Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη ύπαρξη κοινόχρηστου κλιμακοστασίου


Recommended Posts

Επειδή δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω επακριβώς τον τρόπο που υπολογίζονται τα ΜΗ κοινόχρηστα κλιμακοστάσια, ανεβάζω συνημένη μία υποτυπώδη κάτοψη. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει το συνολικό εμβαδόν που προσμετράει στο σ.δ. και τι δεν προσμετράει? Ευχαριστώ.

post-32620-0-69067100-1352323374_thumb.jpeg

Edited by zaxdante137
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον : 1) μιλάμε για ενιαία ιδιοκτησία και 2) η σκάλα δεν ανεβαίνει σε δώμα ...

Μέχρι τώρα αφαιρούσαμε τα 2Χ2,25 του ορόφου ως κενό δαπέδου (ΓΟΚ85).

Τώρα αφαιρούμε και τα 2Χ2,25 του ισογείου (ΝΟΚ) με τον έλεγχο 4,5<12.

 

Βέβαια, πάλι λείπει μια λέξη από τον ΝΟΚ (συμπεραίνεται από το εδάφιο που ακολουθεί) ...

ε. Η επιφάνεια
κλιμάκων
(λείπει)
έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

Σε προσθήκες σε κτίρια της περίπτωσης αυτής που δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σ.δ., η επιφάνεια
της κλίμακας
του υπάρχοντος κτιρίου και έως 12 τ.μ.
Link to comment
Share on other sites

Σωστή απορία.

Επίσης σε περίπτωση αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας, μεζονέτας με πυλωτή και υπόγειο στην οποία υπάρχει και ανελκυστήρας μπορεί να αφαιρεθεί και το εμβαδόν του ανελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι,καλημέρα

 

 

είμαι κάπως μπερδεμένος,και θα παρακαλουσα για μιά απλή συμβουλή.Μελετάω μια κατοικια, με υπόγειο,ισόγειο,Α' οροφο και δώμα.Το κλιμακοστάσιο,ξεκινάει απο το υπογειο και φτάνει,με απόληξη στο δώμα.Στο υπογειο εχω μόνο βοηθητικούς χώρους.

Πρόκειται δε για αυτοτελή,ανεξαρτητη κατοικία.Με το αρθρο 11παρ.6ε,κερδίζω καποια μ2? Η σκαλα εχει εμβαδόν 4,465μ2 (2,35χ1,90).

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11 ΝΟΚ

ε. Η επιφάνεια έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή

ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο

κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

Σε προσθήκες σε κτίρια της περίπτωσης αυτής που

δεν έχουν αυθαίρετη δόμηση και έχουν υπόλοιπο σ.δ.,

η επιφάνεια της κλίμακας του υπάρχοντος κτιρίου και

έως 12 τ.μ.

Είναι προφανές ότι θα τα κερδίσεις μέχρι 12τ.μ. Ανελκυστήρα έχεις? Εκεί είναι το θέμα για μένα. Δώστε κάτι και για ανελκυστήρα...

Link to comment
Share on other sites

civilpablo

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Οχι δεν έχω ανελκυστήρα.Πάντως αν κατάλαβα καλά θα κερδίσω 4.465(εμβαδόν σκαλας)χ2=8.93μ2.Δηλ οι προβολες της σε Ισογειο και οροφο?Το οτι παει σε υπόγειο και δώμα προφανώς δεν επιρεάζει κατι(?)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λέει δεν μεταφράζεται ότι αφαιρείς το εμβαδό του κλιμακοστασίου αλλά ότι από το συνολικό εμβαδό, προσμετρούμενου και το εμβαδού του κλιμακοστασίου στο ισόγειο και στον όροφο(επειδή έχεις δώμα), αφαιρείς 12μ². Βέβαια η λογική δεν λέει αυτό ιδίως αν το συσχετίσουμε με την διάταξη για προσθήκες.

Η λογική λέει πως αφαιρείς τα κλιμακοστάσια μέχρι 12μ².

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faethon11 ευχαριστώ για την συνεισφορά σου στο θεμα,μόλις το είδα.

Τελικά ωφελόυμαι 12 μ2, ή, το εμβαδόν της σκαλας μου χ2?

Δέν θέλω να το κουράζω πολύ αλλά είναι σημαντικό να καταλάβουμε τελικά τι ενοεί ο νόμος.

Διευκρινιστικές πότε θα βγούνε,ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.