Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαιτέρω αλλαγή χρήσης μετά από εφαρμογή Ν.4014/11.


Recommended Posts

Σε κατάστημα ισογείου 100,00 τ.μ ρυθμιστηκε με τον Ν.4014/2011 ημιυπαίθριος χώρος 20,00τ.μ που είχε κλείσει και γίνει καταστημα .Για να γίνει αλλαγή χρήσης του καταστηματος των 120,00 τ.μ σε κατοικία για τα ρυθμισμένα 20,00 τ.μ επιτρέπεται να γίνει περαιτέρω αλλαγή χρησης; Αρχικά με την Εγκυκλιο 1 (Γ2) και με την ερωταπαντηση Θ5 δεν επιτρεπότανε.

 

Εν συνεχεία με την εγκύκλιο 7/2012 (Β1) αναφέρεται πως επιτρέπεται περαιτέρω αλλαγή χρήσης αρκεί να γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις .Σε σεμινάριο στην Κόρινθο είχε αναφερθεί πως η απαίτηση αυτή (συμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις) συνεπάγεται προσμέτρηση στον συντελεστή δόμησης κάτι που προφανώς στις πλείστες των περιπτώσεων δεν είναι εφικτη; Ποια ειναι η αποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Άποψη απάνω στο τι τελικά ισχύει δηλαδή πως ερμηνέυεται η έννοια ' συμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις' .Η ερμηνεία που μου ''κάθεται πιο καλα'' είναι όχι να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης γιατί αν υπήρχε θα πήγαινα να βγάλω άδεια ,δεν θα ασχολούμουνα με τα αυθαίρετα , αλλά να επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή . Το δίκαιο ή το άδικο πλέον έχει πάψει να με απασχολεί . Τελικά δηλαδή η περαιτέρω αλλαγή χρήσης ρυθμισνένου με τον Ν4014 χώρου απαιτεί και προσμέτρηση στην δόμηση η όχι ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω παρόμοια περίπτωση. Πιστεύω (εγκύκλιος 7) ότι επιτρέπεται αλλαγή χρήσης με άδεια, αλλά σήμερα που πήγα από την Πολεοδομία ήταν επιφυλακτικοί. Εσύ τελικά έβγαλες άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2292&language=el-GR

επιτρέπεται αλλαγή χρήσης στο νόμιμο τμήμα

και σύμφωνα με την εγκύκλιο 7/2012 (Β1) στο ρυθμιζόμενο-τακτ/νο τμήμα

 

Επομένως βλέπεις και αν επιτρέπεται από τη χρήση γης του Γ.Σ.Χ και αν επιτρέπεται

προχωράς σύμφωνα σε έκδοση άδειας δόμησης

με τις αντίστοιχες διατάξεις του ΝΟΚ "περί αλλαγής χρήσης" (θέση στάθμευσης κλπ)

 

Πού και σε τι ακριβώς έχεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια θεσσαλονικης σημερα ειπε οτι επιτρεπεται να εκδοθει αδεια δομησης μονον σε νομιμως υφισταμενα κτιρια!

οποτε μαλλον δεν γινεται περετερω αλλαγη χρησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Για την λειτουργία εργαστηρίου φυσικοθεραπείας σε γραφείο, χρειάζεται αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορούμε να βγάλουμε ,κατα την πολεοδομία Θεσσαλονίκης, άδεια σε τακτοποιημένους χώρους ακινήτων για την βελτίωση αυτών των χώρων(π.χ αντικατάσταση στεγάστρου) εφόσον καλύπτουν το ίδιο εμβαδόν και είναι στον ίδιο όγκο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω την εξής περίπτωση: Αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα με χρήση αποθήκης χωρίς καμία άδεια.Κάποιο τμήμα του είναι μάλιστα και πριν το 1975, μένει να το αποδείξω. Ο πελάτης μου με ρωτάει αφού το εντάξει στο σύστημα αν θα μπορέσει αργότερα να κάνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα.Επειδή δε μου είναι ξεκάθαρο αν γίνεται αλλαγή χρήσης μετά την εφαρμογή του νόμου περί αυθαιρέτων, έλεγα μήπως το εντάξω κατευθείαν στην κατηγορία υπηρεσίες.Το πρόστιμο φυσικά είναι μεγαλύτερο...Μπορείτε να με βοήθήσετε?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.