Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

πάει χρόνος από τότε προσκόμισα τιμολόγιο από στεγασμένο επάγγελμα και το πόσο του τιμολογίου αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό πχ 10000 ο λογαριασμός και 1000 το τιμολόγιο 10000-1000=9000 πάνω στο 9000 υπολόγισε το πόσο της εργατικής δαπάνης αλλά όλα αυτά πάντα σε συνεννόηση με τον υπάλληλο 

 

Ναι μα το υπόλοιπο ποσό είναι το εργολαβικό όφελός μου και οι κρατήσεις του έργου, δεν είναι εργασία

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό του ικα επιβάλλεται στο ποσό των εργασιών προ ΦΠΑ τις κρατήσεις τι της ανακατατευεις. Τέλος πάντων το καλύτερο είναι να έρθεις σε συνεννόηση με το ΙΚΑ και αν το ποσοστό που σου βγάζουν είναι για σένα μεγάλο τότε κάνεις ένσταση και διεκδικεις μείωση αυτού. Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα σε βελτίωση αγροτικής οδοποιίας που είχε ένα άρθρο βασικα την μόρφωση σκάφης οδού μου έβγαλαν ποσοστό γύρω στο 1,5 το πλήρωσα και τέλος δεν μπλέκεις

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφεις υπευθυνη δηλωση οτι τις συγκεκριμενες εργασιες θα τις εκτελεσει στεγασμενος επαγγελματιας κ υποχρεουσαι μετα να προσκομισεις το τπυ. Αν δεν εχεις αλλες εργασιες, λογικα δε βγαινει ποσοστο...

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφεις υπευθυνη δηλωση οτι τις συγκεκριμενες εργασιες θα τις εκτελεσει στεγασμενος επαγγελματιας κ υποχρεουσαι μετα να προσκομισεις το τπυ. Αν δεν εχεις αλλες εργασιες, λογικα δε βγαινει ποσοστο...

αν αναφερεσαι σε μενα ειχα και καθαρισμο οχετων τεχνικων ανοιγματος εως 3,00 μ

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω. Μου είπαν ρητά από το ΙΚΑ ότι δεν πα να έχεις όλες σου τις εργασίες με τιμολόγιο? Κάποια ένσημα θα τα βάλεις. Γιατί έχω περίπτωση με όλες τις εργασίες από ελευθερους επαγγελματίες. Αν έχετε κάτι άλλο, γραπτό, που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί, καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω. Μου είπαν ρητά από το ΙΚΑ ότι δεν πα να έχεις όλες σου τις εργασίες με τιμολόγιο? Κάποια ένσημα θα τα βάλεις. Γιατί έχω περίπτωση με όλες τις εργασίες από ελευθερους επαγγελματίες. Αν έχετε κάτι άλλο, γραπτό, που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί, καλώς.

Δηλαδή το ΙΚΑ σου λέει ότι δεν έχει σημασία που έχεις εργασίες με τιμολόγιο πχ ηλεκτρολογικές,υδραυλικές,ξυλουργικές κλπ άρα δεν θα κολλήσεις εκ των πραγμάτων σε κανέναν ένσημα θα πρέπει να βρείς κάποιους οι οποίοι δεν θα εργαστούν στο έργο και να τους κολλήσεις ένσημα;;;;

Δηλαδή με λίγα λόγια σου λέει να τα πουλήσεις;;;

 

Μήπως να σου δώσουν αυτοί κάποιο έγραφο που να λέει ότι πρέπει ντε και καλά να κολλήσεις ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω. Μου είπαν ρητά από το ΙΚΑ ότι δεν πα να έχεις όλες σου τις εργασίες με τιμολόγιο? Κάποια ένσημα θα τα βάλεις. Γιατί έχω περίπτωση με όλες τις εργασίες από ελευθερους επαγγελματίες. Αν έχετε κάτι άλλο, γραπτό, που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί, καλώς.

Συνάδελφε, καταρχάς θεωρώ προσβλητικό τον τόνο των δημοσιεύσεών σου... (ξαναδιάβασε την τελευταία πρόταση σου και προβληματίσου)!

Από εκεί και πέρα, αποδέχεσαι ό,τι σου πουν στο ΙΚΑ και μάλιστα ρητά και χωρίς τεκμηρίωση! Ηρέμησε και παρε τα με τη σειρά.

Αν είσαι γραμμένος σε εργοληπτική οργάνωση, ρώτα τον αντίστοιχο νομικό ή οικονοτεχνικό σύμβουλο που πληρώνεται για αυτή τη δουλειά...

