Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Στην περίπτωση μου όμως που έχουμε κουζίνα το ΖΝΧ πιστεύω ότι παίζει ρόλο, απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάω σε άλλη χρήση (και ποια?) ώστε να συμπεριλάβω και το ΖΝΧ ή αν δεν πρέπει να το λάβω υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου όμως που έχουμε κουζίνα το ΖΝΧ πιστεύω ότι παίζει ρόλο, απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάω σε άλλη χρήση (και ποια?) ώστε να συμπεριλάβω και το ΖΝΧ ή αν δεν πρέπει να το λάβω υπόψιν μου.

Εγω επιλέγω απο τον πιν 2.5 ΤΟΤΕΕ την χρήση που ταιριάζει ποιό πολύ με την πραγματική και παίρνω την ανάλογη τιμή .

Για την περίπτωσή σου θα πάρω χρήση κτηρίου κατάστημα και κατανάλωση ΖΝΧ, την μικρότερη 0,20m3/h/m2

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα δεν είναι 0 σύμφωνα με τον πίνακα 2.5;

Έχεις δίκιο στα καταστήματα η κατανάλωση ΖΝΧ πρέπει να μπαίνει μηδέν. 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σε ένα "κατάστημα" εκδηλώσεων, γάμων κλπ με παρασκευαστήριο που θα λειτουργεί τριήμερο τι χρήση να βάλω :confused:

Πρώτα πρέπει να ορίσεις την χρήση του κτιρίου. Αν κοιτάξεις την οικοδομική άδεια, φαντάζομαι μάλλον θα

δεις κατάστημα και όχι κατάστημα εκδηλώσεων. Μετά πας στον πίνακα 2.5 της ΤΟΤΕΕ και η χρήση που

συμβαδίζει με την χρήση της οικοδομ. άδειας ειναι κατάστημα. Οπότε παίρνεις ΖΝΧ μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο του zio7 δεν είναι κατάστημα.

Είναι συνάθροισης κοινού (δεξιώσεις για γάμους, βαφτήσια κλπ) και με βάση τον πίνακα 2.1 (αν δεν ορίζεται σαφώς με άλλο τρόπο) λόγω της τριήμερης λειτουργίας είναι ''Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων''.

Αυτό νομίζω.

 

iks

Βάζεις στην ετήσια κατανάλωση 0 και συμπληρώνεις την καρτέλα του ΖΝΧ με το σύστημα που υπάρχει ή δεν υπάρχει. Το αποτέλεσμα, όπως και να χει, θα είναι 0 στην κατανάλωση ΖΝΧ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hkamp και εγώ "αίθουσα πολλαπλών χρήσεων" αποφάσισα να το δηλώσω σαν χρήση, απλά με προβληματίζει ότι δεν θα συνυπολογισει το ΖΝΧ σ΄ αυτη τη περίπτωση στο ενεργειακό πιστοποιητικό ενώ υπάρχει παρασκευαστήριο που θα έχει σημαντική κατανάλωση ΖΝΧ. 

Link to comment
Share on other sites

iks

Βάζεις στην ετήσια κατανάλωση 0 και συμπληρώνεις την καρτέλα του ΖΝΧ με το σύστημα που υπάρχει ή δεν υπάρχει. Το αποτέλεσμα, όπως και να χει, θα είναι 0 στην κατανάλωση ΖΝΧ.

Μην το λες...

Το δοκιμασα σε καταστημα που θερμαινοταν με ατομικο λεβητα φυσικου αεριου και του εβαλα στην ισχυ των βοηθητικων συστηματων το νουμερο που του αναλογει για τη χρηση του λεβητα τους θερινους μηνες για παραγωγη ΖΝΧ

Δεν εβγαλε 0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.