Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Τελικά το πατάρι ήταν εφεύρεση δική μου από τις φωτο που μου εστειλε, γιατί έβλεπα ψευδοροφή στα 3,00 -3,50 ενώ η άδεια έλεγε 5,50. και έχει τόσο καιρό που το έκανε, που πήγε να το ξαναδει για σιγουρια! Για οικονομία θέρμανσης - φωτισμού το κάνανε!!!! (απλο καταστημα)! Άρα θα του πω αν θέλει να τζογάρουμε για κατηγορία 2, που πιστεύω ότι καλύπτεται με τη σημερινή οδηγία.

ΥΓ Αν και εκτιμώ (προσωπικά) ότι δε θα βγει κάτι δυσμενέστερο ως προς τις τρωτότητες, θα κοιτάξουν να καλύψουν ειδικά αυτή την περίπτωση του μεμονωμένου καταστήματος με χρήση κατοικίας από πάνω του (αλλιώς θα κλάψουν μανούλες, και πολλών συναδέλφων που κλείνουν αλόγιστα τέτοιες υποθέσεις και "υπογράφουν" ότι έχουν τις μελέτες  - γι αυτό και έχω κάνει μόνο 2 τέτοια κτίρια και έχω χάσει τα υπόλοιπα, γιατί δυστυχώς η πλειοψηφία ημών δε λέει την αλήθεια στον πελάτη στο θέμα αυτό).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα, σε περιπτωση αυθαιρετου μου εκτος σχεδιου κατοικια, χωρις οικοδομικη αδεια (συχνη περιπτωση :καποιος μηχανικος εχει κανει την στατικη μελετη και καποιος εργολαβος την εχει εφαρμοσει) θεωρω οτι συντασω ΔΕΔΟΤΑ Kατηγοριας 3 (αα). Μεχρι εκει καλα αλλα για την συμπληρωση των Ενοτήτων Β,Γ,Δ,Ε  γνωριζει κανεις τι επιλεγουμε χωρις εγκεκριμενη στατικη μελετη;

 

(Για παραδειγμα...Η κατοικια ειναι κατασκευη απο ολπισμενο σκυροδεμα, στην ενοτητα Γ: Δομικος τυπος κτιριου, εχουμε επιλογη εχουμε την δυνατοτητα να επιλεξουμε ΟΣα, ΟΣβ, ΟΣγ...Πως μπορουμε να το κανουμε αυτο οταν δεν κατεχουμε εγκεκριμενη στατικη μελετη ενω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχουμε την μελετη που εδωσε ο ο μηχανικος για τον φεροντα οργανισμο του εξ' ολοκληρου αυθαιρετου;)

 

Eχει απασχολησει καποιον συναδελφο η συγκεκριμενη αδυναμια συμπληρωση των τετραγωνιδιων του ΔΕΔΟΤΑ;

 

Eυχαριστω εκ' των προτερων και καλες διακοπες σε ολους...

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

Βάλ' τα βάσει της χρονολογίας κατασκευής αν δεν είσαι σίγουρος...

 

ΟΣα: Ουσιαστικώς, κτίρια μέχρι και το 1985.

ΟΣβ: Ουσιαστικώς, κτίρια της περιόδου 1986 έως και 1995/2000.

ΟΣγ: Σύγχρονα κτίρια, με το πλαίσιο των σύγχρονων Κανονισμών.

 

από τις οδηγίες συμπλήρωσης ΔΕΔΟΤΑ του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου χωρίς άδεια. Οι αυθαιρεσίες  είναι οι εξής:

1. προκατασκευασμένη οικία  (από Ο/Σ) 40 τμ

2. Βοηθητικός χώρος 2,5 τμ από τσιμεντόλιθους, στατικά ανεξάρτητος από την κατοικία(όχι σε επαφή με αυτή)

3. 2 στέγαστρα

Η ερώτησή μου είναι πόσα ΔΕΔΟΤΑ χρειάζονται; Στο βασικό ΔΕΔΟΤΑ που αφορά την κατοικία μπορώ να εντάξω και τις άλλες κατασκευές; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

έχω την εξής απορία..πλέον, με την δημοσίευση του ΦΕΚ έχει νόημα να ανεβάζουμε δελτία τρωτότητας?

