ανέφεραν για 7700 ή κατι τέτοιο (δε το πολυθυμάμαι). Αλλά ο υπάλληλος βιαζόταν και δε κάναμε κουβέντα για αν γίνεται χαμηλότερα.

 

@paul_mix ΑΝ τα ξεκαθαρίσεις, (επειδή ψάχνεσαι καιρό τώρα) μπορείς να κάνεις ένα καλό να τα γράψεις εδω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν ευχαριστώ παρά πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Δηλαδή:

1) η ασφαλιστική ενημερότητα που καταθέτουμε αφορά τις εισφορές το ΟΑΕΕ, σωστά?

2) ποια από τις σχέσεις συνεργασίας που μου ανέφερες θεωρείς καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

1. Για τα στελέχη ΜΕΚ, υποβάλλεται σε κάθε δημοπρασία η ''Ασφαλιστική Ενημερότητα''.

2. Μπορείς να είσαι είτε εταίρος είτε μισθωτός είτε με Σύμβαση Εργασίας.

3. - Εαν είσαι εταίρος φορολογείσαι ανάλογα του ποσοστού συμμετοχής στην εταιρεία. Δεν εκδίδεις Φορολογικό Στοιχείο (ΤΠΥ/ΑΠΥ).

- Εαν είσαι μισθωτός, είσαι στο μισθολόγιο και φορολογείσαι ανάλογα. Δεν εκδίδεις Φορολογικό Στοιχείο (ΤΠΥ/ΑΠΥ)

- εαν είσαι με Σύμβαση Εργασίας, υπογράφεται συμφωνητικό με τα ποσά που ορίζοναι από το Υπουργείο (ανάλογα την τάξη ΜΕΚ) και ''κόβεις'' αντίστοιχο ΤΠΥ/ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν ευχαριστώ παρά πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Δηλαδή: 1) η ασφαλιστική ενημερότητα που καταθέτουμε αφορά τις εισφορές το ΟΑΕΕ, σωστά? 2) ποια από τις σχέσεις συνεργασίας που μου ανέφερες θεωρείς καλύτερη?

Link to comment
Share on other sites

H μεγαλύτερη "μαγκιά" για σένα, είναι να συστήσεις εταιρεία και να βάλεις τα ΜΕΚ σαν μέλη με πχ 1% συμμετοχή.

 

Ετσι γλυτώνεις απ'τη μία τα συμφωνητικά που καταθέτεις στο Δ15, περί εξαρτημένης εργασίας κτλ. Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση, δε γνωρίζω αν η εταιρεία πληρώνει τα τσμεδε τους ή η ίδιοι; έχω χάσει τη μπάλα με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτήσω κάτι που έχει γραφτεί κάμποσες φορές στο νήμα.

 

Κάποιος συνάδελφος που'χει διαθέσει ΜΕΚ πρόσφατα, ή που να έχει νοικιάσει ΜΕΚ. Μπορείς να μας πεί τι ποσό έβαλε στο συμφωνητικό; ποια η διαδικασία που ακολουθήσε; (η νόμιμη...). Πλέον με τη κατάργηση ελαχίστων κτλ, μήπως μπορούμε να κάνουμε συμφωνητικό για ένα τυπικό ποσό;

 

Εχω γράψει παλιότερα, πως σε επικοινωνία στο Δ15 μου ανέφεραν για 7700 ή κατι τέτοιο (δε το πολυθυμάμαι). Αλλά ο υπάλληλος βιαζόταν και δε κάναμε κουβέντα για αν γίνεται χαμηλότερα.

 

@paul_mix ΑΝ τα ξεκαθαρίσεις, (επειδή ψάχνεσαι καιρό τώρα) μπορείς να κάνεις ένα καλό να τα γράψεις εδω;

Στο σχόλιό σου "Πλέον με τη κατάργηση ελαχίστων κτλ, μήπως μπορούμε να κάνουμε συμφωνητικό για ένα τυπικό ποσό;......." να προσθέσω ότι με βάση το παρακάτω η Δ15 δεν θα μπορεί να ζητά πλέον τα ποσά που ζητούσε.

Εκτός αν .... έχουν τη λογική "δεν μας ενδιαφέρει εμείς θέλουμε τόσο ποσό"

post-2272-0-20336000-1396600761_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν ευχαριστώ παρά πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Δηλαδή: 1) η ασφαλιστική ενημερότητα που καταθέτουμε αφορά τις εισφορές το ΟΑΕΕ, σωστά? 2) ποια από τις σχέσεις συνεργασίας που μου ανέφερες θεωρείς καλύτερη?

1) ΝΑΙ

2) Είναι μεγάλη κουβέντα. Τι επιθυμείς: Να δουλεύεις και ως ελ. επαγγελμ. ??? Να είσαι με ''μπλοκάκι'' ή ως εταίρος ??? θέλεις να είσαι μισθωτός επιεδή έχεις στην εταιρεία δυνατότητες εξέλιξης ????

Είναι καλύτερο να συζητήσεις με την εταιρεία για τις προθέσεις που έχει και με τον λογιστή σου για να δείς τι σε συμφέρει φορολογικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.