Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία τακτοποίησης κτηνοπτηνοτροφικών εγκαταστάσεων.


Recommended Posts

Νομιμοποίηση με 300 ευρώ των αυθαίρετων στάβλων….

 

Με σχέδιο νόμου που αφορά την διαδικασία απλοποίησης των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων προβλέπεται σύμφωνα με... πληροφορίες η νομιμοποίηση των αυθαίρετων εγκαταστάσεων που θα γίνεται με μια απλή αίτηση του ίδιου του κτηνοτρόφου και ένα παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους περίπου 300 ευρώ.

 

Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει ακόμη να καταθέσει ένα αντίγραφο της Ενιαίας Ενίσχυσης που έπαιρνε, το οποίο θα αποδεικνύει ότι πρόκειται για παλαιό κτίσμα και μία τεχνική έκθεση μηχανικού που θα πιστοποιεί ότι ο χώρος δεν ξεπερνά τα 35 τ.μ.

 

Το νομοσχέδιο αναμένεται να τεθεί από το ΥΠΕΚΑ προς διαβούλευση εντός της εβδομάδας.

 

post-15892-0-36503400-1364466400.jpg

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω περίπτωση αυθαίρετης κτηνοτροφικής μονάδας χωρίς άδεια λειτουργίας.Ο κτηνοτρόφος μου είπε οτι είχε κάνει ενέργειες με τον Ν. 3399/2005 για εξαίρεση από κατεδάφιση (η κτηνοτροφική μονάδα υφίσταται προ του 2003).Από τα χαρτιά που μου έφερε δεν είδα κάποιο που να λέει οτι εχει πάρει εξαίρεση.

Αυτά που μου έφερε είναι :

α)Βεβαίωση από την Δ/ση Γεωργίας ότι οι εγκαταστάσεις που εξυπηρετούν την μονάδα είναι πριν τις 20/03/2003,

β)Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων.

γ)Απάντηση της αρμόδιας Πολεοδομίας οτι πληροί τις απαιτούμενες αποστάσεις.

Νομίζω δεν έχει πάρει εξαίρεση.

Θέλω να κάνω ενέργειες με τον 4056 κα δεν ξέρω αν έχει νομιμοποίηση ή πρέπει να πάω με 4014 και πρόστιμο.

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα έγγραφα που έχεις είναι προφανώς τα δικαιολογητικά (ένα μέρος από αυτά) για την εξαίρεση από την κατεδάφιση Αν δεν έχει το σχετικό έγγραφο από την υπηρεσία περιβάλλοντος της περιφέρεια αναρτημένο και στην διαύγεια δεν έχουν εξαιρεθεί με βάση τον Ν3399/2005 Δες αν εχει υποβάλει άιτηση για εξάιρεση εντός της προθεσμία (Ιούλιο του 2012 αν θυμάμαι καλά ) γιατί από ότι μου είπαν όσοι δεν έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία και έχουν υποβάλει αίτηση μπορούν να την λάβουν και από ότι μου είπαν ο καινούργιος νόμος που περιμένουμε θα προβλέπει το από που και πως θα γίνει αυτό

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση .υπάρχει πρόχειρο κατάλυμα εμβαδού 100 τ.μ. ( κοιλοδοκοί , τσίγκος ως επικάλυψη κ πλαγιοκάλυψη από τις 2 πλευρές ,εσωτερικά χωρίσματα από τσιμεντόλιθο ).Ο κτηνοτρόφος δεν πήρε την άδεια λειτουργίας γτ του είπαν ότι θέλει άδεια το κατάλυμά του.μπορεί να ενταχθεί στην ρύθμιση 4014 ως παράβαση κατηγορίας 13 , και να θεωρηθεί ως ΄τακτοποιημένο΄ ? θα το δεχτεί η αρμόδια υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Κospan

θα δεις το αρθρ. 14 του ν. 4056/2012

Εχεις 3 χρονια προθεσμια για να λαβεις αδεια λειτουργιας.

..Εχεις αναστολη των προστιμων μεσα στη 3ετια...

Εχεις 3ετη προθεσμια τακτοποιησης...

αρα

ολα τα εχεις...

Άρθρο 14.docx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.