Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Δεν λέω πως δεν θα βγει νόμος εφαρμογής του ΔΕΔΟΤΑ του ΤΕΕ αλλά πως και να μην βγει δεν υπάρχει πρόβλημα αφού το νομοσχέδιο λέει πως καλώς χρησιμοποιήθηκε το σχέδιο του ΤΕΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.προσπαθώ να ξεκαθαρίσωτα πράγματα όσον αφορά τα ποσοστά (%) που αναφέρονται στις οδηγίες συμπλήρωσης του ΔΕΔΟΤΑ.Αν έχω καταλάβει καλά , όταν έχω αυθαιρετες κατασκευές οι οποίες ανήκουν π.χ. στη κατηγορία 2 , και ξεπερνούν ένα ποσοστό σε σχέση με τη συνολική δομημένη επιφάνεια του κτιρίου ( π.χ. 20 % για σπουδαιότητα Σ2 ) ανεβαίνω κατηγορία στο δελτίο τρωτότητας??? και αν δεν το ξεπερνώ τι γίνεται? παραμένω στην ίδια κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου διευκρινίσει αν στον υπολογισμό της επιφάνειας των αυθαίρετων τμημάτων, προκειμένου να βρούμε το ποσοστό επιφάνειας αυθαίρετης κατασκευής προς συνολική δομημένη επιφάνεια, συμπεριλαμβάνουμε και τυχόν αυθαίρετα τμήματα εξωστών;

 

Αν και στη συνολική δομημένη επιφάνεια, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ, η επιφάνεια των εξωστών δεν υπολογίζεται.

Edited by natasamarkop
Link to comment
Share on other sites

Σε αλλάγη χρήσης από υπόγειο αποθηκευτικό χώρο σε κατάστημα, τι ΔΔΤ αντιστοιχεί?

 

Λογικά ΔΕΔΟΤΑ 1...

 

Κατασκευές στατικώς ανεξάρτητες εντός του νοµίµου κελύφους του κτιρίου, των οποίων τα 

στατικά τους φορτία (µόνιµα και κινητά) µεταβιβάζονται µέσω κατακόρυφων στοιχείων 
(υποστυλωµάτων) απ΄ ευθείας στη θεµελίωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ΔΕΔΟΤΑ 1...

Εγώ μαλλον κλίνω προς ΔΕΔΟΤΑ 2 ,με τη λογικη του "Αυθαίρετες κατασκευές που καταλαμβάνουν τμήμα του όλου κτιρίου (οριζόντιες ή κάθετες αυτοτελείς ιδιοκτησίες σε κτίριο το οποίο έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια)"  και επειδη ειναι και δυσμενεστερο λεω να το κανω ετσι να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.