Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Εξαρταται απο το ποσό της σύμβασης και απο το εαν υπαρχει προυπολογισμος εργου.

Εαν ειναι "μεγαλο" εργο και υπαρχει προυπολογισμος εργασιων, τοτε το ΙΚΑ θα δει τις εργασιες και πρεπει να βγαλει μηδενικο ποσοστο.

Εαν ειναι μικρο εργακι, χωρις τιμολογια κτλ. τοτε θα πας το τιμολογιο του αλουμινα και θα γινει εξαιρεση

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσό της σύμβασης και απο το εαν υπαρχει προυπολογισμος εργου.

Εαν ειναι "μεγαλο" εργο και υπαρχει προυπολογισμος εργασιων, τοτε το ΙΚΑ θα δει τις εργασιες και πρεπει να βγαλει μηδενικο ποσοστο.

Εαν ειναι μικρο εργακι, χωρις τιμολογια κτλ. τοτε θα πας το τιμολογιο του αλουμινα και θα γινει εξαιρεση

 

Μικρό είναι το έργο με άρθρα και προυπολογισμό κανονικά. Αυτοί θα μου βγάλουν ασφαλιστικές εισφορές κανονικά με την απογραφή του έργου.

Μετά το τέλος του έργου για να πάρω ασφαλιστική του έργου για να πληρωθώ, μόνο με το τιμολόγιο πηγαίνω και με βεβαίωση ΟΑΕΕ των

αλουμινάδων και μου βγάζουν μηδενικές εισφορές;

Edited by polytelik
Link to comment
Share on other sites

 με άρθρα και προυπολογισμό κανονικά. Αυτοί θα μου βγάλουν ασφαλιστικές εισφορές κανονικά με την απογραφή του έργου.

 

Αφου θα υποβαλεις την τεχνικη περιγραφη μαζι με τον προυπολογισμο και αυτοι θα σου βγαλουν το ποσοστο των ασφαλιστικων εισφορων, ποιο ειναι το προβλημα?

Εννοεις τι γινεται αφου θα βγει μηδενικο το ποσοστο των εισφορων?

Για να πληρωθεις, θα τους κανεις αιτηση για βεβαιωση μη οφειλης για την εξοφληση του Χ λογαριασμου. Αυτοι θα δουν στο συστημα οτι δεν οφειλεις και θα σου δωσουν την βεβαιωση μη οφειλης.

 

ή μηπως ο προβληματισμος σου είναι, εαν θα βαλουν καποιο ποσοστο για τις εργασιες των αλουμιναδων που δεν θα επρεπε?

Εαν αυτο σε προβληματιζει, ισως θα πρεπει να συνεννοηθεις μαζι τους προφορικα, οταν υποβαλεις τεχνικη εκθεση και προυπολογισμο εργασιων για να γλυτωσεις μετα τις ενστασεις

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε δικο μου εργο οπου ολες οι εργασιες θα γινονταν απο ελευθερους επαγγελματιες και οχι εργατες, παλι μου χρεωσαν εργατικη δαπανη. Δεν την γλιτωνεις. Ακομα ενα νταβατζηλικι

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πουν πληρωσέ τα και θα τα πάρεις σε 1 χρόνο μέχρι να κλείσει ο φάκελος του έργου και εάν δεν γίνει ένσταση από εργαζόμενο.

 

Συγγνωμη, τι θα σου πουν πληρωσε τα, να πληρωσεις ποια?

Σου εβαλαν ποσοστο ΙΚΑ για στεγασμενα επαγγελματα? απο που κι ως που

Οταν βγει το ποσοστο εργατικης δαπανης, (που λογικα στην περιπτωση σου πρεπει να ειναι μηδενικο, εαν δεν υπαρχουν αλλες εργασιες) και διαπιστωσεις οτι σου εχουν χρεωσει καποιο ποσοστο για το ΙΚΑ, θα κανεις αμεσως ενσταση. Η ενσταση πρεπει να γινει μεσα σε 30 ημερες απο οταν βγει το ποσοστο εργατικης δαπανης.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικο μου εργο οπου ολες οι εργασιες θα γινονταν απο ελευθερους επαγγελματιες και οχι εργατες, παλι μου χρεωσαν εργατικη δαπανη. Δεν την γλιτωνεις. Ακομα ενα νταβατζηλικι

 

εχεις τους πινακες για τα ποσοστα του ΙΚΑ?