 

υγ Και συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά επειδή λες για δικό σου έργο (δημόσιο), με τί ΜΕΕπ σου ανατέθηκαν οι εργασίες αυτές (βλέπω ότι είσαι Πολεοδόμος-Χωροτάκτης)?

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου ήταν λίγο αποτομη, όχι όμως για να προσβάλλω κάποιον, αλλά γιατί το θέμα μου τέθηκε ξεκάθαρα και ορθά κοφτά από το ΙΚΑ και επειδή αυτοί οι τύποι καταλαβαίνουν μόνο από χαρτιά. Επομένως, (όπως έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου) είναι μεν θέατρο του παραλόγου που σε ωθεί σε αυτό που λέει ο dimidomo, είναι απολύτως λογικό να μην κολλούνται ένσημα ΙΚΑ οταν την δουλειά όλη στην κάνει μια επιχείρηση (=ΟΑΕΕ), αλλά αν δεν έχουμε κάτι χειροπιαστό, η κουβέντα είναι στον αέρα. 

 

Όσον αφορά το ΜΕΕΠ μου, ναι είναι αδιάκριτη η ερώτηση, αλλά θα σου απαντήσω, γιατί από το προηγούμενό σου ποστ καταλαβαίνω ότι είσαι καλοπροαίρετος.Ο νόμος δίνει την δυνατότητα απόκτησης ΜΕΕΠ οικοδομικών και πρασίνου στην ειδικότητά μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω ότι η καλύτερη λύση εφόσον  είσαι γραμμένος σε εργοληπτική οργάνωση είναι να ρωτήσεις τον αρμόδιο σύμβουλο που πληρώνεις για αυτή τη δουλειά!
Πριν όμως από αυτό, καλό θα είναι να ζητήσεις από το ικα βάση ποιας νομοθεσίας σου ζητάνε αυτό που σου ζητάνε...Η απόφαση, αν σου βγάλει ποσοστό, επιδέχεται ένσταση. (εδώ θα είναι ακόμη μεγαλύτερη η βοήθεια του ειδικού) 
Πάντως, να μην θυμώνεις με τις υπηρεσίες, ειδικά με τις ρητορίες τους.
Όταν προκύπτει έγγραφο προς εσένα, να φροντίζεις να μαθαίνεις σε πόσο διάστημα μπορείς να το προσβάλλεις και να προσέχεις τα έγγραφα σου προς τις υπηρεσίες να έιναι εμπρόθεσμα, σωστά συντεταγμένα και να παίρνεις πάντα πρωτόκολλο.

Μπορεί το ικα να σου βγάλει ποσοστό 200%. Αν είσαι διαβασμένος και έχεις υποστήριξη (και φυσικά δίκαιο) θα αναγκαστούν να την πάρουν πίσω την απόφαση. Μη θυμώνεις προκαταβολικά...και αν σου βγάλουν 10 ένσημα, ίσως είναι προτιμότερο να τα πουλήσεις και να χάσεις 100 ευρώ παρά να μπεις σε γραφειοκρατικές διαδικασίες κτλ...πρέπει να τα ζυγίζεις αυτά! 
Τα δημόσια έργα, θέλουν πολύ διάβασμα νομοθεσίας γιατί κανένας υπάλληλος δε θα σε καλύψει αν δεν είναι σίγουρος ότι δεν κινδυνεύει αυτός...να διαβάζεις πολύ καλά τις ετεπ που σε αφορούν και να είσαι πιο διαβασμένος από αυτόν που σε ελέγχει! Και να ξεψαχνίσεις τον 3669! Πάρε τον με σειρά και υπομονή...κανένας δε θα σε βοηθήσει αν εσύ δεν ξέρεις τον νόμο αρκετά καλά!
Και πριν από όλα διάβασε σύμβαση, τιμολόγια και συγγραφές υποχρεώσεων και γενικά ό,τι μνημονεύει η σύμβαση! 
Είδα ότι είσαι πολύ νέος στα ΔΕ!
Υπομονή, ευγένεια και γνώση για να έχεις δύναμη!
Καλή τύχη!

ΥΓ Τα λεφτά που υποτίθεται βγάζουν οι εργολήπτες (και όχι οι εργολάβοι) δεν είναι σωστός λόγος για να κάνει κανείς αυτό το επάγγελμα! Να προσέχεις να κάνεις καλή δουλειά, με βάση τους κανόνες της επιστήμης και της τέχνης!

Edited by AKK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.