Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις κάποιον που κάνει στατικές μελέτες στην περιοχή (πχ Πολιτικό Μηχανικό).

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια πάνω σε μια περίπτωση που έχω. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου υπάρχει διώροφη μεζονέτα (επικοινωνεί εσωτερικά με μεταλλική σκάλα). Το ισόγειο έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση ( Ν.1337 /83)  με απόφαση περιφέρειας (οπότε νοείται ως Ο.Α.). Εχω μια αυθαίρετη επέκταση του ισογείου 5 μ2 και ο α' όροφος είναι όλος αυθαίρετος 48.00 μ2. Το ποσοστό της αυθαιρεσίας είναι > του 20 % για σπουδαιότητα Σ2 ( κατοικία) . σκεφτόμουν να το κατατάξω στο ΔΔΤ 2 ,εφόσον θεωρείται το ισόγειο νόμιμο. δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι με την υπέρβαση του 20 %... Χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

..................Το ισόγειο έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση ( Ν.1337 /83)  με απόφαση περιφέρειας (οπότε νοείται ως Ο.Α.). ...............

 

Δεν είναι σωστό αυτό! Δεν ισχύει! ΔΕΔΟΤΑ 3.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα , σύμφωνα με τις ερωτο απαντήσεις η γ΄φάση του Ν. 1337 /83 θεωρείται ότι έχει άδεια. ( Θ 2) . έχει αλλάξει κάτι ????

Γενικότερα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει , θα ήθελα μια απάντηση κ σ αυτό. Τι γίνεται  όσον αφορά το ποσοστό  του 20 % σε κατηγορία Σ2 , τί γίνεται σε περίπτωση που εχω μεγαλύτερο ποσοστό αυθαίρετης κατασκευής? κάνω μελέτη στατικής επάρκειας παρόλο που το κτίριο μου δεν εντάσεται στην περίπτωση ββ του Νόμου?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται "νομίμως υφιστάμενο" κι όχι ότι, "έχει οικοδομική άδεια". Είναι άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Για το δεύτερο ερώτημά σου απάντησα ότι, χρειάζεσαι ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΔΕΔΟΤΑ 2/3, όταν έχουμε εσωτερικό πατάρι καταστήματος (προς τακτοποίηση) από μεταλλική κατασκευή και όλο το κτίριο είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα, τι Δομικό Τύπου Κτιρίου βάζουμε; 

 

Από τη στιγμή που αναφέρει φέροντα οργανισμό κτιρίου εγώ καταλαβαίνω οπλισμένο σκυρόδεμα...

Θα ήθελα παρ' όλα αυτά και μία δεύτερη γνώμη!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.