και κάτι ακόμη, αν έχω σε κτήριο με πυλωτή επέκταση κατά ένα δωμάτιο στατικά ανεξάρτητο αλλά κολλητά με το κτήριο, κάνω δεδοτα μόνο για το δωμάτιο υπολογίζοντας το σαν κτήριο μόνο του εντελώς αυθαίρετο??  το ρωτάω διότι διάβασα το εξής                       : Εάν το κτίριο δεν κατασκευάστηκε σε μια ενιαία φάση, αλλά έγιναν μεταγενέστερες «εξαρτημένες» προσθήκες, καθ ύψος ή κατ' επέκταση, σημειώνεται το έτος της τελευταίας προσθήκης. Αν με την ευκαιρία της προσθήκης έγινε επισκευή και κυρίως ενίσχυση του αρχικώς υφισταμένου κτιρίου, τούτο σημειώνεται παρακάτω στα Πεδία με αύξοντα αριθμό 21 και 22. Επισημαίνεται ότι ανεξάρτητες κατ’ επέκταση προσθήκες θεωρούνται ως άλλο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Εχω κτίσμα εξ'ολοκληρου αυθαίρετο χωρίς ΟΑ. Είμαι στην κατηγορία 3. Κτίστηκε το 1990 Ερωτήσεις:

 

1)  ΟΣα (δεν έχουμε μελέτη) ή ΟΣβ (γιατί είναι την περίοδο 1986 έως 1995/2000); Νομίζω ΟΣβ

2) Κάθε κατασκευή που έχουμε πρέπει να κάνουμε και ένα δελτίο τρωτότητας όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα σας.

Θα ζητήσω γι' άλλη μία φορά τη βοήθειά σας.

 

Αυθαίρετο διώροφο κτίριο οριστικά εξαιρεθέν από κατεδάφιση βάσει του ν.1337/83. Όταν εξαιρέθηκε ο ισόγειος όροφος αποτελούσε

κατάστημα (παντοπωλέιο). ο Α' όροφος ήταν και παρέμεινε κατοικία. Μεταγενέστερα, το ισόγειο κατάστημα μετατράπηκε σε κατοικία

και ρυθμίστηκε με το ν.4014/11.

Όλο το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη και δεν έχει γίνει καμία σύσταση ιδιοκτησίας.

 

Θεωρείτε ότι η αλλαγή χρήσης εντάσσεται σε ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 1 ή 3? Παρόλο του το κτίριο είχε εξαιρεθεί οριστικά από κατεδάφιση

το γεγονός ότι κατασκευάστηκε αυθαίρετα χωρίς καμία απολύτως μελέτη παραμένει. Στην περίπτωση που απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ 3, σαν

επιφάνεια αυθαίρετης κατασκευής ποια θα έπρεπε να ληφθεί? Η επιφάνεια των δύο ορόφων αθροιστικά ή η επιφάνεια της αλλαγής χρήσης?

Γενικότερα, σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσης, όπου υπάρχει υπέρβαση των προβλεπόμενων φορίων, είναι σωστό σαν αριθμητής

του κλάσματος για το πεδίο (17) του ΔΕΔΟΤΑ Κατηγορίας 3 να λαμβάνεται το εμβαδόν του χώρου που εγκαταστάθηκε η νέα χρήση?

(δεδομένου ότι αναφέρεται στις οδηγίες του ΤΕΕ στο σημείο (17): "ποσοστό της επιφάνειας της "εξαρτημένης" αυθαίρετης κατασκευής ως προς...".

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΟΤΑ κάνουμε μόνο για κατοικίες με χρήση τμ.

1)Εγώ έχω μια κατοικία που έχω επέκταση εξώστη και ξύλινο προστέγασμα. Επέλεξα ΔΕΔΟΤΑ2 αλλά τι θα συμπληρώσω στα τμ. Σκέφτηκα γράψω μόνο την ΤΕ που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ;

2) Για παραβάσεις τις κατηγορίας 13 κάνετε ΔΕΔΟΤΑ; Εγώ όχι

Ας με διαφωτίσει κάποιος :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΔΟΤΑ κάνουμε για κάθε "ανεξάρτητο" στατικά κτίριο του οικοπέδου/γηπέδου κι εφόσον εντοπίζεται σε αυτό κάποια αυθαιρεσία που τακτοποιήθηκε με το ν.4014 (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω), όποια κι αν είναι η χρήση του. Για όσα εντάσσονται στην παραγ. (ββ) και σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ, απαιτείται και μελέτη στατικής επάρκειας.

 

1) Αναγράφεις την επιφάνεια του αυθαίρετου προστεγάσματος, τη συνολική δομημένη επιφάνεια του κτιρίου και το % ποσοστό (αυθαίρετη επιφ. προστεγάσματος/συνολική δομημένη επιφάνεια κτιρίου). Στη συνολική δομ. επιφ. περιλαμβάνονται και τα τ.μ. των αυθαίρετων κατασκευών. Εξώστες, σύμφωνα με τις οδηγίες, δε συνυπολογίζονται. Το κατά πόσο χρειάζεσαι ΔΕΔΟΤΑ κατ. 2 και όχι 1 δεν μπορώ να το απαντήσω χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες.

2) Κάνω ΔΕΔΟΤΑ και για τις παραβάσεις της κατ. 13, εφόσον αντιμετωπίζονται σαν "ανεξάρτητες" στατικά κατασκευές.

 

Έτσι κινούμαι προσωπικά, δεν ξέρω αν είναι απολύτως σωστό. Είναι λιγάκι μπερδεμένη η κατάσταση, παρά τις οδηγίες που έχουν εκδοθεί.

Edited by tlsman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.