Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

1. Φυσικά και πρέπει να κόψεις τιμολόγια, δεν γίνεται αλλιώς. Κάθε λογαριασμός και ένα τιμολόγιο με το ποσό που θα δηλώνεις στο 1ο φύλλο του λογαριασμού. Εσύ μπορεί να έχεις βρεί έναν μαγικό τρόπο να το κάνεις χωρίς € το έργο πάλι θα πρέπει να κόψεις τιμολόγιο το ποσό του λογαριασμού.

 

3. Το άρθρο πληρώνει για να βάψεις μέχρι 5μ. Για να υπόλοιπα θα κάνεις ΑΠΕ στον οποίο θα βάλεις Ν.Τ. κάτι σχετικό με ικριώματα.

 

5. Η μελέτη μπορεί να έλεγε να τα πας στα 10κμ και εσύ τα πήγες στα 10μ. Η υπηρεσία τη λέει. Αν συμφωνεί ότι τα πήγες στα 10Κμ τότε βάζεις της μελέτης αλλιώς ότι έκανες. Πρώτα μίλα με την υπηρεσία.

 

 

Για το 1.:

Εννοείς τιμολόγιο εσόδων ΜΟΥ στο ύψος το λογαριασμού, σωστά? Χρειάζονται και τα αποδεικτικά των δαπανών μου? Δεν νομίζω, αλλά πρεπει να το ρωτήσω.

 

Για το 3.:

Άρα χρησιμοποιώ το κονδύλι των απροβλέπτων, σωστά?

 

Για το 5.:

Δεν με κατάλαβες, ίσως να μην το διευκρίνησα. Εννοώ εάν μετα τη συμφωνη γνώμη της Υπηρεσίας γλιτώσω κάποιο κόστος από την μεταφορά των μπάζων (εντελώς τυχαίο παράδειγμα) μεταφέροντας τα σε άλλο, κατά πολύ κοντινότερο σημείο στο οποίο επιτρέπεται σύμφωνα με άλλες μελέτες και με περιβαλλοντικούς όρους και λοιπά δαιμόνια η εναπόθεση αδρανών.

Η μελέτη έστω ότι πληρώνει π.χ. 1 ευρώ το χιλιόμετρο, που μετά την έκπτωση έγινε 0.75 Ευρω το χιλιόμετρο, επί π.χ. 10 χιλιόμετρα = 7.5 Ευρώ. Αυτό είναι το budget της μελέτης για την μεταφορά των μπάζων. Εάν εγώ την "βγάλω" ΝΟΜΙΜΑ με π.χ. 3 ευρώ συνολικά, όταν κάνω λογαριασμό θα πάρω 7.5 (που είναι τα της μελέτης μετά την έκπτωση) ή 3 (που είναι τα πραγματικά)??? (ή τα τρία :grin: ) Διότι όπως ειπες στο 1. "Φυσικά και πρέπει να κόψεις τιμολόγια, δεν γίνεται αλλιώς. Κάθε λογαριασμός και ένα τιμολόγιο με το ποσό που θα δηλώνεις στο 1ο φύλλο του λογαριασμού. Εσύ μπορεί να έχεις βρεί έναν μαγικό τρόπο να το κάνεις χωρίς € το έργο πάλι θα πρέπι να κόψεις τιμολόγιο το ποσό του λογαριασμού."

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Για το 1. Ναι τιμολόγιο εσόδων ΣΟΥ στο ύψους του λογαριασμού. Όχι δεν χρειάζονται αποδεικτικά των δαπανών.

Για το 3. Για αυτό δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται η διαδικασία, αλλά ναι νομίζω ότι παίρνεις τα απρόβλεπτα όταν κάνεις Ν.Τ.

Για το 5. Αν η υπηρεσία συμφωνήσει και κάνει τα '' στραβά μάτια '' μπορείς να πληρωθείς και ότι λέει η μελέτη.Συζητησέ το με τον επιβλέποντά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έργο Εσπα 2013 το οποίο έχει περαιωθεί μέσα στην προθεσμία που έπρεπε και έχουν εκτελεστεί όλες οι ποσότητες της σύμβασης αλλά εκρεμει ΑΠΕ για τις πρόθετες ποσότητες που κάποιες έκανα και κάποιες πρέπει να γίνουν ώστε να ολοκληρωθεί το έργο σωστά.

Ο ρημαδιασμένος ο ΑΠΕ δεν προχωράει λόγο Υπηρεσίας (να σήμερα να αύριο και περνάει ο καιρός...).

 

Ερωτήσεις:

α. Το έργο θα ενταχθεί στο ΕΣΠΑ 2014; Πρέπει να κάνω κάτι εγώ; Γιατί υπηρεσία στα τέτοια της...

