Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση κτιρίου


spyrosanagn

Recommended Posts

Κατάλαβα. Δηλαδή μου λες να βγάλω 2 ΠΕΑ. Ενα για όλους τους ορόφους κατοικίας και ενα για τα τρία καταστήματα στο ισόγειο. Στο buildingcert θα επιλέξω ολόκληρο κτίριο και στις 2 περιπτώσεις.

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Τώρα, γιατί η 1η ΤΟΤΕ στην 3.2.1. λέει πως ο Um του ΚΑ πρέπει ανά χρήση να πληρεί τους περιορισμούς του μέγιστου επιτρεπόμενου, δεν το γνωρίζω. Ως γνωστόν, κατά τον έλεγχο-μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας, εξετάζουμε ολόκληρο το κτηριακό κέλυφος με όλες τις χρήσεις που μπορεί να περιέχονται εντός του. Όχι κάθε χρήση χωριστά.

Για να κάνει το ΚΑ αυτό τον έλεγχο, θα πρέπει αναγκαστικά να καταχωρίσουμε στο δικό μας κτήριο, για κάθε χρήση του, "μεσοτοιχίες", τόσο πρός τις άλλες θερμαινόμενες χρήσεις εντός του, όσο και πρός τα όμορα θερμαινόμενα κτήρια.

 

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ εκδίδεται υποχρεωτικά ανά κύρια χρήση.

 

Είμαι ιδιαίτερα περίεργος για το πως έχουν βγάλει (που έχουν βγάλει) ένα ΠΕΑ ή ένα xml σε ΜΕΑ για κτίριο με χρήση καταστήματος και κατοικιών.

Στον φωτισμό τι έκαναν;

 

Πάνο, αυτό το θέμα με το > σε τέτοιες περιπτώσεις, νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει.

Εχω την εντύπωση, γιατί δεν ξεκαθαρίζεται στις ΤΟΤΕΕ, ότι παίρνεις >.

Οτι για να πάρεις > θα πρέπει να ταυτίζεται με τον τρόπο που κάνεις τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας.

Κυρίως για το λόγο ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απλοποιητική του U/2 σε περίπτωση που εξετάζεις διαχωριστική επιφάνεια ενός καταταστήματος σε επαφή με κλιμακοστάσιο που στους ορόφους έχει κατοικίες.

Το > έτσι περιορίζεται σε κτίρια με αμιγή κύρια χρήση.

Που θα πάει. Θα ξεκαθαρίσει κι αυτό κάποια στιγμή.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Να 'τανε μόνο ο φωτισμός... Φαντάσου π.χ. να έχει νηπιαγωγείο στο ισόγειο και κατοικίες από πάνω. είχε κάνει η μάνα μου σ' ένα τέτοιο πιο κάτω από εδώ που μένω κι ακόμα έτσι είναι. Να βάλεις, λέει, κύρια χρήση κατοικίες και δύο ζώνες: νηπιαγωγείο και κατοικίες. Στέλνεις τα πιτσιρίκια όλο το χρόνο να κάνουν <<Λάχανα και Χάχανα στο Νηπιαγωγείο>> :mrgreen:.

 

Επί του θέματος με το <<ολόκληρο κτήριο>> και το <<τμήμα κτηρίου>>. Αλλάζω λίγο αυτό που 'πες: <<Που θα πάει; Θαααα ξεκαθαρίσει κι αυτό κάαααποια στιγμή>>.

Πάντως ένα δίκιο το 'χει η ΤΟΤΕΕ, όχι για τον έλεγχο του Um ανά χρήση για κτήρια μεικτής χρήσης, αλλά να, στο ότι έτσι σε εξαναγκάζει να αντιμετωπίσεις την ενεργειακή επιθεώρηση και σε προ ΚΕΝΑΚ κτήρια, με τον τρόπο που γίνεται και στην ΜΕΑ. Ναι μεν εξετάζουμε όλο το κτηριακό κέλυφος στον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας, αλλά στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης, για κάθε μια χρήση-ΠΕΑ, φαίνονται/καταχωρούνται οι μ.θ.χ. με τους οποίους έρχεται σε επαφή καθώς και οι διαχωριστικές επιφάνειες.

Είναι (πα)λούκι, δεν λέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Θέλω να βγάλω ΠΕΑ σε χώρο περίπου 100τμ ο οποίος χρησιμοποιείται σαν γραφείο. Αποτελεί τμήμα ισόγειου κτιρίου 523τμ του οποίου η οικοδομική άδεια με αλλαγή χρήσης άλλαξε  από αποθήκη σε πρατήριο υγρών καυσίμων. Τα 385 τμ χρησιμοποιούνται ως Πρατήριο καυσίμων. Θα βγάλω ΠΕΑ με χρήση γραφείου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι.

Επικειται εκδοση ΠΕΑ σε νυχτερινο μπαρακι.

Βραδυνες ωρες λειτουργιας.

Τι χρηση του δινω?

Νυχτερινο κεντρο διασκεδασης/μουσικη σκηνη ή ζαχαροπλαστειο/καφενείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω το κεντρο διασκεδασης προς μπουζουκλερι το πηγαινα.

Ομως επι της ουσιας ουτε καφενειο, ουτε ζαχαροπλαστειο ειναι.

Ενα μικρο ροκαδικο ειναι και θελει ΠΕΑ...

 

Εδω σας θελω... Αλλες αποψεις?

Καποιος που να χει κανει...?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα "νυχτερινό μπαράκι" ροκάδικο, χλωμό να δουλεύει 6ωρο μόνο και 4 μέρες τη βδομάδα μόνο. Ίσως τα minimum 17,50 [m3/h/m2] στον μηχανικό αερισμό να του πέφτουν λίγα, αλλά δεν θα είναι και Gagarin205. Φωτισμός, καλός είναι του καφενείου, στο μέσο συντελεστή παρουσίας ...no comments, θερμικά κέρδη από εξοπλισμό καλά είναι αυτά του καφενείου. Ψηφίζω "καφενείο".

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.