Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ορόφου από φέρουσα τοιχοποιία σε ισόγειο από σκυρόδεμα


 
annats

Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση νομιμοποίησης ισογείου από οπλισμένο σκυρόδεμα

(έχει κατασκευαστεί μόνο ο φέρων οργανισμός), αποπερατωσής του και προσθήκης ορόφου.

Ο όροφος θα κατασκευαστεί από φέρουσα τοιχοποια.

Επιπλέον το ισόγειο πρέπει να έχει επένδυση από λίθους (λόγω του οτι είναι σε παραδοσιακό οικισμό)

Θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) πόσο πάχος πρέπει να έχει η επένδυση από λίθους ασβεστολιθικούς;

2) η τοιχοποιιες πλήρωσης του ισογείου πως θα πρέπει να κατασκευαστουν; από λιθοδομή και εσωτερική θερμομόνωση

ή από οπτοπλινθοδομή, θερμομόνωση και επένδυση λιθων;

3) η προσθήκη έχει δυνατότητα να έχει όψη από λίθους ή επιχρίσματος.

Δεδομένου ότι η τοιχοποία θέλω να "πατάει" πάνω στην πλάκα οροφής του ισογείου, σε περίπτωση επιχρισμένης όψης, πως θα αποφύγω το να είναι ο όφοφος πιο μέσα από το ισόγειο (λόγω της μη ύπαρξης επένδυσης)

Σε περιπτωση όψης λιθοδομής, πώς θα το κατασκευάσω; φέρουσα τοιχοποία από λίθους ή οπτοπλινθοι (φέροντες) θερμομόνωση και επένδυση λίθων;

4) με ποιο τρόπο θα γίνει η σύνδεση στατικά των δύο ορόφων;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ελπίζω να είναι σαφή τα ερωτηματά μου.

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω ότι απαγορεύεται η "επένδυση" από λίθους σε παραδοσιακό οικισμό, επιτρέπεται μόνο το κτίσιμο. Τσέκαρε το ΦΕΚ με τους όρους δόμησης του οικισμού. Κατά τ' άλλα για το πάχος ότι αναγράφεται στο ΦΕΚ ή όσο θέλεις

2) Όλες οι λύσεις παίζουν. ψάξε λίγο στο φόρουμ γιατί έχει συζητηθεί πρόσφατα. Μπορείς να έχεις μόνο μπατική οπτοπλινθοδομή ή πέτρα για να φαίνεται κιόλας.

3) Δεν το κατάλαβα...

4) Με βαρύτητα + οριζόντια και κατακόρυφα σενάζ...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

για την πρώτη απάντησή σου

εξαρτάται αν το φεκ μιλάει γαι φέρουσα λιθοδομή ισογείου ή γενικά όψη με πέτρα

Αν μιλάει για φέρουσα λιθοδομή απαιτείται ελαχ πλάτος 50εκ (άντε 40)

αν μιλάει για όψη από πέτρα ή όψη λιθοδομής, θεωρώ ότι μπορεί να κατασκευασθεί με επένδυση ελάχ πάχους 14-15-16 εκ

(σε καμιά περίπτωση πάντως από πλάκες πέτρας που εκ των πραγμάτων λόγω αρμολόγησης -μηδενικό ή σχεδόν μηδενικό βάθος αρμού-φαίνεται ψεύτικη)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ αναφέρεται όψη λιθοδομής μόνο για το ισόγειο.

Στον όροφο, μπορεί να είναι έχει όψη λιθοδομής ή να είναι απλά ο σοβάς.

Αυτό που ρωτάω στο 3) είναι εάν δεν κάνω στον όροφο επένδυση λιθοδομής,

αφού η φέρουσα τοιχοποιία του ορόφου δεν μπορεί να "πατάει" πάνω στην επένδυση,

δεν θα προκύψει ο όροφος σε εσοχή 15-17 εκατοστά (όσο το πλάτος της επένδυσης);

Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση που μπορείς να εφαρμόσεις (από τη στιγμή που στο όροφο, σου επιτρέπεται σοβάς,

είναι

στο ισόγειο να κάνεις επένδυση πέτρας-λιθοδομής (13-15 εκ) και στον όροφο να κατασκευάσεις εξωτερική μόνωση 10 εκ +σοβά 2-2.5 εκ περασιά με την όψη της λιθ/μής του ισογείου σου

(η διαφορά 2.5 ή 3 εκ δεν σ' επηρεάζει στατικά πουθενά με δεδομένο ότι οι φέρουσα τοιχοποιία λόγω ευρωκωδίκων πρέπει να έχει ελ πάχος 25 εκ )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν εχω δει ποτε μου <<live>>κατακορυφα σεναζ

αληθεια αρκει η βαρυτητα για να υπαρξει επαρκης συνδεση ισογειου κ οροφου απο τοιχοποιια ??

