Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

και στις περιπτώσεις αυτές τι γίνεται με τα Η/Μ? εννοώ πχ με τον φωτισμό (στην περίπτωσή μου και 2 χρήσεις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις - αλλά αν δεν είχαν;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τον φωτισμό θα είχες πρόβλημα (έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο νήμα), όπου θα έπρεπε να πας με τις τιμές της κύριας χρήσης.Αλλά αυτό το πρόβλημα θα το είχες αν την βοηθητική χρήση (π.χ. W.C.) την είχες εντάξει μέσα στη (μια μόνο πλέον) ζώνη "κατάστημα". Τώρα έχεις ξεχωριστές ζώνες. Δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά θα πρέπει να ακολουθήσεις τις συστάσεις της ΤΟΤΕΕ για την καθεμιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το γραφείο βρισκεται σε ενιαίο χώρο με το κατάστημα χωρίς κάποιο διαχωρισμό, δεν θα περνάμε 1 ζώνη αυτή του καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να βγάλω ένα ΠΕΑ  για 48 γνωστοποίηση στην πολεοδομία ( http://www.michanikos.gr/topic/34698-%CE%A0%CE%95%CE%91-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-48-%CF%8E%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD/?do=findComment&comment=565132 )

 

Το θέμα είναι ότι ο προς επιθεώρηση χώρος είναι βιοτεχνία, για την ακρίβεια χρησιμοποιείται για προσωρινή αποθήκευση έτοιμων εμπορευμάτων. Τι κατηγορία να το βάλω;

 

Ξέρω ότι κανονικά απαλλάσσεται αλλά από την άλλη από την πολεοδομία ζητάνε το ΠΕΑ ( ή τουλάχιστον έτσι μου είπε ο πολ. μηχανικός)

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια χρηση δεν βγαινει ΠΕΑ..........

 

ας τους παει  τον νομο και μια υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη και μηχανικου ,με επισυναπτωμενη φωτο αν θελει ,αν και δεν χρειαζετε , οτι οντως  ειναι η συγκεκριμενη χρηση το κτηριο.............

οτιδηποτε αλλο   ειναι ταρζανιά  και θα εισαι εκτεθειμενος σε τυχον ελεγχο........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω κατάστημα στην 'αδεια, ένας κενός ψηλοτάβανος χώρος, που παλιά νοικιαζόταν αποθήκη (τώρα πώς το επέτρεψε η εφορία αφου στην άδεια ήταν κατάστημα δεν ξέρω) και τώρα που είναι κενό θα νοικιαστεί γραφείο εταιρείας.

1.Να το βγάλω ώς κατάστημα , ώστε να μπορεί να το ξανανοικιάσει στα 10χρόνια με το ίδιο ΠΕα?

2. Αυτός δεν θα έχει πρόβλημα να το μισθώσει γραφείο έτσι? επιτρέπεται?

3. ή πρέπει να το βγάλω γραφείο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι.. Σε μία επιθεώρηση, στη χρήση βάζετε ότι λέει η άδεια ή ότι το κάνει ο ενοικιαστής; Δηλαδή αν η άδεια είναι για κατάστημα και αυτός που το νοικιάζει το έχει ήδη κάνει πχ γυμναστήριο, ωδείο ή γραφείο τι βάζουμε στη χρήση; Ότι βλέπουμε ή ότι λέει ή άδεια;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

edit. Συγνώμη δεν πρόσεξα την ύπαρξη του τόπικ. Από ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα, θα πρέπει να το εντάξω ως ότι το βλέπω..

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.