β. Πρέπει να προλάβω μέχρι κάποια ημερομηνία να υπογραφτεί ο ΑΠΕ από την περιφέρεια ώστε να μπορέσω να πληρωθώ από το ΕΣΠΑ 2013; Ή το χάσαμε το παιχνίδι με το ΕΣΠΑ 2013;

 

Αυτό που φοβάμαι είναι το εξής: ότι αργά ή γρήγορα θα προχωρήσει ο ΑΠΕ αλλά θα τελειώσει το ΕΣΠΑ 2013 και δεν θα μπώ στο 2014. Εγώ πως συμπεριφέρομαι σε κάτι τέτοιο; Είμαι υποχρεωμένος να τελειώσω τις εργασίες του έργου ώστε να είναι λειτουργικό (πρέπει να τοποθετήσω εξ, θύρες στο υπόγειο); ή να πάνε να πνιγούνε;

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις σου πολλες και λιγο γενικες

1) Οσο αφορα την χρηματοδοτηση (ΕΣΠΑ 14 κ.λ.π) ποιος το ξερει; Ειναι νωρις ακομα.Εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα

2) Οσο αφορα τον ΑΠΕ υπαρχουν δυο περιπτωσεις.Εχεις εκτελεσει τις εργασιες του (ή καποιες απο αυτες) ή δεν τις εχεις

α) Αν τις εχεις τοτε -και αφ οσον εχεις καποιου ειδους εντολη- θα τις πληρωθεις εστω και δικαστικα

β) Αν δεν τις εχεις μη χολοσκας.Κανε ενα εγγραφο και ακολουθα τη διαδικασια διακοπης εργασιων.

3) Αν εγκριθει οντως ο ΑΠΕ ενω το ΕΣΠΑ εληξε τοτε θα πρεπει να εγκριθει νεα χρηματοδοτηση απο αλλο κωδικο γιαυτες τις εργασιες.

4) οσο αφορα την υποχρεωση σου να τελειωσεις καποιες εργασιες διαβασε τα αρθρα 56 και 57 &8 Ν3669/08 

Και κατι τελευταιο.Ο ΑΠΕ δεν εχει παει ακομα για εγκριση στο αρμοδιο συμβουλιο (π.χ Οικονομικη επιτροπη) απο την Δ/νουσα Υπηρεσια ή εχει παει και δεν εχει ακομα εγκριθει.Εσυ τον εχεις υπογραψει;Η διαχειριστικη Αρχη τον εχει εγκρινει;Σε τι σταδιο βρισκεται τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Για το 2. Εχω εκτελέσει κάποιες (πχ σύμβαση 150μ2 χρωματισμοί εγώ έκανα γιατί έπρεπε 200μ2 κλπ) και για να είναι λειτουργικό το έργο πρέπει να εκτελέσω και κάποιες άλλες(τοποθέτηση θυρών στο υπόγειο).

Ο ΑΠΕ δεν έχει υπογραφεί από κανέναν ακόμη, η υπηρεσία θέλει να σουλουπωσει μερικά πραγματάκια αλλά πέρασαν κοντά 5 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μην τις εκτελεσεις εκτος αν υπαρχει σοβαρη ενδειξη οτι θα τις πληρωθεις.Ασε που υπαρχει κινδυνος να μην τις εγκρινει η διαχειριστικη αρχη.Παντως κανε μια κουβεντα με την υπηρεσια .ζητα να προχωρησει η υποθεση συντομα .Αν περασουν μερικες μερες και δεν γινεται τιποτα τι να σου πω.Εγω στη θεση σου θα υπεβαλα εγγραφως τις αποψεις μου και θα εκανα διακοπη εργασιων.Επισης κανε μια παρεμβαση στο χρηστη του εργου.Ισως αυτος κανει κατι.Τελος οπωσδηποτε ζητα παραταση προθεσμιας γιατι ειναι πολυ πιθανο παρα την εγκριση του ΑΠΕ να μην πληρωθεις.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες παράταση προθεσμίας μιλάς για τον χρόνο που απομένει μέχρι την οριστική παραλλαβή; Γιατί ο χρόνος εκτέλεσης του έργου (1 χρόνος, έληξε τον Ιούνιο, όπου και και έγινε η περαίωση).

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι τυπικα νομιμος ο Α.Π.Ε  πρεπει να εχει εγκριθει εντος της συμβατικης προθεσμιας.Συνηθως συμβαινει το αντιθετο αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που μετα δεν πληρωθηκε (π.χ αρνηση του επιτροπου) .Εκτος αν ειναι για να πληρωθει η αναθεωρηση (που τοτε κανονικα δεν χρειαζεται ΑΠΕ αλλα για λογιστικους λογους παντα γινεται)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.