πριν πας στο ΙΚΑ, κανεις προεργασια για να υπολογισεις το ποσοστο του ΙΚΑ ωστε να εισαι "διαβασμενος" ?

 

ειχα υπολογισει ποσοστο για το ΙΚΑ 7%. Παω στο ΙΚΑ και μου το βγαζουν 12% !!!!!!

Τους κανω αμεσως ενσταση "συμφωνα με τους πινακες του ΙΚΑ, το ποσοστο εργατικης δαπανης υπολογιζεται στο 7%", και μου απαντησαν οτι ειχα δικιο και το διορθωσαν στο 7%

Link to comment
Share on other sites

Το νουμερο ειναι σωστο με βασηβτις εργασιες που αναφερονται στη μελετη. Το θεμα ειναι γιατι να τα πληρωσω αφου θα γινουν απο "επιχειρησεις" και θα κοπει τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, τι θα σου πουν πληρωσε τα, να πληρωσεις ποια?

Σου εβαλαν ποσοστο ΙΚΑ για στεγασμενα επαγγελματα? απο που κι ως που

Οταν βγει το ποσοστο εργατικης δαπανης, (που λογικα στην περιπτωση σου πρεπει να ειναι μηδενικο, εαν δεν υπαρχουν αλλες εργασιες) και διαπιστωσεις οτι σου εχουν χρεωσει καποιο ποσοστο για το ΙΚΑ, θα κανεις αμεσως ενσταση. Η ενσταση πρεπει να γινει μεσα σε 30 ημερες απο οταν βγει το ποσοστο εργατικης δαπανης.

 

Συνάδελφε μην μπερδεύεις τα δημόσια με τα ιδιωτικά έργα. Έτσι και αλλιώς στα δημόσια έργα σου βγάζουν ένα ποσοστό επί του προυπολογισμού του έργου

για εργατική δαπάνη και ανάλογα και ασφαλιστική δαπάνη. Πως θα αλλάξω αυτό το ποσοστό αφού όλες οι εργασίες γίνονται από άτομα που είναι αυτοασφαλισμένοι 

και δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο  ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μην μπερδεύεις τα δημόσια με τα ιδιωτικά έργα. Έτσι και αλλιώς στα δημόσια έργα σου βγάζουν ένα ποσοστό επί του προυπολογισμού του έργου

για εργατική δαπάνη και ανάλογα και ασφαλιστική δαπάνη. Πως θα αλλάξω αυτό το ποσοστό αφού όλες οι εργασίες γίνονται από άτομα που είναι αυτοασφαλισμένοι 

και δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο  ΙΚΑ

 

για δημόσια εργα μιλάω.

α)Γενικα το ΙΚΑ μπορει να υπολογισει λαθος το ποσοστο της εργατικης δαπανης. Εαν διαβασεις το εντυπο της εργατικης δαπανης που εκδιδει το ΙΚΑ, γραφει οτι μπορεις να κανεις ενσταση εντος 30 ημερων και να πεις οτι δεν συμφωνεις το ποσοστο εργατικης δαπανης που εχουν βγαλει.

β)Για την συγκεκριμενη περιτπωση, πηγαινε το τιμολογιο του αλουμινα που θα σου κοψει για τις συγκεκριμενες εργασιες, για να μην πληρωσεις. Ρωτα τους πρωτα για να εισαι σιγουρος.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

πάει χρόνος από τότε προσκόμισα τιμολόγιο από στεγασμένο επάγγελμα και το πόσο του τιμολογίου αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό πχ 10000 ο λογαριασμός και 1000 το τιμολόγιο 10000-1000=9000 πάνω στο 9000 υπολόγισε το πόσο της εργατικής δαπάνης αλλά όλα αυτά πάντα σε συνεννόηση με τον υπάλληλο 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.