Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από νόμιμη αυθαίρετη, λόγω πράξης εφαρμογής


Recommended Posts

Από νόμιμη αυθαίρετη, λόγω πράξης εφαρμογής

 

Σε οικόπεδο 306 μ2 ανεγέρθηκε νόμιμα με ο.α του 1977 διώροφη οικοδομή με υπόγειο

Τότε ο οικισμός ήταν οικισμός προ του 1923

 

Το 1988 ο οικισμός εντάχθηκε στο σχέδιο συμπεριλαμβάνοντας και επέκταση με πράξη εφαρμογής

Κατά την σύνταξη της πράξης εφαρμογής ο μελετητής συμπεριέλαβε όλο τον από πίσω της οικοδομής ακάλυπτο σε γήπεδο συνιδιόκτητο με τα αδέρφια του ιδιοκτήτη της νόμιμης οικοδομής

 

Αποτέλεσμα

Σήμερα η νόμιμη οικοδομή τότε (το 1977) να είναι ή καλύτερα να εμφανίζεται πλέον ως παράνομη

Όχι μόνο δεν έχει αποστάσεις καθόλου από το συν/το οικόπεδο παρά του ότι έχει 4 χώρους φωτιζόμενους αλλά έχει και μπαλκόνι καθ’ όλο το κοινό όριο με το συν/το οικόπεδο

 

Ο ιδιοκτήτης απεβίωσε και τα παιδιά του πρέπει να μοιραστούν 3 καταστήματα και 2 διαμερίσματα

Σύσταση δεν υπήρχε –άρα απαιτείται

Πως όμως να κάνω σύσταση αφού υπάρχουν και αυθαιρεσίες;

Πως τις τακτοποιώ;

Πως μεταβιβάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν η οικοδομή είναι όπως στην άδεια , γιατί είναι παράνομη δεν το καταλαβαίνω.

Ο άνθρωπος νόμιμα έκτισε , το κράτος ήρθε μετά και του πήρε ένα τμήμα γης . Που είναι η παρανομία ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον avgoust.

Δεν απαιτείται καμία ρύθμιση αρκεί να υφίστανται τα σχέδια της Ο.Α.

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

αλλά τόνισα ήδη ότι έχω και υπερβάσεις

Πως τακτοποιώ;

δηλ μόνο από το νόμιμο διώροφο

η κάλυψη μου ήδη πήγε στο 98%

ο σ.δ στο 1,96 με επιτρ τότε (1977) το 1.00 και σήμερα το 1,20

 

Συντάσσοντας το τοπ/κό το εμβαδό είναι 157 μ2 αντί 309μ2

από την πίσω πλευρά ο εξώστης είναι εκτός οικοπέδου μου (πως θα φαίνεται στη σύσταση ;)

Ένα έρκερ 40 εκ της εποχής έκδοσης σε κάποιο δωμάτιο είναι έξω από το οικόπεδο ((πως θα φαίνεται στη σύσταση ;)

 

Το αυθαίρετο στο δώμα είναι στην πίσω πλευρά του κτιρίου

Θα λάβω παραβίαση Δ και πόση; 2.5μ (του 1979), 3.9μ τη σημερινή ή καθόλου επειδή μου πήραν το οικόπεδο με την πράξη εφαρμογής;

 

υ.γ Το να διορθωθεί η Π.Ε είναι αδιανόητο (λόγω μεσολάβησης συμβολαίων στο οικόπεδο εντός αυτής της Π.Ε)

΄Ολα προκύπτουν από ένα τραγικό λάθος του μελετητή της Π.Ε

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση που αντιμετώπισα υπολόγισα τα πολεοδομικά δεδομένα με τις εντός σχεδίου διατάξεις παρόλο που οι αυθαιρεσίες έγιναν όταν το ακίνητο ήταν εκτός σχεδίου για μην έχω δυο μέτρα και δυο σταθμά. Βέβαια ο νόμος λέει ότι μπορείς να πάρεις τους ευνοϊκότερους όρους δόμησης αλλά αυτό θεωρώ ότι θα ίσχυε μόνο αν είχε παραμείνει εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

