Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετες συντεταγμένες σε EGSA87


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω πρόβλημα

Έχω πίνακα αυθαίρετων συντεταγμένων ΧΥΖ (περίπου 50 σημεία)παλιού τοπογραφικού και θέλω να τις μετατρέψω σε egsa87. Δεν είναι σίγουρα ούτε HATT ουτε καποιο άλλο γνωστό σύστημα

H σκέψη είναι να πλοταρω τα σημεια στο autocad, να τις μετατρέψω όλες σε γωνίες αποστάσεις σε σχέση με το πρώτο σημείο, (προφανώς οι γωνίες θα είναι τυχαίες σε σχέση με τον μηδενισμό του οργάνου) να μετρήσω με GPS ας πουμε τα σημεία 1 και 2 σε WGS84 και να τα μετατρέψω σε EGSA87 με κάποιο πρόγραμμα από αυτά που κυκλοφορούν, να πλοταρω σε άλλο αρχειο τα σημεια 1 και 2 σε egsa87, να βρω την πραγματική γωνία της βάσης 1-2, να υπολογίσω την γωνια στροφης και την μετατόπιση σε σχεση με το αυθαίρετο συστημα να φτιαξω ένα αρχειο πολικων συντεταγμενων με τις γωνίες διορθωμένες και τις αποστάσεις από το σημειο 1 (από το πρωτογενές αρχείο.)

Θα ήθελα λοιπόν την άποψη σας αν είναι σωστή σαν σκέψη και αν όχι τι θα μου προτείνατε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...μου μοιάζει με ημίμετρο μιας και αν κάνεις μέτρηση σε ΕΓΣΑ '87 οι αποστάσεις θα είναι διαφορετικές από αυτές που αναφέρει το παλιό τοπογραφικό λόγω συντελεστή κλίμακας. Ουσιαστικά το παλιό τοπογραφικό σου είναι άχρηστο εκτός και εάν κάτσεις να μετατρέψεις και τις αποστάσεις αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την ορθότητα των αποτελεσμάτων που θα έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχω παλιό τοπογραφικό, πηγαίνω και μετράω επί τόπου ξανα τις βασικές κορυφές του περιγράμματος, κατόπιν κάνω μεταφορά και περιστροφή του περιγράμματος του τοπογραφικού στις νέες εξαρτημένες συντεταγμένες. Για μικρά τοπογραφικά το σφάλμα είναι αμελητέο.

Συνάδελφε, οι μετρήσεις πρέπει να γίνουν με επαγγελματικό GPS, (μονόσυχνο ή δίσυχνο) με συνόρθωση δεδομέων και όχι χειρός γιατί θα έχεις λάθος σχήμα λογω σχετικής μετακίνησης μεταξύ των κορυφών.

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετατρέψεις από το τυχαίο σύστημα στο ΕΓΣΑ 87 με υπολογισμό στροφής και μεταφοράς ανάμεσα στα δυο συστήματα ¨Ομως όπως γράφτηκε θα υπάρχει διαφορά στις αποστάσεις λόγω συντελεστή κλίμακας Επομένως εγώ αυτό θα το έκανα αν επρόκειτο για επιφάνεια με μικρή αξία γης δηλαδή σε εκτος σχεδίου ή σε οικισμό κάτω των 2000 κατ. όπου θα έκανα το σχέδιο με κλίμακα 1/500 ή 1/1000 με ανάλογη ακρίβεια Και θα μέτραγα κάποια εμφανή σημεία στο έδαφος για έλεγχο της απόδοσης Αν επρόκειτο όμως για οικόπεδο σε σχέδιο πόλης με κλίμακα σχεδίασης 1/200 θα το μέτραγα εξ αρχής και δεν θα έκανα μετατροπή παρά μόνο για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το παιδέυεις?

 

Εγω θα έβαζα τα σημεία στο αυθαίρετο σύστημα,

 

και μετά προσαρμογή στο ΕΓΣΑ με τουλάχιστον 2 γνωστά σημεία εξαρτημένα μετρημένα επι τόπου.

 

Ουσιαστικά θα είσαι σωστός με τις πλευρικές αποστάσεις και θα έχεις μάλλον μια αμελητέα απόκλιση στη γεωαναφορά σου.

