Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ηλιθιότητα δεν πάει στα βουνά, κάπου κοντά μας τριγυρνά !


gvarth

Recommended Posts

"2. Aν η ειδoπoίηση για την κίνηση των oχημάτων άμεσης ανάγκης ή oχημάτων με τα oπoία μεταφέρoνται πρόσωπα, πoυ έχoυν ανάγκη άμεσης βoήθειας, δίνεται με τις ειδικές συσκευές πρoειδoπoίησης και δεν δημιoυργείται κίνδυνoς για τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ oι oδηγoί των oχημάτων αυτών δεν υπoχρεoύνται να τηρήσoυν τις διατάξεις των άρθρων 12 έως 43 τoυ παρόντoς Kώδικα. Δεν μπoρoύν όμως να διέρχoνται αντίθετα στoυς μoνόδρoμoυς ή να μη συμμoρφώνoνται στα σήματα πoυ δίνoυν oι τροχονόμοι."

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όχημα έκτακτης ανάγκης , ούτε όχημα μεταφοράς προσώπων . Είναι Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ . Αρα ?

Μπορεί και γ@μ@ει για πλάκα! Δυστυχώς υπάρχουν κάτι αλήτες, κάτι κομπλεξικά άτομα, που νομίζουν οτι επήραν από μόνοι τους την εξουσία και δεν τους δόθηκε για κάποιο σκοπό που πρέπει να υπηρετούν. Κυρίως φταίνε οι πολιτικοί γι΄αυτό. Σε ένα αντικοινωνικό κράτος, ο καθένας εντεταλμένος με δοτές αρμοδιότητες, θεωρεί τον εαυτό του δικτακτορίσκο. Ας πούμε, κάτι πολεδομίες είναι καλύτερες;

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δει τι σημαίνει αστυνομία στο εξωτερικό ? Ασε αγόρι μου . Στην Ολλανδία κόντεψαν να με πατήσουν με άλογο μέσα στον πεζόδρομο γιατί δεν παραμέρισα . Και να πείς ότι δεν με είδαν , σχεδόν 2 μ. είμαι ....

 

Δεν μιλάμε γιά Γερμανία , Γαλλία . Απλά εκεί οι πολίτες δεν διανοούνται να θέσουν τέτοια ερωτήματα , αλλά και οι αστυνομικοί συνήθως δεν το κάνουν γιά πλάκα , γιατί άμα συμβεί καμμιά μλκια δεν θα έχουν την κάλυψη των ανωτέρων τους .

Link to comment
Share on other sites

BAS, αν κατάλαβες δεν διαφωνούμε. Ά και κάτι άλλο: νομίζω οτι είμαστε και συνομήλικοι, οπότε έχουμε τις εμπειρίες μας.

Link to comment
Share on other sites

...έχω πρώτο νούμερο εδώ και λίγο καιρό το 5 . 8-)

πωπω...εγώ είμαι ακόμα στο 3...

Αλλά πλέον οι 20άρηδες μ' έχουν ψοφήσει: "κύριε Γιάννη και κύριε Γιάννη"...

Link to comment
Share on other sites

Στον ΚΟΚ τα οχήματα διαχωρίζονται μόνο σε αυτά που φέρουν ηχητική και οπτική σήμανση για έκτακτη ανάγκη και τα κοινά. Δεν υπάρχει άλλος διαχωρισμός. Τα οχήματα της αστυνομίας εκεί υπάγονται, γιατί χρησιμοποιούν τις σειρήνες και τους φάρους, μόνο σε έκτακτη ανάγκη. Μάλιστα σε άλλα άρθρα του ΚΟΚ, αναφέρεται και πότε μπορούν να κάνουν χρήση αυτών των μέσων οι χρήστες των οχημάτων, καθώς για άσκοπη χρήση τους προβλέπονται ποινές. Αν μιλήσετε και με αστυνομικό (κυρίως της τροχαίας) θα σας το βεβαιώσει.

 

Επιπλέον, τα άρθρα του ΚΟΚ μπορούν να παύουν προσωρινά να ισχύουν για αυτά τα οχήματα, μόνο στην περίπτωση που δεν δημιουργείται κίνδυνος για άλλους χρήστες.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία παράγραφος είναι όλο το ζουμί . Στην περίπτωση που αναφέρει ο Γιάννης , μιλάει γιά κίνηση μηχανών ανάποδα σε δρόμο 2+2 λωρίδων .

Αρα ίσχυει ότι δεν δημιουργείτο κίνδυνος γιά τους ίδιους και γιά άλλους χρήστες .

 

Και κάτι άσχετο .

 

Τμήμα της είδησης :

 

"Σε καθεστώς επιτήρησης μέχρι τέλους του 2012 θέτει την Ελλάδα η Επιτροπή κατά της Διαφθοράς του Συμβουλίου της Ευρώπης (GRECO ), καταγράφοντας «πλήρη ανεπάρκεια στην πάταξη της διαφθοράς στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα και στην διασφάλιση της διαφάνειας στη χρηματοδότηση πολιτικών κομμάτων»."

 

Το ωραίο είναι ποιά είναι η συντομογραφία της επιτροπής .

 

Ονομα και πράγμα που λέμε . :mrgreen:

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

BAS μη σου κάνει εντύπωση το ακρωνύμιο. Στην εσπερία ο "greco" είναι ταυτισμένος με τον απατεώνα και τον χαρτοκλέφτη από πολύ παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.