τα κατακορυφα σεναζ θα συνδεονται με καποιο τροπο με το ισογειο ? θα δημιουργηθει μαλακος οροφος αν μεινω μονο στα οριζοντια σεναζ ??

 

εχω μια τετοια περιπτωση οπου το ισογειο εχει υπ/τα 30Χ 30 με 6φ/14 λεια (70ς) και θεμελιολωριδα

το βαζω στο runet κ βγαζει ικανοποιητικες αντοχες με αρκετη παραμορφωση (σαν να ειναι πολυ υψηλα τα νουμερα ομως )

για να κλεισω την δουλεια γρηγορα ειπα στον πελατη οτι θα γινει προσθηκη απο τοιχοποιια κ εσωτερικα γυψοσανιδες

Καποια γνωμη επ αυτου θα με βοηθουσε αφανταστα

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Τα κατακόρυφα σενάζ είναι μια "υποτυπώδης μορφή" υποστυλώματος και όταν ενώνονται μαζί με τα οριζόντια σενάζ δημιουργούν "υποτυπώδη" πλαίσια, ας μου επιτραπεί ο όρος....Άλλωστε σενάζ, τι σημαίνει, σημαίνει αλυσίδα, από το γαλλικό "chainage" και σκοπό έχουν την προσφορότερη περίσφιξη της φέρουσας τοιχοποιίας μας.

 

Σε συνήθεις κατασκευές, δεν τα πολυβλέπουμε, μιας και οι τοίχοι είναι τις περισσότερες φορές, τοίχοι πλήρωσης, και τοποθετούμε μόνο τα οριζόντια σενάζ, που διακόπτουν το συνεχές ύψος του τοίχου. Τα υποστυλώματα που υπάρχουν, είναι τα ίδια και "κατακόρυφα σενάζ" για τους τοίχους μας.

 

Στις κατασκευές φέρουσας τοιχοποιίας όμως, απαιτούνται τόσο οριζόντια όσο και κατακόρυφα σενάζ, άλλο που δεν συνηθίζονται στην πράξη, είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω "ωχαδερφισμούβαστάει....". Μάλιστα, τα κατακόρυφα αυτά στοιχεία περίσφιγξης, θα πρέπει να κατασκευάζονται στα σημεία σύνδεσης των φερόντων τοίχων, είτε ο ένας τοίχος συναντάει τον άλλο στη γωνία είτε πχ. στο μέσον. Στην Ελλάδα, αυτή την απαιτούμενη σύνδεση την έχουμε προσομοιώσει όσον αφορά κατασκευές από λιθοδομή, με επιτυχή πρακτική όπως έχει δείξει η παράδοση τόσα χρόνια, με τα λεγόμενα "αγκωνάρια". Όταν όμως κατασκευάζουμε φέροντες τοίχους από οπτοπλινθοδομή, και εφ' όσον πρακτικά αυτό το πλέξιμο των τούβλων μεταξύ τους είναι άγνωστο κατά πόσο επαρκεί, σωστό θα είναι να μορφώνονται κατακόρυφα σενάζ.

 

Σε επιμήκεις φέροντες τοίχους καλό είναι να γίνεται πύκνωση των κατακόρυφων σενάζ, πχ. έστω ανά 4 m. Τόσο τα οριζόντια όσο και τα κατακόρυφα σενάζ πρέπει να συνδέονται με το σώμα της φέρουσας τοιχοποιίας, πχ βλήτρα για τη σύνδεση οριζόντιου με τοίχο, και πχ. έστω φουρκέτες για τη σύνδεση κατακόρυφου με τοίχο. Γενικότερα, εφ' όσον μπουν τα σενάζ, επόμενο είναι να πρέπει να γίνουν ένα σώμα με την φέρουσα τοιχοποιία.

 

Όσον αφορά στη σύνδεση πχ προσθήκης ορόφου από φέρουσα τοιχοποιία με το ισόγειο από Ω/Σ, θεωρώ ότι μια καλή λύση είναι τα κατακόρυφα σενάζ. Μπορούν να γίνουν οπές επάνω στη διατομή από τα υπαρχοντα πχ. περιμετρικά υποστυλώματα για να αγκυρωθούν στη συνέχεια οι κατακόρυφοι οπλισμοί των σενάζ με χρήση εποξειδικής ρητίνης. Σε καμία περίπτωση σε εκείνο το σημείο δεν δημιουργούμε κόμβο, έτσι ούτε στο μοντέλο μας θα προσομοιωθεί το κατακόρυφο σενάζ. Τα σενάζ προσδίδουν πλαστιμότητα στην κατασκευή μας, γεγονός που μας επιτρέπει στις αναλύσεις μας να χρησιμοποιούμε τιμές q =1.5 - 2.0

 

Προσωπικά, έχω κατασκευάσει κατακόρυφα σενάζ σε φέροντες τοίχους από YTONG....

 

Πιστεύω να βοήθησα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.