αλλά τόνισα ήδη ότι έχω και υπερβάσεις

Πως τακτοποιώ;

δηλ μόνο από το νόμιμο διώροφο

η κάλυψη μου ήδη πήγε στο 98%

ο σ.δ στο 1,96 με επιτρ τότε (1977) το 1.00 και σήμερα το 1,20

 

Συντάσσοντας το τοπ/κό το εμβαδό είναι 157 μ2 αντί 309μ2

από την πίσω πλευρά ο εξώστης είναι εκτός οικοπέδου μου (πως θα φαίνεται στη σύσταση ;)

Ένα έρκερ 40 εκ της εποχής έκδοσης σε κάποιο δωμάτιο είναι έξω από το οικόπεδο ((πως θα φαίνεται στη σύσταση ;)

 

Το αυθαίρετο στο δώμα είναι στην πίσω πλευρά του κτιρίου

Θα λάβω παραβίαση Δ και πόση; 2.5μ (του 1979), 3.9μ τη σημερινή ή καθόλου επειδή μου πήραν το οικόπεδο με την πράξη εφαρμογής;

 

υ.γ Το να διορθωθεί η Π.Ε είναι αδιανόητο (λόγω μεσολάβησης συμβολαίων στο οικόπεδο εντός αυτής της Π.Ε)

΄Ολα προκύπτουν από ένα τραγικό λάθος του μελετητή της Π.Ε

 

Κατ`αρχάς θεωρείς το κτίσμα που έχει Ο.Α. ως νομίμως υφιστάμενο απ τη στιγμή που δεν έχει ανακληθεί η άδεια.

 

Απο εκεί και πέρα υπολογίζεις τις υπερβάσεις σε σχέση με το υπάρχον οικόπεδο όσον αφορά Υ.Δ,Υ.Κ κτλ.

 

 

Λογικά αν δεν υπήρχαν υπερβάσεις θα έπρεπε είτε να γίνει Διορθωτική της πράξης,ειτε συννένωση οικοπέδων κ κάθετος (για το ερκερ) κτλ....πάντως τεράστια προβλήματα ανακύπτουν....

 

Εγώ έχω περίπτωση που βγήκε Ο.Α. με 3 όμοιες 3όροφες οικοδομές εντός σχεδίου σε επαφή, σε οικόπεδο 550 τ.μ. κ στη συνέχεια πριν τον 651/77 τα έκαναν 3 διαιρετά οικόπεδα με αποτέλεσμα να χαθεί η αρτιότητα.....ρυθμίζω τη μια οικοδομή και θεωρώ νομίμως υφιστάμενο το 3όροφο με Ο.Α. και αν κ δεν έχει αρτιότητα πήρα Υ.Δ. (Σοφίτα) σε σχέση με το μη άρτιο οικόπεδο των 150τ.μ. περίπου...διαφορετικά δεν μπορεί να γίνει πιστεύω...

 

γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

κανα

καλημέρα

θυμάσαι βεβαια τον 3212/2003, ΦΕΚ Α 308/03, στο αρθρ. 11

που επιτρεπει την ολική ή μερική ακυρωση της ΠΕ

"για παράβαση νομιμότητας, ή πλάνη..ή....¨"

[εδώ υπαρχει η ένσταση του καλόπιστου αγοραστή...αλλά....αν δεν υπάρχει τέτοιο θεμα...και εχεις τιποτε "αρχικά" απούλητα δίπλα σου...λεω εγώ τώρα...

Δές, παντως, αν σου ταιριάζει...

 

καλη συνέχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

 

διορθωτική δεν γίνεται με τίποτα

(ακολούθησαν διανομές-ανέγερση κτισμάτων-συστάσεις σε υπάρχοντα και νέα-ανέγερση κτιρίου ευτυχώς ισογείου στην από πίσω πλευρά των καταστημάτων από τον νέο ιδιοκτήτη και χίλια δυό-απαλλαγές από φόρους α' κατοικίας που αν ακυρωθούν τα συμβόλαια θα χαθούν)

 

Συνένωση επίσης με τίποτα (πέραν των άλλων. γιατί πρέπει να προηγηθούν βεβαιώσεις μηχανικών για μεταβιβάσεις μη αυθαιρεσιών)

