Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Άκρη δεν βγαίνει..... Ότι και να κάνουμε ...."θα είναι αυθαίρετο"!!!

 

Πάντως συνεχίζω και θεωρώ ότι, το ορθότερο είναι το ΔΕΔΟΤΑ 2 και βάζεις στο ποσοστό αυθαίρετης κατασκευής τα τ.μ. του διαμερίσματος που "αλλάζει" και δηλώνεται (το οποίο είναι συνήθως το ένα από τα δύο) / συνολική δομημένη επιφάνεια....... Ξανατονίζω ότι, αν ήθελαν το ΔΕΔΟΤΑ 1 θα το ανέφεραν, όπως αναφέρουν και τις υπόλοιπες υποκατηγορίες (το πιθανότερο όμως είναι να το ξέχασαν).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδερφοι.εγω τωρα αρχιζω να διαβαζω για το ΔΕΔΟΤΑ και μου δημιουργηθηκαν οι εξης αποριες.

εχω ενα τετραοροφο κτιριο  του οποιου το ισογειο καταστημα και ο α οροφος (γραφεια) ανηκει στον ενα αδερφο και οι αλλοι δυο (κατοικια)με το δωμα στον αλλο αδερφο.εκανα 3 δηλωσεις.μια για τον καθενα αδερφο και μια για τα κοινοχρηστα του κτιριου.στη δηλωση του ενος που αφορα το ισογειο και τον α οροφο τακτοποιηθηκε κυριως ενα αυθαιρετο υπογειο καταστηματος.στη δηλωση που αφορα τον αλλο αδερφο τακτοποιηθηκε μια αλλαγη χρησης  ,υπερβαση στο δωμα καο κλεισιμο η/χ 1.8μ2.στη δηλωση κοινοχρηστων τακτοποιηθηκε τμημα υπογειου, και μικροπαραβασεις κατηγ.13.

1/κανω ενα δεδοτα για ολο το κτιριο και αυτο ανεβαζω και στις 3 δηλωσεις η συμπληρωνω διαφορετικο δεδοτα για καθε δηλωση?

2/χρειαζεται και μελετη στατικης επαρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Aς ξεκινήσουμε από τα εύκολα.... Γιατί έκανες 3 δηλώσεις κι όχι π.χ. 5 δηλώσεις που έπρεπε;;;;; Αφού από ότι, καταλαβαίνω έχεις 4 αυτοτελείς και ανεξάρτητους "χώρους" - ιδιοκτησίες....

Link to comment
Share on other sites

το ισογειο και ο α οροφος ανηκουν σε ενα ιδιοκτητη.μη μου λες τετοια ιασονα τετοιες ωρες.

ο β κ γ και το δωμα ανηκουν στον αλλο αδερφο.και τμημα του β κ ο γ οροφος κ τ δωμα εχουν συνενωθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, το αντίθετο μάλιστα....

Αλλά ο 4014 είναι σαφής,

Οι δηλώσεις υποβάλλονται ανά αυτόνομη - αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία και όχι ανά ιδιοκτήτη!!!!!

Δηλαδή, σε κτίριο με σύσταση π.χ. πολυκατοικία, που υπάρχουν 50 διαμερίσματα όλα ιδιοκτησίας ενός ατόμου θα έκανες μία δήλωση ή 50 δηλώσεις συν μια extra για τους κοινόχρηστους χώρους;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει γίνει σύσταση ιδιοκτησιών?

Ή μήπως συμβολαιογραφικά ορίζονται οι ιδιοκτησίες όπως τις περιγράφει η martha1?

Αν έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών ανά όροφο, τότε Μάρθα οι δηλώσεις θα έπρεπε να είναι όντως 5......

 

Όπως και να χει, ψυχραιμία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.