Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Και στο κτίριο αναφοράς είχε τιμή για το ΖΝΧ? Πιστεύω ότι αν στο πιν. 2.5 δεν έχει τιμή για το ΖΝΧ τότε δεν πρέπει να το υπολογίζουμε. Απλά π.χ. για το κτίριο που κάνω την μελέτη ναι μεν στο πιν. 2.5 δεν έχει τιμή αλλά έχει παρασκευαστήριο που η κατανάλωση του ΖΝΧ είναι αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κακώς έβαλες ισχύ βοηθητικών στο ζνχ.

Γιατι?

Δεν παραγει ΖΝΧ το ιδιο συστημα και το καλοκαιρι που δε δουλευει για θερμανση?

Δεν απασχολει κυκλοφορητη και καυστηρα?

Αυτους τους μηνες η ισχυς αυτων των βοηθητιων συστηματων δεν καταχωρειται καπου

 

Οποτε θα πρεπει να τοποθετηθει στο αντιστοιχο κελι η ισχυς των βοηθητικων συστηματων για αυτους τους 5,5 μηνες που το συστημα δουλευει μονο για παραγωγη ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την ισχύ των βοηθητικών συστημάτων σου υπολογίζει και όχι και την κατανάλωση για ΖΝΧ. Και για το Κ.Α. σου έχει τιμή 0. Δεν νομίζω να είναι σωστό γιατί συγκρίνεσαι με το 0 του Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θεωρητικα υπο αυτο το πρισμα δεν ειναι σωστο, ομως ειμαι υποχρεωμενος να καταχωρησω το συστημα που παραγει ΖΝΧ κατα τη στιγμη της αυτοψιας και ας μην εχω καταναλωση, βασει κανονισμου.

Δεν ειναι το πρωτο κουλο παραδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi, η "γραμμή" είναι να μην διπλοκαταχωρούμε την ισχύ των βοηθητικών συστημάτων όταν αυτά είναι κοινά για θέρμανση και παραγωγή Ζ.Ν.Χ. Αν κάποια στιγμή εμπλουτίσουν την καρτέλα του ΖΝΧ (και ίσως και των ηλιακών συλλεκτών) ώστε να δέχεται περισσότερα δεδομένα τότε το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Εν προκειμενω δε διπλοκαταχωρω καμια ισχυ βοηθητικων συστηματων.

Στη θερμανση οταν καταχωρω την ισχυ τους, αυτη λαμβανεται υποψιν για τους μηνες που λειτουργει το συστημα θερμανσης

Οταν αυτο λειτουργει και τους μηνες της ψυξης μοναχα για παραγωγη ΖΝΧ, ειναι λογικο να χρησιμοποιει και ισχυ βοηθητικων συστηματων, αναγομενη στους μηνες που δε θερμαινεται ο χωρος!

Νομιζω η προσεγγιση που κανω ειναι η ακριβεστερη δυνατη

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή έχεις ισχύ βοηθητικών του λέβητα φ.α. π.χ. 0,093 kW, λες πως η ισχύς των βοηθητικών συστημάτων για το ΖΝΧ είναι [(6,5x0kW) + (5,5 x0,093 kW)] / 12 = 0,0426 kW?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

Εστω φερ ειπειν οτι εχω 120W ισχυ βοηθητικων συστηματων

Τα καταχωρω στη θερμανση και στο ΖΝΧ θετω 55W, οσα αναλογουν στη λειτουργια τους για τους μηνες που δε θερμαινομαστε

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαμέρισμα το οποίο πρόκειται να μισθωθεί για γραφειακό χώρο:

α) τι χρήση βάζουμε;

β) Εάν βάλουμε "Γραφεία", τότε στην περίπτωση που θα νοικιαστεί μεταγενέστερα ως διαμέρισμα νομίζετε ότι θα χρειαστεί νέο ΠΕΑ;

Ευχαριστώ

Υ.Γ Το ξέρω ότι έχει συζητηθεί και παλαιότερα το θέμα, αλλά έχουμε καταλήξει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.