 

το πρόβλημα προκύπτει κυρίως με τη σύσταση

Πως να δείξω το παλιό έρκερ του δωματίου και τον εξώστη εκτός οικοπέδου μου; (δηλαδή μέσα στο ξένο οικόπεδο)

Να το γκρεμίσω και να ρθω στο νέο όριο; (τρελό το βλέπω)

 

και αν μεθαύριο ο από πίσω (αδερφός σήμερα) το πουλήσει και ο άλλος κτίσει όροφο στο ισόγειο κτίσμα τι θα γίνει;

 

Το θέμα καταντά ένας γόρδιος δεσμός...

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ναι μεν καταντα δεσμός

αλλα για δες με τυχον εφαρμογη του 1010 του ΑΚ

αν μπορείς να προχωρήσεις για όσα "μπαινουν" στον γείτονα

Ειναι νόμιμο δικαίωμά σου να ζητησεις την εφαρμογή του

Θα σου πει ο δικηγόρος σου αν περνάει..και μακαρι να περνάει...

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

να τρέχουμε και στα δικαστήρια στα καλά καθούμενα...

σύμφωνα με τον Α.Κ άρθρο 1010 (μια μικρή περίληψη του, βλέπετε πιο κάτω)

 

 

- Ενοικοδόμηση κατά ένα μέρος σε γειτονικό ακίνητο. Αναιρείται η προσβαλλομένη απόφαση.

- Kατά το άρθρο 1010 ΑΚ, αν ο κύριος ακινήτου, ανεγείροντας πάνω σ΄ αυτό οικοδομή, την επεκτείνει καλόπιστα στο γειτονικό γήπεδο και ο κύριος του γηπέδου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου πριν από την ανέγερση της οικοδομής κατά μεγάλο μέρος το δικαστήριο μπορεί κατά εύλογη κρίση, να επιδικάσει την κυριότητα του γηπέδου που καταλήφθηκε στον κύριο του ακινήτου που οικοδομήθηκε. Η επιδίκαση γίνεται έναντι καταβολής της αξίας του γηπέδου κατά το χρόνο της κατάληψής του και αποκατάστασης κάθε άλλης ζημίας, ιδίως από την τυχόν μείωση της αξίας του υπολοίπου.

- Οι προϋποθέσεις επιδίκασης του γειτονικού γηπέδου που καταλήφθηκε με την επέκταση της οικοδομής είναι η ανέγερση οικοδομής, η κυριότητα αυτού που ανεγείρει την οικοδομή επί του γηπέδου επί του οποίου επιχειρεί να οικοδομήσει, η οικοδομή αυτή, κατά την ανέγερσή της να εισέρχεται κατά ένα μέρος στο έδαφος του γειτονικού γηπέδου, η καλή πίστη αυτού που ανεγείρει την οικοδομή κατά το χρόνο της ανέγερσης και επέκτασης αυτής στο γειτονικό γήπεδο και η έλλειψη έγκαιρης διαμαρτυρίας, δηλαδή πριν ή κατά μέγα μέρος συντελεστεί η οικοδομή από τον κύριο του γειτονικού γηπέδου, στο οποίο επεκτάθηκε η οικοδομή. Αφού συντρέχουν οι όροι αυτοί, γίνεται, μετά από αίτηση αυτού που ανεγείρει την οικοδομή, επιδίκαση σ΄ αυτόν του τμήματος που καταλήφθηκε από το γειτονικό γήπεδο, αντί καταβολής πλήρους αποζημίωσης στον κύριο του γηπέδου, η οποία καθορίζεται κατ΄ εύλογο κρίση μη υποκείμενη στον έλεγχο του Αρείου Πάγου, του δικαστηρίου. Η αποζημίωση περιλαμβάνει την αξία του γηπέδου που καταλήφθηκε κατά το χρόνο της κατάληψης καθώς και κάθε άλλη ζημία όπως η ενδεικτικώς αναφερόμενη στο ανωτέρω άρθρο 1010 ΑΚ, η προερχόμενη από την μείωση της αξίας του υπόλοιπου τμήματος του γειτονικού γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.