Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση στο κόστος έκδοσης ΠΕΑ προβλέπει νομοσχέδιο του ΥΠΕΚΑ


nikmmech

Recommended Posts

εγω θεωρω γελοιο να επιθεωρουν καυστηρες, κλιματιστικα ΑΜ,ΠΜ,ΑΤΜΑ,Μηχανικοι ορυκτων πορων κτλπ......

 

αυτη ειναι η αποψη μου............ας επιτρεψουν τοτε και σε φυσικους,χημικους,φιλολογους να επιθεωρουν καυστηρες,με λιγα σεμιναρια θα ειναι ετοιμοι

 

 

 

 

 

ΥΓ ισα ισα και στον κτηριακο τομεα οι ΗΜ,ΜΜ ειναι πιο εξειδικευμενοι ή οφειλουν να ειναι ,απο αλλους μηχανικους σε θεματα εξοικονομησης.....απορω τι δεν γνωριζαν ......αποδοση καυστηρων,διαστασιολογηση, ΗΜ ή να υπολογιζουν εξοικονομιση απο κουφωματα;;;;.

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το 1975 στο ΑΠΘ, ο καθ. Μιχ. Παπαδόπουλος στο μάθημα της οικοδομικής Β' Έτους έκανε θερμομόνωση και "βιοκλιματική", σε Αρχιτέκτονες και Πολ. Μηχ/κούς, έχοντας συγγράψει και το βιβλίο "Δομική Φυσική". Η Έδρα του ήταν η πρωτοπόρα σ' αυτόν τον τομέα. Μετά 10 χρόνια τα υποδείγματα υπολογισμών (λογιστικά φύλλα) του βιβλίου του γίναν υποδείγματα του ΥΠΕΧΩΔΕ, όταν έγινε υποχρεωτική η μελέτη θερμομόνωσης. Το τι ξέρει καθένας να μελετά (και να ελέγχει) είναι γνωστό. Εδώ στο forum κάποιος έγραψε (και όχι Αρχ. ή Π.Μ.), οτι το "ηρακλίτ" γίνεται από φύκια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω απλως μετα την καταθεση αυτου του νομοσχεδιου , περιμενω πλεον ολοι να υπογραφουν τα παντα σε ολα............

 

δεν καταλαβαινω γιατι να μην καλουμε εγω ο ΜΜ , σε ελεγχο κατεδαφισης περιφραξης ως μη ειδικος και καποιος μηχανικος ΤΕΙ ιχθυοκαλιεργιας (να μην αναφερω ΠΡΑΜΑΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ), να επιθεωρει καυστηρες και κτηρια..................

 

δεν εγραψα ειρωνικα να γινουν επιθεωρητες φυσικοι,χημικοι ,αφου μπορει να εχουν περισοτερες γνωσεις απο μερικες ειδικοτητες μηχανικων σε καυστηρες, θερμομονωση.....

 

επισης ας επιτρεψουν σε αποφοιτους ΙΕΚ, Τεχνικων λυκειων να κανουν επ[ιθεωρησεις.....ο ηλεκτρολογος ΔΕ εχει πολυ περισοτερες γνωσεις απο αρκετους..............

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

ελα παρε παρε παρε παρε παρε κυρια...παρε παρε παρε παρε παρεεεεε ......οτι παρεις 10 ευρω λεμε ...παρε παρε παρε παρε παρε παρε κοσμε!!!....παρε παρε παρε εχω κ πιστοποιητικό, εχω κ άδειες εχω κ δηλωσεις λεμεεεεεε παρε παρε παρε κοσμε, οτι παρεις 10 ευρω...ελα κ μια τσαντα πατατες δωρο λεμε...κασεεεερι πατατα λεμε....παρε παρε παρε παρε, εδω το καλο πραμααααα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω απλως μετα την καταθεση αυτου του νομοσχεδιου , περιμενω πλεον ολοι να υπογραφουν τα παντα σε ολα............

 

δεν καταλαβαινω γιατι να μην καλουμε εγω ο ΜΜ , σε ελεγχο κατεδαφισης περιφραξης ως μη ειδικος και καποιος μηχανικος ΤΕΙ ιχθυοκαλιεργιας (να μην αναφερω ΠΡΑΜΑΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ), να επιθεωρει καυστηρες και κτηρια..................

 

δεν εγραψα ειρωνικα να γινουν επιθεωρητες φυσικοι,χημικοι ,αφου μπορει να εχουν περισοτερες γνωσεις απο μερικες ειδικοτητες μηχανικων σε καυστηρες, θερμομονωση.....

