Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι

Θελω και εγω βοηθεια,

σε μια ισογεια κατοικια με Ο.Α., η πισω πλευρα της ειναι υπερυψωμενη απο το φυσικο εδαφος κατα 1μ. -νομιμα βασει αδειας- και σε 1 μικρο κομματι εκει απο κατω εχει κατασκευαστει αυθαιρετο υπογειο λιγων τετραγωνικων - <20% της επιτρ.καλυψης- , εντος του περιγραμματος της οικιας. & στην μια πλαινη πλευρα της οικιας (στο 1/3 της πλευρας) εχει κατασκευαστει ισογειο γκαραζ/αποθηκη -κολλητα με τον τοιχο της οικιας - <20% της επιτρ.καλυψης.

-καταρχην, κανω ενα δεδοτα ή δυο?

-για το υπογειο παω με κατηγορια 2, για την ισογεια προσθηκη τι κατηγορια?

ευχαριστω!

To ΔΕΔΟΤΑ αναφέρεται στο κτίριο, όχι τις διάφορες αυθαιρεσίες...

ένα κάνεις και βάζεις ανάλογα με τις οδηγίες συμπλήρωσης ΔΕΔΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενες ερωτησεις για συγκεκριμενες απαντησεις.

 

1. μεγιστος αριθμος προσωπων ----> αν ειναι πολυκατοικια εννοει ολο το κτιριο;

 

2. ονομα κτιριου ----> μπορει να ειναι οποιοδηποτε εαν δεν ειναι καποιο συγκεκριμενο;

 

3. δομικος τυπος κτιριου --->μπορει να ειναι 2 τυποι ετσι δεν ειναι; παλι αφορα ολο το κτιριο ή μονο την αυθαιρετη κατασκευη;

 

4. υπερβαση φορτιων αρχικης μελετης εχουμε στην περιπτωση του επιπλεον οροφου ετσι δεν ειναι; εαν δεν εχουμε τη μελετη καλο ειναι να το "τικαρουμε" για να ειμαστε ησυχοι;

 

5. στην ενοτητα Δ στα ΔΕΔΟΤΑ 2+3 τι διαφορες εχουν οι "επιφανεια κατοψης" και η "επιφανεια αυθαιρετης κατασκευης";

 

6. οταν εχουμε ΜΟΝΟ μετακινηση τοιχου πχ 0,50μ πιο εξω τοτε παει ΔΕΔΟΤΑ 1;

 

7. εχουμε εξωτερικο wc 4τμ (σε εδαφος με κλιση - η μια πλευρα 2 μ, η κατω πλευρα 4μ) το οποιο παταει σε τοιχειο και ειναι κατασκευασμενο με απλη τοιχοποιια; τι ΔΕΔΟΤΑ;

 

ευχαριστω προκαταβολικα..μια τελευται βοηθεια για να τελειωνουμε

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη ορόφου με άδεια του '66.Το διαμέρισμα έχει αυθαιρεσίες  έναν εξώστη που δεν υπήρχε στην άδεια και ένα μέρος ενός εξώστη που έκλεισε.Είμαι κατηγορία 1 ή 2 επειδή έχω προσθήκη;Πρέπει να ελέγξω και το ισόγειο,δηλαδή όλο το κτίριο;Συγνώμη,αλλά στο μυαλό μου επικρατεί μια σύγχυση. 

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη ορόφου με άδεια του '66.Το διαμέρισμα έχει αυθαιρεσίες  έναν εξώστη που δεν υπήρχε στην άδεια και ένα μέρος ενός εξώστη που έκλεισε.Είμαι κατηγορία 1 ή 2 επειδή έχω προσθήκη;Πρέπει να ελέγξω και το ισόγειο,δηλαδή όλο το κτίριο;Συγνώμη,αλλά στο μυαλό μου επικρατεί μια σύγχυση. 

δεδοτα 2 νομιζω..εκτος και αν ειναι προχειρη κατασκευη η προσθηκη

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη ορόφου με άδεια του '66.Το διαμέρισμα έχει αυθαιρεσίες  έναν εξώστη που δεν υπήρχε στην άδεια και ένα μέρος ενός εξώστη που έκλεισε.Είμαι κατηγορία 1 ή 2 επειδή έχω προσθήκη;Πρέπει να ελέγξω και το ισόγειο,δηλαδή όλο το κτίριο;Συγνώμη,αλλά στο μυαλό μου επικρατεί μια σύγχυση. 

 

ΔΕΔΟΤΑ κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.