Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στελέχωση


kitsos

Recommended Posts

oxi εφόσον είναι μισθωτός. Συνέβη σε συνάδελφο, και του το "κοψαν" απ'το Δ15.

 

Εκτός αν "πάρεις" ενημερότητα που να αναφέρει πως είσαι Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού σου έγραψα πιο πάνω, όχι. Εφόσον είσαι μισθωτός ξέχνα το.

 

Μπορείς να πάρεις ένα τηλ στο Δ15 να στο επιβεβαιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και έχει απόλυτα δίκιο γενικά ο Kane υπάρχουν περιπτώσεις που μισθωτοί μηχανικοί είχαν παραχωρήσει το πτυχίο τους σε άλλη εργολητπική περίπτωση στο παρελθόν. Και το αναγράφω γιατί ξέρω τέτοιες περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το ΤΣΜΕΔΕ στους μισθωτούς μηχανικούς δίνει μηναία ασφαλιστική ενημερότητα σε αντίθεση με τους ελεύθερους επαγγελματίες που δίνει -τουλάχιστον μέχρι σήμερα- ενημερότητα εξαμηνιαίας διάρκειας οπότε εκεί θα προκύψει κάποιο θέμα...που στην συγκεκριμένη περίπτωση το είχε παρακάμψει με την υποβολή κάθε μήνα της ασφαλιστικής ενημερότητας αλλά αυτή η κατάσταση είχε διαρκέσει για μικρό χρονικό διάστημα (μικρότερο του ενός έτους)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν και έχει απόλυτα δίκιο γενικά ο Kane υπάρχουν περιπτώσεις που μισθωτοί μηχανικοί είχαν παραχωρήσει το πτυχίο τους σε άλλη εργολητπική περίπτωση στο παρελθόν. Και το αναγράφω γιατί ξέρω τέτοιες περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το ΤΣΜΕΔΕ στους μισθωτούς μηχανικούς δίνει μηναία ασφαλιστική ενημερότητα σε αντίθεση με τους ελεύθερους επαγγελματίες που δίνει -τουλάχιστον μέχρι σήμερα- ενημερότητα εξαμηνιαίας διάρκειας οπότε εκεί θα προκύψει κάποιο θέμα...που στην συγκεκριμένη περίπτωση το είχε παρακάμψει με την υποβολή κάθε μήνα της ασφαλιστικής ενημερότητας αλλά αυτή η κατάσταση είχε διαρκέσει για μικρό χρονικό διάστημα (μικρότερο του ενός έτους)...

 

Γιατι είναι πρόβλημα η μηνιαια ασφαλιστική ενημερότητα?

Εαν καποιος μηχανικός έχει μπει σε ρυθμιση για οφειλη στο ΤΣΜΕΔΕ, τοτε του δινουν μηνιαια ασφαλιστικη ενημεροτητα. Σε αυτη τη περιπτωση δεν μπορει να στελεχωσει ΜΕΕΠ ?

Link to comment
Share on other sites

Eαν κάποιος μηχανικός Τ.Ε. είναι μισθωτός σε εταιρεία και είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, μπορεί να στελεχωσει αλλη εργοληπτικη επιχειρηση με το ΜΕΕΠ του?

Link to comment
Share on other sites

Μισθωτός όχι εκτός αν παράλληλα διατηρεί βιβλία χωρίς να ειμαι 100% σιγουρος. Αν ηταν με μπλοκάκι θα μπορούσε στάνταρ και εξακριβωμενο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την κσλημερα μου.

Γνωστος μου πολ.μηχ. ΤΕ ειναι μισθωτος με ΙΚΑ σε ργοληπτικη, δεν εχει ανοιξει βιβλια και στελεχωνει το ΜΕΕΠ της εργοληπτικης που τον εχει με ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.