Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Τι εννοείς ....

Ποιο στάνταρ από τα εγκεκριμένα τι να ισχύει;

 

Πχ για "Οπτοπλινθοδομές με διακένους τυποποιημένους οπτοπλίνθους 6x9x19 cm, πάχους 1/2 πλίνθου (δρομικοί τοίχοι)" υπάρχει το άρθρο ΝΑΟΙΚ Α\46.01.02. (δες συνημμένο)

Ανάλογα υπάρχουν εγκεκριμένα άρθρα τιμολογίων και για άλλες εργασίες.

 

Τι ακριβώς θες;

post-2272-0-86864500-1460369360.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στα σχετικά λογισμικά.

Αν ασχολείσαι σοβαρά με τα δ.ε., το λογισμικό είναι απαραίτητο.

Τον δρόμο αυτό τον ξέρουν όλοι αλλά όταν ασχολείσαι με πολλά δεν μπορείς για όλα να παίρνεις λογισμικά και να δίνεις συνδρομές για τα πάντα και ειδικά αυτή την εποχή. Φιλικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΟΙΚ, ΝΑΥΔΡ, ΝΑΟΔΟ: Οι τιμές ισχύουν για έργα από 19-3-2013 και μετά.
Αν το έργο σου έχει δημοπρατηθεί πριν θα πρέπει να ελέγξεις αν ίσχυε τότε αυτή η τιμή γιατί:

--πιθανόν να υπήρχε τότε και όχι στην έκδοση που ανέβασα δηλ. να καταργήθηκε (1),

--πιθανόν να μην είχε βγεί τότε η αναπροσαρμογή της τιμής της (2),

--πιθανόν να ήταν διαφορετικά τα όρια των τότε προϋπ/σμών για τις τιμές Α & Β, κλπ στην κωδικοποίηση τους (2),

οπότε θέλει προσοχή.

Π.χ.

(1) το ΝΑΟΙΚ 20.42 "Καθαρή μεταφορά προϊόντων εκσκαφών και κατεδαφίσεων με αυτοκίνητο" με τιμή 0,50μ2χλμ υπήρχε στην έκδοση που ίσχυε την 4-5-2009 ενώ τώρα όχι.
(2) το ΝΑΟΙΚ 22.23 "Καθαίρεση επιχρισμάτων" με τιμή την 4-5-2009 6,70€/μ2, ενώ με την τελευταία αναπροσαρμογή (πιθανόν να υπήρξαν ενδιάμεσα και άλλες αναπροσαρμογές και να θες αυτή την ενδιάμεση τιμή) έχει τιμές 5,60€/μ2 και 5,00€/μ2 ανάλογα με τον προυπολογισμό του έργου.

 

Θα καταλάβεις αν δεις το συνημμένο με τις ενάρξεις ισχύος.

Τα παραπάνω σε γενικές γραμμές ισχύουν και για τις άλλες κατηγορίες που ανέβασα.
Θέλει προσοχή, για αυτό και είπε ο tetris το σχετικό με τη χρήση προγράμματος, που σε προφυλλάσει σε μεγάλο βαθμό από λάθος επιλογές.

ΝΑΟΙΚ.pdf

ΝΑΟΔΟ.pdf

ΝΑΥΔΡ.pdf

Εκδοσεις αρθρων και ισχύς τους.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τον δρόμο αυτό τον ξέρουν όλοι αλλά όταν ασχολείσαι με πολλά δεν μπορείς για όλα να παίρνεις λογισμικά και να δίνεις συνδρομές για τα πάντα και ειδικά αυτή την εποχή. Φιλικά

Φιλικά, και λόγω ίδιας εμπειρίας το είπα.

Όταν ασχολείσαι με πολλά, θα πρέπει να ιεραρχείς τις προτεραιότητες σου και να παίρνεις τις αντίστοιχες αποφάσεις.

Το συγκεκριμένο λογισμικό (δ.ε.) είναι απαραίτητο για την ορθή διαχείριση των έργων. Σε γλυτώνει από σπατάλη χρόνου και πιθανά σφάλματα.

Κι αυτός ήταν ο λόγος που αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω.

Το ακριβότερο της αγοράς (αν δεν έχω χάσει επεισόδια) έχει ετήσια συνδρομή περί τα 700 € και περιέχει πλήρες πακέτο διαχείρισης.

Και (δυστυχώς) είναι τόσο απαραίτητο, όσο απαραίτητα είναι βασικά λογισμικά (σχεδιαστικά, όφις, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

tetris,

μου έφτιαξες τη μέρα .... με την αναφραφή του τελευταίου λογισμικού :grin: .... +1

... την καλημέρα μου ... να 'σαι καλά παλικάρι μου ...

τα λέμε ...

Link to comment
Share on other sites

tetris,

μου έφτιαξες τη μέρα .... με την αναφραφή του τελευταίου λογισμικού :grin: .... +1

... την καλημέρα μου ... να 'σαι καλά παλικάρι μου ...

τα λέμε ...

μερσί για το κομπλιμάν.

αλλά στα 59 δεν με λες και παλικάρι....

ασχέτως του αν νιώθω ετσι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.