Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές διατάξεις αρτιότητας για εκτός σχεδίου.


Recommended Posts

Καλησπέρα, συγγενικό μου πρόσωπο κατέχει αγροτεμάχιο στην περιοχή πάτημα βριλησσίων εντός ζώνης εκτός σχεδίου υπάρχει περίπτωση να ανήκει σε κάποια παρέκλλιση του 85 και να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται..... από το εμβαδό, τη χρονολογία αυθυπαρξίας και τους ιδιαίτερους όρους και περιορισμούς της περιοχής....

Γενικά ρωτάς .... γενικά απαντώ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά προς το παρόν έχασε.... ΔΕΝ είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός αν έχει πρόσωπο σε κάποια οδό ΙΔΙΑΙΤΕΡΗΣ σημασίας για το Δήμο...(Κύρια οδό).

 

Αλλιώς θα πρέπει να περιμένει (αν οι χρήσεις γης από το Γενικό Πολεοδομικό το επιτρέπουν) την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω το εμβαδόν του αγροτεμαχίου είναι 1670 τμ. και είναι γεωργικός κλήρος του από διανομή του 50.

 

Έχεις εξετάσει εάν έχει ήδη ενταχθεί στο ΡΣ, γιατί, εξ όσων γνωρίζω, η διανομή του 50 του αγροκτήματος Γέρακα έχει ενταχθεί στο ΡΣ Χαλανδρίου με το από 3.3.1993 (ΦΕΚ 323/Δ/1993).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω περίπτωση γηπέδου με επιφάνεια 830 τ.μ., προσώπου 36 μ και βάθους από 9 μ εως 44 μ προϋφιστάμενου το 1962. Με προβληματίζει πολύ ως προς την οικοδομησιμότητα το βάθος το οποίο θα πρέπει να είναι 15 μ ελάχιστο. Ρίξτε μια ματιά στο σχήμα του γηπέδου και πείτε μου. Εντάξει φίλε terry το ξαναανέβασα με καλύτερη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το βάθος δεν είναι απαραίτητο να εξασφαλίζεται σε όλο το ανάπτυγμα. Αν δεν συντρέχει άλλος λόγος κατά τη γνώμη μου είναι οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το βάθος αρκεί να συναντάται σε ένα σημείο του γηπέδου. Εάν κάνεις αναζήτηση στα παλαιότερα θέματα σχετικά με το βάθος, θα βρεις και σχετικό έγγραφο. Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.