 

επισης ας επιτρεψουν σε αποφοιτους ΙΕΚ, Τεχνικων λυκειων να κανουν επ[ιθεωρησεις.....ο ηλεκτρολογος ΔΕ εχει πολυ περισοτερες γνωσεις απο αρκετους..............

 

Αν τόσο καιρό μιλάς για επιθεωρήσεις λεβήτων θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα έπρεπε να γίνονται από μηχανολόγους.

Αν όμως συζητούμε και για επιθεωρήσεις κτιρίων, τότε θα σου θυμίσω ότι οι λέβητες (εάν υπάρχουν) είναι τμήμα μόνο της επιθεώρησης, η οποία περιλαμβάνει και πολλά άλλα τμήματα που άπτονται περισσότερο άλλης ειδικότητας. Όσο για τη θερμομόνωση, ίσως θα εκπλαγείς (?), αλλά και εμείς διδαχτήκαμε στη σχολή και επίσης πολλοί από εμάς κάναμε και μελέτες. Εγώ τουλάχιστον παλαιότερα έκανα (όταν ακόμη είχα δουλειές :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μάλλον είστε offtopic γιατί εδώ δεν μιλάμε για επαγγελματικά δικαιώματα αλλά για τη μείωση του κόστους του ΠΕΑ.

Μπορεί όμως και να μήν είστε και τόσο offtopic γιατί μάλλον αυτό είναι το μυστικό. Όσο πιό πολλοί Εν. Επιθεωρητές, τόσο πιό φτηνό ΠΕΑ. Είναι απλό. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ίσως είναι από τους λίγους που εφαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το νομοσχεδιο πανω απο 100 000 ατομα θα γινουν επιθεωρητες σε ολα...........(ολα τα μελη ΤΕΕ και ολα οι αποφοιτοι ΤΕΙ που εχουν σε μερος του τιτλου τους την λεξη μηχανικος)

 

τωρα ειμαστε 7000 και διαφημιζουν ηδη τιμες 30% κατω απο κατωτατη..........φανταστειτε να γινει η κατωτατη , ανωτατη και 95000 ακομα ανθρωποι να κανουν επιθεωρησεις........

 

ελεγα αστειευομενος οτι θα φτασουν οι τιμες τα σχεδια αεριου , 20 ευρω δηλαδη ......τωρα ειμαι σιγουρος......

 

οι αντιδρασεις ειναι ανυπαρκτες οποτε θα περασει σιγουρα....... το ΤΕΕ αλωστε δεν δειχνει να πολυενδιαφερετε για τους γνωστους λογους........

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Μη κλαίγεστε

η λύση είναι μια και απλή

Να χρεώνετε τα ΠΕΑ βάσει της νόμιμης αμοιβής.ΟΧΙ εκπτώσεις.

ΟΧΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.

Το καταλαβαίνετε?

ΟΧΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.

 

Δηλ τι πρέπει να κανουμε ?

Να ανοιξουμε και μια καφετερια να πουλαμε fredo για να πληρώνουμε το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Επιθεωρήσεις λεβήτων με προθεσμία έως το 2016 είπατε;

Μάλιστα. Θα πάνε όλοι για έλεγχο το 2016 και λίγο πριν το τέλος της προθεσμίας θα δοθεί αρχικά μία διετής παράταση...

 

Ενδεχομένως οι λέβητες/κλιματισμός δημοσίων κτιρίων, ή των ελαχίστων νέων κτιρίων να υποχρεωθούν να πιστοποιηθούν μέσα στην προθεσμία. Μην ξεχνάμε ότι υποχρέωση ελέγχου των εγκαταστάσεων υπάρχει από το ...1993.

 

 

Οι αμοιβές μια χαρά είναι. Με δεδομένο ότι οι μισθοί θα είναι 400-700 €, υπολογίστε λίγο παρακάτω από τα τρέχοντα. Ξεχάστε τις αμοιβές με βάση το επιστημονικό υπόβαθρο, τις γνώσεις, τις ευθύνες κλπ και υπολογίστε τις με βάση τις ώρες εργασίας. Αν για μια επιθεώρηση λέβητα χρειάζομαι 4 ώρες συνολικά με την χαρτούρα, 50 ευρώ καθαρά θα είναι μια πολύ καλή τιμή αν υπάρχουν καθημερινά 2 τουλάχιστον επιθεωρήσεις.

 

 

Για να μείνουν καθαρά 50€ πρέπει να χρεώσεις πάνω από 150€. 4 ώρες συνολικά δεν υπάρχει περίπτωση να σου πάρει. 6~8 ώρες μου φαίνεται πιο λογικό. Στον χρόνο πρέπει να υπολογίσεις

- την επικοινωνία με τον πελάτη και την συγκέντρωση των στοιχείων που χρειάζεσαι όπως ΚΑΕΚ, σχέδια, τοπογραφικό, κτλ.