 

Α και δες την στροφή το πιο σημαντικό απ'όλα.

 

¨οπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω.

Edited by panos
Link to comment
Share on other sites

κατα αρχην ευχαριστω για τις αμεσες απαντήσεις

 

εννοείται οτι ο προσδιορισμος των σημείων θα γίνει με ζευγάρι γεωδαιτικών gps και όχι χειρός και μάλιστα θα πληρώσω τζιπιεσα γιαυτο γιατι δεν εχω δικά μου

 

το οικόπεδο ειναι σε αστικό ιστο και θα αποδοθεί σε 1:200 οπότε θέλουμε ακρίβειες, απλά για διαφόρους λόγους αυτή τη στιγμή είναι αδύνατο να ξαναμετρηθεί που συμφωνώ οτι θα ηταν και το καλύτερο

 

απο οτι καταλαβα απο τις απαντησεις σας με την γωνια στροφης δεν υπαρχει προβλημα

 

επισεις μπορω νομιζω να διορθώσω ολες τις αποστασεις με τον συντελεστη κλιμακας οπως αυτος θα προκύψει διαιρώντας την μετρηθησα αποσταση 1-2 με την αντιστηχη υπολογισμενη απο τισ συντεταγμενες egsa87

 

παίζοντας λιγο με αρχεία συντεταγμένων απο παλιότερες εργασίες δεν υπήρξε πρόβλημα με τις ακρίβειες στα μικρα τεμαχια

 

οποτε μαλλον θα προχωρησω ετσι

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα νοικιάσεις ζεύγος gps, θα πας επιτόπου να μετρήσεις και δεν θα αποτυπώσεις τελικά το οικόπεδο;

 

σε αστικό ιστό με gps;

 

ό,τι να ναι, καλή τύχη σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όπως το θέτεις έχεις δίκιο (γιατί να μην μετρήσει το gps 50 ταχυμετρικά να τελειώνουμε) μόνο που α) δεν θα νοικιάσω β)δεν θα πάω (είναι 650km από μένα) γ) τα δυο σημεία θα τα πληρώσω σαν παροχή υπηρεσίας και είναι και τα μόνα που θα χρεώσω τον ιδιοκτήτη που είναι φίλος και του κανω εξυπηρέτηση, δ)το gps στα περισσότερα σημεία βλέπει πολύ λίγο ουρανό και σε μερικά δεν υπάρχει πρόσβαση , χτυπήθηκαν με non prism όργανο και με διάφορες ταρζανιες, (οδευσεις μέσα από σπίτι ταράτσες γειτονικών κτηρίων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές αναφέρθηκε η Φράση «GPS. Χειρός». Και όμως μάλλον γίνονται τοπογραφικά και με g.p.s. χειρός. ΖΗΤΩ ο Συφουνάκης. Υπουργάρα!!!!. Συμβουλή. Αν έχει καλά Ντουβάρια στην περιοχή, τσίμπα με τον κέρσορα τις συντεταγμένες δύο σημαδιών από το πιλοτικό του κτηματολόγιου (πολλοί το κάνουν και αυτό.) «κρέμασε τα σημάδια σου, που τα βρήκες στο πιάτο, από αυτά», πάρε δυο κατοστάρικα από τον πελάτη σου… «και καλά κρασιά». Γιατί να βγαίνεις έξω με τόση ζέστη.

Απορία. Αφού ο Συφουνάκης δεν εκλέχτηκε την πρώτη, πως βγήκε την δεύτερη φορά???? Έμαθε ότι δεν μπορούμε χωρίς αυτόν?

O Υποστηριχτής των gps χειρός. Φαίνεται παίρνει προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε jian

χρειάζεσια ακρίβειες,για τοπογραφικό σε "αστικό ιστό" κλίμακας 1/200

έγινε αποτύπωση με "ταρζανιές"

ο ιδιοκτήτης είναι φίλος σου και θέλεις να τον εξυπηρετήσεις δηλαδή να τον βοηθήσεις

με το σκεπτικό και τα ερωτήματα που θέτεις δεν θα τον βοηθήσεις,θα τον μπλέξεις και ίσως μπλέξεις και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.