Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

και η κατηγορια εδαφους απο τη στιγμη που δεν εχω τη στατικη μελετη;

 

σαν ονομα κτιριου τι να βαλω;

 

στο τελος του ΔΕΔΟΤΑ βαζετε σκαναρισμενη την υπογραφη ή όχι;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

και η κατηγορια εδαφους απο τη στιγμη που δεν εχω τη στατικη μελετη; ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ...."ΚΟΝΤΙΝΗ" (ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ) Η' ...ΣΚΑΒΕΙΣ Η΄ ΡΩΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΠΛΑ Η' ....ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ...ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ

 

σαν ονομα κτιριου τι να βαλω; ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ "ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ" ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

 

στο τελος του ΔΕΔΟΤΑ βαζετε σκαναρισμενη την υπογραφη ή όχι; ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, για κλείσιμο έξώστη σε κατοικία 5ου ορόφου στο Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α  πρέπει ν' αναφερθώ σε όλο το κτίριο ή στον ορόφο  μόνο?

Link to comment
Share on other sites

 Στο ποσοστό αύξησης του συνολικού φορτίου τι μόνιμο φορτίο και τι κινητό θεωρούμε?Στον στατικό υπολογισμό σε μια περίπτωση που έχω δεν φαίνονται πουθενά τα συνολικά φορτία

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, για κλείσιμο έξώστη σε κατοικία 5ου ορόφου στο Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α  πρέπει ν' αναφερθώ σε όλο το κτίριο ή στον ορόφο  μόνο?

 

Για το ΔΕΔΟΤΑ στο κτίριο.

Για την τεχνική έκθεση που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ στο κτίριο και στο ημιυπαίθριο που έκλεισε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

στις οδηγιες συμπληρωσης αναφερει:
29. ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΩΝ ΦΟΡΤΙΩΝ ΑΡΧΙΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ
Σημειώνεται (εφόσον υπάρχει) η υπέρβαση των προβλεπομένων φορτίων της αρχικής μελέτης (μόνιμων ή κινητών ή και των δύο
συνολικά) στην περιοχή της τακτοποιούμενης αυθαίρετης κατασκευής, είτε λόγω αλλαγής χρήσης, είτε λόγω πρόσθετων φορτίων
(ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, κολυμβητικές δεξαμενές κλπ)

 

οταν εχουμε προσθηκη οροφου (στη σοφιτα εγινε οροφος, τουβλα-σκεπη μονο) εχουμε υπερβαση ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Θελω και εγω βοηθεια,

σε μια ισογεια κατοικια με Ο.Α., η πισω πλευρα της ειναι υπερυψωμενη απο το φυσικο εδαφος κατα 1μ. -νομιμα βασει αδειας- και σε 1 μικρο κομματι εκει απο κατω εχει κατασκευαστει αυθαιρετο υπογειο λιγων τετραγωνικων - <20% της επιτρ.καλυψης- , εντος του περιγραμματος της οικιας. & στην μια πλαινη πλευρα της οικιας (στο 1/3 της πλευρας) εχει κατασκευαστει ισογειο γκαραζ/αποθηκη -κολλητα με τον τοιχο της οικιας - <20% της επιτρ.καλυψης.

-καταρχην, κανω ενα δεδοτα ή δυο?

-για το υπογειο παω με κατηγορια 2, για την ισογεια προσθηκη τι κατηγορια?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.