- την μετακίνηση στο ακίνητο

- τον χρόνο για να περάσεις στο λογισμικό τα στοιχεία του ΠΕΑ

- τον χρόνο για να περάσεις στο buildingcert όλα τα στοιχεία και τις φωτογραφίες

- τον χρόνο για να περάσεις στο ΤΕΕ τις αμοιβές

- τον χρόνο για την πληρωμή σου (απόδειξη, ιδιωτικά συμφωνητικά για την έκπτωση).

- τον χρόνο για την πληρωμή των εισφορών του ΤΕΕ. Θα πρέπει είτε να στηθείς στην τράπεζα είτε να πας στο ΤΕΕ για να καταθέσεις τις εισφορές. Το να πληρώσει ο πελάτης στην τράπεζα την αμοιβή το αποκλείω, όταν οι περισσότεροι επιθεωρητές δέχονται μετρητά δύσκολα θα πάει ο πελάτης σε κάποιον που θα του ζητήσει να στηθεί στην ουρά.

 

Προσωπικά έχω εκτιμήσει πως αν κάνω τζίρο 3.000€ τον μήνα (με το ΦΠΑ), μου μένει καθαρό κέρδος κάτω από 600€ τον μήνα, και αυτό χωρίς να πληρώνω ενοίκιο για το γραφείο (ιδιόκτητο) και χωρίς προσωπικό.

Έχω υπολογίσει ΦΠΑ 560€, ΤΣΜΕΔΕ 500€ (περιμένω να τα ζητήσουνε αναδρομικά όταν εφαρμόσουν τον σχετικό νόμο οπότε τα αφήνω στην άκρη από τώρα), 50€ εισφορά αλληλεγγύης, 50€ τέλος επιτηδεύματος, 500€ έξοδα γραφείου (λογαριασμοί, απόσβεση εξοπλισμού), 300€ έξοδα μετακίνησης, 300€ φόρο εισοδήματος, 1/12 στην άκρη για τις μέρες που δεν εργαζόμαστε (20 εργάσιμες περίπου είναι οι αργίες και οι διακοπές) και άλλα 100€ για απρόβλεπτα. 20€ μεροκάματο.

Συνοπτικά μένει κέρδος 20%. Για να μείνουν 50€ καθαρά πρέπει να χρεώσεις 250€, εκτός βέβαια αν το "καθαρά" που λες δεν ταυτίζεται με το "καθαρά" όπως το εννοώ, δηλαδή πόσα μου μένουν να ξοδέψω για προσωπικά έξοδα.

 

Έκπτωση έκανα στο πρώτο πιστοποιητικό επειδή λόγω έλλειψης εμπειρίας θα αργούσα να το βγάλω, οπότε το είχα συζητήσει με τον πελάτη ώστε να μην είναι δυσαρεστημένος. Ήταν και 2 λεπτά με τα πόδια από το γραφείο μου οπότε δεν μου πήρε πολύ χρόνο.

Από εκεί και πέρα θεωρώ λογικό να κάνει κάποιος έκπτωση σε συνεργάτες που συνεργάζεται καιρό, της τάξης του 20%~25%, εφόσον φέρουν τα σχέδια και τα λοιπά στοιχεία του ακινήτου και γλιτώσει έτσι ο επιθεωρητής τον χρόνο της αποτύπωσης ή της αναζήτησης εγγράφων. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια ο συνεργάτης θα πρέπει να αμειφθεί για τον κόπο του οπότε η τελική τιμή για τον πελάτη θα παραμείνει η ίδια.

 

Όσο αφορά το κόστος του ΠΕΑ, υπάρχει νόμιμος και ηθικός τρόπος να αμειβόμαστε για την δουλειά μας.

Μπορούμε να χρεώσουμε χωριστά ότι δεν σχετίζονται με τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης, εφόσον δεν διατίθενται από τον πελάτη, όπως:

- αποτύπωση χώρου (εάν δεν υπάρχουν τα σχέδια ή υπάρχουν εμφανείς αλλαγές)

- αναζήτηση εγγράφων στις υπηρεσίες (σχέδια, τοπογραφικό, άδεια οικοδομής)

- κόστος μετακίνησης σε δυσπρόσιτες/απομακρυσμένες περιοχές

- τοπογραφικό σχέδιο, εάν δεν υπάρχει ούτε στον φάκελο του πελάτη ούτε στις υπηρεσίες

 

Θέλω την γνώμη σας σε αυτό. Συμφωνείτε πως θα έπρεπε να χρεώνονται οι παραπάνω υπηρεσίες επιπλέον του ΠΕΑ ή διαφωνείτε;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.